صنعت بازرگانی

700 هزار میلیارد تومان;گردش مالی ۱۰ هزار شرکت دانش بنیان در کشور

توفیق اقتصادی: رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از فعالیت ۱۰ هزار شرکت دانش بنیان در کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از فعالیت ۱۰ هزار شرکت دانش بنیان در کشور خبر داد.
علیرضا منادی روز سه شنبه، ۲۵ مهرماه در مراسم اختتامیه چهارمین رویداد علمی و نمایشگاه هوش مصنوعی کشور که در دانشگاه آزاد اسلامی کرج برگزار شد، با اشاره به اهمیت شرکت‌های دانش بنیان اظهار کرد: هوش مصنوعی یعنی بهره‌وری و عمده‌ترین تشکیلاتی که بهره‌وری را برای هر کشور رقم می‌زند شرکت‌های دانش بنیان هستند.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۱۰ هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعالت دارند، افزود: شرکت‌های دانش بنیان کشور سال گذشته ۴۰۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی داشتند که این میزان درآمد معادل یک سوم بودجه کشور است.
وی تاکید کرد: پیش بینی می‌شود تا پایان سال امسال گردش مالی این شرکت‌ها به ۶۵۰ الی ۷۰۰ هزار میلیارد برسد.
این نماینده مجلس در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه ایران در بحث هوش مصنوعی هم در کنار کشورهای قدرتمند دنیا در حال پیشروی است، گفت: قبول داریم در این حوزه از برخی کشورها عقب هستیم ولی سرعت حرکت ما هم سریع است و قطعا طی پنج سال آینده اتفاقات بسیار مهمی در کشور ما در این بخش خواهد افتاد.
وی با اشاره به اینکه حدود نیم درصد از بودجه عمومی کشور (۵۰ هزار میلیارد) به حمایت از دانش بنیان، معاونت علمی ریاست جمهوری و صندوق شکوفایی و نوآوری اختصاص داده شده است؛ گفت: البته بخش عمده منابع این حوزه از طریق بخش خصوصی و صاحبان این شرکت‌ها تامین می‌شود.
این مسئول تصریح کرد: ایران در بحث علم و دانش به ویژه در عرصه‌های کشاورزی و پزشکی جایگاه ویژه‌ای در دنیا دارد و در این عرصه جزء ۱۰ کشور برتر جهان است.
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دانش بنیان‌ها می‌توانند به سرعت در کشور تحول ایجاد کنند و در مجلس شورای اسلامی قانونی به نام جهش تولید دانش بنیان‌ها تصویب شد که همه موانع قانونی در مسیر را این شرکت‌ها برداشته شده است.
وی توضیح داد: علاوه بر این طبق مصوبه مجلس موانع مالیاتی، بورسی و گمرکی برای دانش بنیان‌ها برداشته شده است.
این مسئول با اشاره به حمایت‌های مجلس و دولت از دانش بنیان‌ها افزود: شکل‌گیری صندوق شکوفایی و نوآوری از مهمترین اقدامات برای حمایت از این شرکت‌ها است که امسال ۳۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای توزیع در بین دانش بنیان‌ها در اختیار آن قرار گرفته است.

نوشته های مرتبط