بازار سرمایه

1824 کیلوگرم پسته در بورس کالا دست به دست شد

توفیق اقتصادی:با استقبال خوب معامله گران در روز نخست، ۱۸۲۴ کیلوگرم پسته بادامی در قالب گواهی سپرده کالایی دست به دست شد.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی به نقل از کالاخبر، معاملات گواهی سپرده پسته بادامی از امروز آغاز شد و با استقبال خوب معامله گران در پایان روز نخست معاملات، ۱۸۲۴ کیلوگرم پسته معادل ۱۸۲۴ گواهی سپرده پسته بادامی دست به دست شد.
انبار محصول پسته بادامی شرکت زرین زعفران مشرق زمین از ۲۸ شهریور فعال و زمان گشایش نماد معاملاتی گواهی کالایی مربوط به این انبار، امروز دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ اعلام شد.
مقدار هر گواهی سپرده پسته بادامی یک کیلوگرم است و جهت تحویل گرفتن کالا از انبار لازم است حداقل به میزان ۱۰۰ کیلوگرم گواهی سپرده کالایی توسط مالک ارائه شود.
حداکثر زمان نگهداری کالا در انبار تا تاریخ ۳۰ مهر ۱۴۰۳ بوده و تاریخ انقضای اعتبار گواهی سپرده کالایی و آخرین روز معاملاتی نماد ایجاد شده ۲۵ مهر ۱۴۰۳ است و پس از آن، معاملات نماد برای فرآیند تحویل و تسویه حساب با انبار متوقف می‌شود.
زمان انجام معاملات گواهی سپرده پسته بادامی از ساعت ۹ تا ۱۵ انجام می‌شود. البته معاملات امروز پسته بادامی به دلیل اینکه نخستین روز بود، دوره پیش گشایش از ساعت ۱۰ تا ۱۰:۳۰ انجام شد.
از روزهای آینده (فردا) دوره پیش گشایش معاملات گواهی سپرده پسته بادامی به مانند زعفران از ساعت ۸:۴۵ صبح تا ساعت ۹ صبح (به مدت ۱۵ دقیقه) و رأس ساعت ۹ صبح معاملات آن شروع می‌شود.
پیش از این، رحمان آراسته؛ مدیر بازار مشتقه و صندوق های کالایی بورس کالای ایران گفته بود: پسته یکی از محصول‌های مورد توجه بورس کالاست و این شرکت در نظر دارد در مرحله نخست بازار گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی با مشخصات جدید و پس از آن، قراردادهای اختیار معامله پسته را راه‌اندازی کند.
وی از راه اندازی قراردادهای آتی پسته همراه با مشخصات قرارداد جدید از روز سه‌شنبه ۴ شهریور ۱۴۰۲ خبر داد و اظهار کرد: فعالان بازار پسته جهت پوشش ریسک فعالیت خود در بازار مبادلات پسته از جمله بازارهای صادراتی، بازار داخلی پسته و بازار گواهی سپرده پسته می توانند از قراردادهای آتی پسته استفاده کنند. قراردادهای آتی پسته از سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی در برابر نوسان‌ها محافظت می‌کند و سرمایه‌گذاران با توجه به درجه ریسک‌پذیری، امکان بهره‌گیری از قراردادهای مذکور را خواهند داشت.
آراسته افزود: بازار قرادادهای اختیار معامله یکی دیگر از ابزارهای مالی پُرطرفدار است که پس از راه‌اندازی و توسعه معاملات گواهی سپرده پسته و قراردادهای آتی پسته در راستای تکمیل زنجیره ابزارهای مالی مبتنی بر پسته راه‌اندازی می‌شود و این تنوع ابزارهای مالی می‌تواند به رونق و توسعه بازار این محصول کمک کند.

نوشته های مرتبط