بازار بیمه

چرخش نظام مالی بیمه معلم

توفیق اقتصادی: هیات مدیره بیمه معلم برنامه عملیاتی سال ۱۴۰۲ را در ۴ محور بازار، مالی، فرآیندهای داخلی و یادگیری رشد را اعلام و با تاکید بر افزایش نقدینگی و بهبود نظام وصول مطالبات تاکید کرد در سال جاری دنبال جذب حداکثری پرتفوی ۲ هلدینگ اقتصادی و البته طراحی محصولات جدید بیمه‌ای کم‌ریسک است و دنبال ارائه خدمات ویژه به مشتریان خاص است.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی ، هیات مدیره بیمه معلم برنامه عملیاتی سال ۱۴۰۲ را در ۴ محور بازار، مالی، فرآیندهای داخلی و یادگیری رشد را اعلام و با تاکید بر افزایش نقدینگی و بهبود نظام وصول مطالبات تاکید کرد در سال جاری دنبال جذب حداکثری پرتفوی ۲ هلدینگ اقتصادی و البته طراحی محصولات جدید بیمه‌ای کم‌ریسک است و دنبال ارائه خدمات ویژه به مشتریان خاص است.
به گزارش دنیای بیمه، بیمه معلم که اکنون با تغییر در ترکیب هیات مدیره مواجه شده و در مسیر آرامش نسبی گام برمی‌دارد، امیدوار است در دوران مدیرعاملی مفید امینی با حفظ اتحاد و همدلی، روند کاهش سود سال‌های اخیر را متوقف کند تا در فرآیند سودسازی گام بردارد. اما برنامه عملیاتی ۱۴۰۲ این شرکت بر چه محورهایی استوار شده است؟
در حوزه بازار این شرکت به صراحت اعلام کرده دنبال جذب حداکثری پرتفوی هلدینگ صندوق ذخیره فرهنگیان و شرکت‌های تابعه و همچنین خانواده بزرگ کشتیرانی و حوزه حمل و نقل دریایی کشور است. افزون بر اینکه این شرکت مصمم است تا فروش خود را در بازار خرد و البته کم‌ریسک افزایش دهد.
این شرکت بیمه‌گر امسال البته دنبال گسترش سهم بازار خود از راه‌های متفاوت با گذشته است از جمله اینکه می‌خواهد شبکه خدمات به مشتریان را بر بستر تحول دیجیتال توسعه دهد و مرکز تماس را بهبود بخشیده و حتی در صدد راه‌اندازی سامانه باشگاه مشتریان و ایجاد بخش خدمات ویژه مشتریان خاص هم هست.
اقدام دیگر بیمه معلم هدف‌گذاری جهت طراحی محصولات در جشنواره‌های بیمه‌ای و همچنین عرضه بسته‌‌های بیمه‌ای کم‌ریسک‌تر است. از سوی دیگر قرار است پوشش جغرافیای شبکه فروش در سراسر کشور با جذب نمایندگان جدید در استان‌های برتر اقتصادی افزایش یابد و شوراهایی در شعب و نمایندگان ایجاد شود تا نیازمندی‌ها و دغدغه‌های آنها را شناسایی و در صدد تامین خواست‌های آنها گام بردارد.
چرخش نظام مالی بیمه معلم
این بیمه‌گر در حوزه مالی ۳ ماموریت را برای سال جاری هدف‌گذاری کرد که شامل افزایش نقدینگی و بهبود نظام وصول مطالبات، ارتقای ساختار سرمایه‌گذاری شرکت و بهبود نظام بازیافت خسارات و اجرای موثر آن در سطح شرکت می‌شود. تلاش برای بازپس‌گیری طلب بیمه معلم از بیمه‌گذاران و دیگر بدهکاران و همچنین افزایش سرمایه شرکت راه را برای بهبود وضعیت نقدینگی هموار می‌سازد و زمینه جهت تقویت ساختار سرمایه‌گذاری و بهبود کیفیت سودسازی را تقویت می‌کند.
مدیریت ریسک و آینده بیمه معلم
بدون تردید اعمال الزامات مدیریت ریسک در همه شرکت‌های بیمه‌گر یک ضرورت همیشگی است و از همین رو بیمه معلم دنبال راه‌اندازی ۲ سامانه جدید است، یکی سامانه مدیریت ریسک با رویکرد تجزیه و تحلیل و سنجش ریسک در تمامی رشته‌ها و دیگری سامانه هوشمند برای پیشگیری و شناسایی تقلب‌های بیمه‌ای. اتخاذ رویکرد مدیریت ریسک از سوی بیمه معلم با توجه به سابقه و مسئولیت پیشین مفید امینی، پیام‌آور این واقعیت است که می‌توان انتظار بهبود تدریجی نسبت خسارت و کاهش ضریب خسارت به ویژه در رشته‌های پرریسک را داشت. علاوه بر اینکه به صراحت تیم جدید مدیریتی بیمه معلم دنبال پیاده‌سازی و گرفتن گواهینامه‌های بین‌المللی در حوزه مدیریت کیفیت و مدیریت ریسک است و قرار است نظم جدیدی در این شرکت مبتنی بر برنامه‌ریزی و کنترل عملکرد حاکم شود.
ترسیم افق جدید
مدیرعامل و دیگر اعضای هیات مدیره بیمه معلم برای احیای برند این شرکت و بازپس‌گیری سهم از بازار و استحکام روند سودسازی، چاره‌ را در این دیده‌اند که سند راهبردی با افق ۱۴۰۵ را متناسب با چشم‌انداز و برنامه‌های خود اصلاح کنند و افزون بر اینکه یک برنامه جامع فناوری اطلاعات در این شرکت قرار است تدوین و به اجرا گذاشته شود که هدف آن اصلاح و تحول دیجیتال خواهد بود.
محور پنجم از تغییر ریل در بیمه معلم بر یادگیری رشد استوار شده که ساختار این شرکت را تغییر می‌دهد. در این مسیر البته اصلاحاتی در حال رخ دادن است که از جمله می‌توان به اتصال سامانه خدمات الکترونیک درمان به مراکز درمانی طرف قرارداد، راه‌اندازی سامانه بازاریابی عمومی با قابلیت اشتراک منافع، توسعه سامانه داخلی ارزیابی خسارات اتومبیل با هدف تسهیل فرایند پرداخت خسارت و اتصال به سامانه حقوقی شرکت، ایجاد سازمان فروش و راه‌اندازی سامانه فروش چند سطحی بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری و ارتقای سامانه نظارت بر عملکرد ها با چاشنی آموزش و توانمندی‌سازی کارکنان اشاره کرد.
مفید امینی، سعید صحت، داوود الماسی، سعید جبلی و هادی گنج‌خانلو، ۵ عضو فعلی هیات مدیره بیمه معلم را تشکیل می‌دهند که مصمم به ایجاد یک تحول بنیادین در این شرکت هستند و البته ماموریت دشواری را بر عهده دارند. چه اینکه روند سودآوری شرکت در سنوات گذشته روند نزولی داشته و سود یبمه معلم در سال مالی ۱۴۰۱، مبلغ ۷۸ میلیارد ریال بوده که در مقایسه با سال ،۱۴۰۰ افت قابل توجه ۹۴ درصدی را تجربه کرده است که دلیل  اصلی این کاهش محسوس سود، وجود پرتفوی‌های زیان‌ده، حجم بالای مطالبات و خروج پرتفوی آموزش و پرورش عنوان شده و حالا قرار است با تدوین برنامه راهبردِ منسجم، حمایت سهام‌داران محترم و رعایت ضوابط بیمه مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار، روند سودسازی این شرکت بهبود یابد.

نوشته های مرتبط