دسته بندی نشده نیم نگاه

پیش بینی رضایت سرمایه گذاران طلا در سال 2024

توفیق اقتصادی:طلا بهترین عملکرد خود را از ۲۰۲۰ در سال جاری میلادی تجربه کرد و بالاتر از ۲۰۰۰ دلار در هر اونس معامله می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، امید به آسان‌تر شدن سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا و پایین آمدن نرخ بهره در اوایل ۲۰۲۴ از قیمت طلا حمایت کرده است.
قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۱۳ درصد کاهش به ۲۰۶۲ دلار و ۹۸ سنت رسید. قیمت معاملات آتی طلا در بازار کامکس نیویورک هم با یک کاهش ۰.۵۶ درصدی به ۲۰۷۱ دلار و ۸۰ سنت رسیده است.
طلا ۱۳ درصد طی یک سال گذشته افزایش قیمت داشته و بین پایین‌ترین رقم ۱۸۰۰ دلار تا اوج ۲۱۳۵ دلار و ۴۰ سنت در نوسان بوده است.
تحلیلگران عقیده دارند طلا به ساحل آرامش رسیده و پایین آمدن نرخ بهره و به دنبال آن کاهش ارزش دلار شرایط را برای این فلز گرانبها بهتر خواهد کرد.
رضایت سرمایه گذاران
سرمایه‌گذاران طلا انتظار دارند قیمت این فلز گرانبها در سال آینده میلادی رکوردهای جدیدی ثبت کند.
تحلیلگران می‌گویند برای اینکه شاهد افزایش بیشتر قیمت طلا باشیم، باید تقاضا از سوی سرمایه‌گذاران افزایش یابد و این نیازمند اطلاعات اقتصادی ضعیف‌تر آمریکا و کاهش تورم است که رویکرد فدرال رزرو را آسان‌تر کند.
پایین آمدن نرخ بهره هزینه نگهداری طلا به عنوان یک سرمایه غیر سودده را کاهش داده و بر ارزش دلار تاثیر می‌گذارد.
شاخص دلار ۲ درصد در ۲۰۲۳ پایین آمده و سود اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه داری آمریکا هم به پایین‌ترین سطح از ماه ژوئیه رسیده است.
پایین آمدن ارزش دلار خرید طلا را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا ارزان‌تر کرده و تمایل برای آن را بالاتر می‌برد.
در میان سایر فلزات گرانبها، قیمت نقره با ۱.۱۷ درصد کاهش به ۲۴ دلار و ۹ سنت رسید و پلاتین با ۱.۵۳ درصد کاهش ۹۹۱ دلار و ۹۰ سنت معامله می‌شود.
پیش بینی های سال ۲۰۲۴
تحلیلگران عقیده دارند دلیل نوسان قیمت طلا در پایان ۲۰۲۳ تحولات نرخ بهره در سال آینده میلادی و بالا و پایین رفتن ارزش دلار است.
سرمایه‌گذاران ۸۸ درصد احتمال می‌دهند نرخ بهره در ماه مارس آینده کاهش یابد.
پایین آمدن نرخ بهره هزینه نگهداری طلا به عنوان یک سرمایه غیر سود را کاهش داده و تمایل برای خرید آن را افزایش می‌دهد.
روث کراول مدیر اجرایی شرکت LMBA گفته: «سرمایه‌گذاران در سراسر جهان در جریان آشفتگی‌های اقتصادی و ژئوپولیتیک اخیر به طلا روی آورده‌اند که نشانه‌ای واضح‌ از نقش طلا در حفاظت از سرمایه‌ در بحبوحه‌ تنش‌ها است».
کونال شاه، تحلیلگر بازار طلا نیز معتقد است: «اگرها و اماها، جابه‌جایی‌ها و ترکیب‌های زیادی وجود دارد اما واقعیت این است که مهم نیست که چه اتفاقی بیفتد، فدرال رزرو دوباره نرخ‌ بهره را افزایش نخواهد داد، این سناریوی اصلی (برای طلا) است.

نوشته های مرتبط