نیم نگاه

وضعیت سکه گرمی همزمان با شل‌شدن دلار

توفیق اقتصادی:قیمت سکه گرمی همزمان با شل‌شدن دلار به کمترین سطح از ابتدای سال رسید.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی،کاهش قیمت دلار به زیر مرز ۵۰ هزار تومان، بیشترین تاثیر را در بازار طلا روی سکه گرمی داشته است.
به گزارش فرارو؛ قیمت سکه گرمی در هفته‌ای که پشت‌سر گذاشتیم باوجود مقاومت‌های طلا تا پنج میلیون ۶۷۰ هزار تومان پایین آمد که کمترین سطح آن از ابتدای سال جاری است. اگر بخواهیم از دید سرمایه‎‌گذاری به ماجرا نگاه کنیم، فعلا خطر بزرگی سکه امامی و تمام‌سکه بهار آزادی طرح قدیم را تهدید نمی‌کند، اما پیش‌بینی‎ها نشان می‌دهد با یک شوک جدید به بازار طلا، اتفاقی که برای سکه گرمی رخ داده، می‌تواند برای نیم‌سکه و ربع‌سکه تکرار شود.
سکه گرمی؛ پنج میلیون و ۶۷۰ هزار تومان
قیمت سکه گرمی چهارشنبه این هفته تا پنج میلیون و ۶۷۰ هزار تومان پایین آمد. از ابتدای سال تا الان دو بار دیگر قیمت سکه گرمی تا پنج میلیون و ۶۷۰ هزار تومان تنزل پیدا کرده و این عدد کمترین نرخ سکه گرمی در سال جاری است.
قیمت سکه گرمی درحالی به کمتر از پنج میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده که صراف‌ها روز ۱۱ اردیبهشت امسال همین سکه را هفت میلیون و ۷۲۰ هزار تومان می‌فروختند و حالا سکه گرمی نسبت به آن روز حدود دو میلیون و ۵۰ هزار تومان یعنی ۲۶ درصد ارزان شده است.
سکه گرمی در محدوده پنج میلیون و ۶۷۰ هزار تومان به خوبی حمایت می‌شود، اما طبق پیش‌بینی‌ها با از دست رفتن این سنگر، قیمت سکه گرمی می‌تواند تا پنج میلیون و ۵۱۰ هزار تومان و در قدم بعدی تا پنج میلیون و ۲۱۰ هزار تومان ریزش داشته باشد.
ربع‌سکه بهار آزادی؛ ۱۰ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان
ربع‌سکه بهار آزادی در پایان خریدوفروش‌های چهارشنبه ۱۰ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان قیمت داشت و همزمان با نیمه ابتدایی معاملات پنجشنبه با رشد قیمت ۵۰ هزارتومانی ۱۰ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان فرخته شد.
ربع‌سکه بهار آزادی حالا با کمترین قیمت خودش در سال جاری کمتر از ۳۶۰ هزار تومان فاصله دارد و ممکن است با یک شوک و سیگنال جدید به بازار طلا، تا ۱۰ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان، ۱۰ میلیون و ۹۰ هزار تومان عقب نشینی کند. کف قیمت ربع سکه بهار آزادی در امسال روز نهم مهرماه ۹ میلیون و ۹۳۳ هزار تومان به ثبت رسیده و آنطرف عدد ۱۲ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان را که اردبهشت امسال در کارنامه ربع سکه تثبیت شده را باید بالاترین قیمت تاریخی آن بدانیم.
نیم‌سکه بهار آزادی؛ ۱۵ میلیون و ۳۱۰ هزار تومان
قیمت نیم‌سکه بهار آزادی چهارشنبه به ۱۵ میلیون و ۳۱۰ هزار تومان رسید و روز پنجشنبه این عدد با رشد ۵۰ هزار تومانی به ۱۵ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان تبدیل شد.
نیم‌سکه امسال یکبار تا ۱۴ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان پایین آمده و روز پنجم مهر امسال کمتر از ۱۵ میلیون معامله شده است. با این اوصاف نیم سکه بهار آزادی تا کمترین سطح سالانه خودش ۴۴۰ هزار تومان فاصله دارد و اگر نیم سکه بازهم بخواهد در مسیر نزولی قدم بردارد، احتمالا باید منتظر ریزش آن تا ۱۵ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، جایگاه ۱۵ میلیون تومان و بعد از آن ۱۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان باشیم. بدنیست یادآوری کنیم که نیم سکه بهار آزادی اردیبهشت امسال تا قله تاریخی ۱۹ میلیون و ۸۲۰ هزارتومان پیشروی کرده است.
سکه تمام‌بهار آزادی؛ ۲۵ میلیون و ۴۹۹ هزار تومان
سکه تمام‌بهار آزادی یا همان تمام‌سکه بهار آزادی طرح قدیم روز پنجشنبه ۳۰ آذر ۲۵ میلیون و ۴۹۹ هزار تومان معامله شد. تمام‌سکه بهار آزادی نسبت به کمترین قیمت سالانه خودش بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان فاصله دارد و اگر ریزش جدیدی در بازار طلا شکل بگیرد، سکه تمام‎‌بهار آزادی احتمالا تا ۲۵ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان یا ۲۵ میلیون و ۱۰۹ هزار تومان عقب می‌رود.
سکه تمام بهار آزادی تا الان یکبار تا مرز ۳۰ میلیون و ۸۰۱ هزار تومان بالا رفته است. این عدد یک بالاترین قیمت تاریخی سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم است، مثل سایر سکه‌های طلا در اردیبهشت امسال به کارنامه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم اضافه شده است.
سکه امامی؛ ۲۹ میلیون و ۳۹۵ هزار تومان
قیمت سکه امامی پنجشنبه ۳۰ آذر حدود ۲۳۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد و به ۲۹ میلیون و ۳۹۵ هزار تومان رسید. سکه امامی درمقایسه با کمترین سطح سالانه خودش دو میلیون و ۱۹۴ هزار تومان بالاتر ایستاده و از این حیث خطری سکه امامی را تهدید نمی‌کند.
قیمت سکه امامی با این حال ممکن است با قدم گذاشتن در مسیر نزولی ابتدا تا ۲۹ میلیون و ۲۲۳ هزار تومان و بعد از آن تا ۲۹ میلیون و ۴۹ هزار تومان عقب‌نشینی داشته باشد و با ادامه این روند می‌تواند تا ۲۸ میلیون و ۹۵۳ هزار تومان سقوط کند. آنطرف بازگشت سکه امامی به مسیر صعودی، می‌تواند منجر به عبور آن از نیمه کانال ۲۹ میلیون شود و تا ۲۹ میلیون و ۷۶۳ هزار تومان ادامه داشته باشد.

نوشته های مرتبط