بازار سرمایه زوم

هیجان بازار سهام فروکش کرد

توسعه تعاون: معاملات روز گذشته بورس نشان داد هیجانی که اخیرا در بازار سهام ایجاد شده بود فروکش کرده است.

به گزارش پایگاه خبری توسعه تعاون، دیروز بورس تهران مثبت بود و شاخص کل آن حدود یک درصد رشد کرد. این رشد گرچه خیلی بزرگ نبود، اما امیدواری هایی در بازار سهام ایجاد کرد.
حالا با در نظر گرفتن رشد روز گذشته، تحلیلگران امیدوارند که بازار چند روز دیگر به روند صعودی ادامه دهد تا بتوان امیدوار شد که روند نزولی بازار به پایان رسیده است.
با توجه به شتاب زیادی که بازار در جهت نزولی داشته، اینکه چند روز هم نمادها رو به بالا معامله شوند اتفاق عجیبی نیست. تا ابتدای همین هفته، بسیاری از نمادها اصلاح های بیش از 30-40 درصد داشتند که حالا اگر بخشی از این اصلاح هم جبران شود، خیلی طبیعی است.
اما فعالان بازار بیش از همه چیز دنبال این هستند که بدانند آیا روند اصلاحی به پایان رسیده یا نه. شرط اول برای اینکه بدانیم روند نزولی به پایان رسیده این است که شاخص کل ابتدا از 2.1 میلیون واحد عبور کند و پس از آن هم از مقاومت 2 میلیون و 245 هزار واحد بگذرد.
در این صورت می توان گفت که روند نزولی به پایان رسیده و بازار وارد یک فاز صعودی جدید شده است. با توجه به وضعیت فعلی بازار سهام و ابهاماتی که همچنان درخصوص وضعیت سودآوری شرکت ها وجود دارد، تحلیلگران توصیه می کنند که سرمایه گذاران، خریدهای جدید خود را پس از عبور از این دو محدوده مقاومتی انجام دهند تا ریسک ضرر را کاهش دهند.
دیروز ارزش معاملات خرد به 3800 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز یکشنبه حدود 350 میلیارد تومان بیشتر بود. گرچه هنوز تعداد قابل توجهی از نمادها بابت برگزاری مجامع متوقف هستند، اما با این حال می توان گفت که ارزش معاملات خرد، در حدی نیست که بتواند ورود به روند صعودی را تقویت کند.
نیاز به رشد ارزش معاملات
دیروز سرمایه گذاران حقیقی حدود 120 میلیارد تومان پول هم به بازار تزریق کردند که رقم بزرگی نیست، اما از آنجا که منجر به قطع روند خروج پول شده است، می توان آن را اتفاق مثبتی دانست.
شاخص قدرت خریداران حقیقی نیز دیروز به عدد 1 رسید که نشان از افزایش قدرت خریداران حقیقی در مقایسه با روزهای گذشته دارد.
با توجه به وضعیت معاملات روز گذشته، برای امروز می توان بازاری مثبت را پیش بینی کرد که رشد شاخص درصورتی که ارزش معاملات بالا برود، با شیب تند اتفاق می افتد. اما بدون بالا رفتن ارزش معاملات، بعید است که رشد شاخص ها خیلی بزرگ باشد.

نوشته های مرتبط