بازار سرمایه زوم

هشدار کارشناس بازار سرمایه:عقب‌نشینی دولت از سیاست‌های اشتباه

توفیق اقتصادی:یک کارشناس اقتصادی معتقد است: اگر باز دوباره دولت به یک‌باره تصمیم عجیبی نگیرد و همین شرایط بماند، شاخص بورس می‌تواند از سقف قبلی عبور کند.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی: ۱۵ روز دیگر بگذرد، نیمه اول ۱۴۰۲ به پایان می‌رسد؛ ۱۸۶ روزی که روزهای پرالتهابی را بازار سرمایه گذراند، از رسیدن به قله ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد تا سقوط به زیر کانال ۲ میلیون واحد و شاخص یک میلیون و ۹۳۸ واحد. آخرین وضعیت معاملات بازار سرمایه نشان می‌دهد که شاخص‌کل بورس به ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار و ۹۷۵ واحد رسیده است.
این شرایط به اعتقاد تحلیلگران بازار سرمایه، به دلیل مسیر اشتباهی بود که دولت در نیمه اول سال در حوزه اقتصاد سپری کرده بود و همین موضوع، بازار را وارد مسیر ریزشی کرد. در میانه اردیبهشت‌ماه سال جاری دولت بدون اطلاع عمومی مصوبه افزایش نرخ خوراک را به تصویب رساند. این موضوع فشار فروش و خروج سرمایه از بازار را به سهامداران تحمیل کرد و چندی بعد هنگامی که موضوع مصوبه علنی شد، این فشار تشدید شد و در نهایت بازار بیش از ۱۰۰ روز به کما رفت. اما پس از کشمکش‌های فراوان و انتقادات زیادی که به دولت بابت مصوبه افزایش نرخ خوراک وارد شد، این مصوبه با تغییرات جزئی به حالت قبل در آمد. بر این اساس، طبق وعده وزیر اقتصاد، دیگر قرار نیست هر سال ماجرای افزایش نرخ تکرار شود. طبق مصوبه جدید تا پایان برنامه هفتم توسعه فرمول تعیین شده برای محاسبه نرخ خوراک باقی خواهد ماند.
در این میان، شنیده‌ها حاکی از آن است که در هفته گذشته، جلساتی در ارتباط با نرخ تسعیر صورت پذیرفته است. رسانه‌ها نتیجه جلسات را این‌طور عنوان کردند که قرار است محاسبات برای کالاهای اساسی با نرخ تسعیر قبلی باقی بماند، اما در سایر مصارف با نرخ ۳۸ هزار تومانی صورت پذیرد. گمانه‌زنی‌ها به این شکل است که این موضوع به زودی از سوی بانک مرکزی ابلاغ خواهد شد.
اما حالا با وجود این شرایط در نیمه ابتدای سال، سوالی که مطرح است، این‌که نیمه دوم سال، بازار سرمایه وارد چه مسیری می‌شود؟
تصمیمات عجیب دولت برای تامین کسری بودجه
بهنام صمدی، کارشناس بازار سرمایه درباره چشم‌انداز بازار سرمایه در نیمه دوم سال ۱۴۰۲ در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین می‌گوید: در نیمه اول سال تا اردیبهشت‌ماه، شرایط بورس مساعد بود و شاخص رکوردشکنی کرد و تا محدوده ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد نیز رشد کرد. اما تصمیمات دولت برای تامین کسری بودجه، عملا بورس را متلاطم کرد و عملا زیان سنگینی به سهامداران وارد شد.
وی می‌افزاید: شاید شاخص حدود ۲۰، ۲۵ درصد افت کرد، اما پرتفو سهامداران نزدیک به میانگین ۴۰ تا ۵۰ درصد افت داشت. این شاید نشان‌دهنده این باشد که سهامداران خیلی برای دولت اهمیت نداشته باشند.
این کارشناس اقتصادی تصریح می‌کند: البته بعد از اتفاقاتی که در سیاست خارجی رخ داد و یک‌سری از منابع بلوکه شده آزاد شد و سیاست خارجی به ثبات رسید، به نظر من دولت از سیاست‌های اقتصادی خود عقب‌نشینی کرد و هم فرمول جدیدی برای نرخ خوراک پتروشیمی‌ها اعلام شد و هم نرخ تسعیر ارز در بورس کالا تغییر داد.
عقب‌نشینی دولت از سیاست‌های اشتباه
صمدی متذکر می‌شود: این‌ها نشان می‌دهد که فعلا دولت از سیاست‌های اشتباه خود عقب‌نشینی کرده و این مساله کمک خواهد کرد که بورس، نیمه دوم خوبی را سپری کند؛ به خصوص این‌که قیمت‌های جهانی نیز در حال افزایش است. برای مثال، این هفته قیمت جهانی اوره نزدیک به ۲۰ درصد رشد کرد و قیمت نفت برنت به ۹۰ دلار رسید. همه این‌ها پتانسیل خوبی برای رشد بازار است.
وی عنوان می‌کند: همان‌طور که دولت از سیاست‌های ارزی خود در بورس کالا عقب‌نشینی و سیاست جدی را اعلام کرد، همه این‌ها کمک می‌کند که بازار سرمایه روند رو به رشد در نیمه دوم سال داشته باشد.
این کارشناس بازار متذکر می‌شود: به نظر می‌رسد بازار می‌تواند از سقف قبلی‌ای که در اردیبهشت‌ماه امسال ثبت کرده بود، عبور کند.
صمدی تاکید می‌کند: در واقع به نظر من، شاخص بورس از سقف ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد عبور خواهد کرد. البته اگر باز دولت به یک‌باره تصمیم عجیبی نگیرد، ولی به نظر می‌رسد اگر همین شرایط بماند، می‌تواند از سقف قبلی عبور کند.

نوشته های مرتبط