بازار پول زوم

هشدار فرزین به ۸ بانک

توفیق اقتصادی: رئیس جمهور گفت: چند بانک و موسسه مالی در کشور از بانک مرکزی اضافه برداشت داشته اند، که پرونده این‌ها باید سریعا تعیین تکلیف شود.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، در فروردین ۱۴۰۲ رئیس جمهور گفت: یکسری از بانک‌ها و موسسات خصوصی و غیر خصوصی هستند که این‌ها از بانک مرکزی اضافه برداشت دارند و اضافه برداشتشان باعث پایه پولی و افزایش نقدینگی می‌شود و در نتیجه باعث برهم خوردن نظامات اقتصادی هستند.
به گفته رئیسی این باید در یک زمان محدود از بانک مرکزی پایان پذیرد و وضعیت این موسسات هم مشخص شود.
به نوشته فارس، محمدرضا فرزین رئیس بانک مرکزی در اریبهشت ۱۴۰۲ گفت: بانکی هست دو سال، سه سال ناتراز است. این بانک دیگه تراز نمی‌شود وقتی تراز نشود باید به سمت رزولیشن برود.
وی در ۲۱ آذر ۱۴۰۲ گفته بود: ۲۱۰ همت برای این که کفایت سرمایه، دربانک‌های خصوصی داشته باشیم. کمبود سرمایه بانک‌های خصوصی و دولتی درمجموع در حدود ۵۷۰ همت است.
هشدار به ۸ بانک
محمدرضا فرزین گفت: ما نزدیک به ۸ بانک را در حال حاضر برنامه اصلاح دادیم و اگر نتوانند اصلاحات لازم را انجام بدهند، قطعا باید برویم سراغ استفاده از ماده ۳۹ یا انحلال بانک.
محمد جواد شریف زاده معاون بانک و بیمه وزارت اقتصاد گفت: درسال ۱۳۹۸ بانک مرکزی اختیار ویژه‌ای را از شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا درخواست کرد تا چند بانک ناتراز را تعیین تکلیف کند که یکی از این موسسات موسسه نور بود.
متاسفانه درآن دوره بانک مرکزی این تصور را داشت که با گذاشتن هیئت سرپرستی درموسسه نور می‌تواند این موسسه را احیا کند.
به همین جهت چندسال زمان از دست رفت و موسسه نور نه تنها احیا نشد، بلکه ناترازی‌های موسسه نور به شکل اضافه برداشت ازمنابع بانک مرکزی افزایش پیدا کرد.
زخم های کهنه ای که سر باز کردند
برخورد با بانک‌های ناتراز ماموریتی است که پیش از این هم رئیس جمهور بار‌ها بر آن تاکید داشته است. صحبت از بانکی‌هایی است که ناترازی آن‌ها صحبت دیروز و امروز نیست.
ناترازی که انباشت آن در سال‌های گذشته اصلاح آن را نیازمند چند صدهزار میلیارد تومان کرده است.
وعده‌ای که اجرایی شدن آن در ۹ مهر ۱۴۰۲ با انحلال موسسه اعتباری توسعه و ادغام موسسه نور در بانک ملی زیر نظر بانک مرکزی آغاز شد.
مسیری که بانک مرکزی در آغاز آن قرار دارد و تاخیر در برخورد با این بانک‌ها هزینه‌های اصلاح را بیشتر خواهد کرد.
رییس جمهور هم سرعت بخشیدن در برخورد با بانک‌های ناتراز را از مدیران بانک مرکزی مطالبه کرد بانک‌هایی که تنها یکی از آن‌ها در فصل بهار امسال بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی اضافه برداشت داشته است.

نوشته های مرتبط