بازار سرمایه

نماد مالی سپهرصادرات،با بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس

توفیق اقتصادی:شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات دیروز با افزایش ۱۸۳۸۰ واحد همراه شد.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران  در یک روند رو به رشد قرار گرفت، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با افزایش 18380 واحد به رقم 2 میلیون و 275 هزار و 392 واحد رسید.
همچنین شاخص هموزن نیز با افزایش 8592 واحد به رقم 763 هزار و 17 واحد رسید. ارزش روز بازار که ناشی از ارزش شرکت‌های بورسی است به بیش از 8 میلیون و 348 هزار واحد رسید.
معامله‌گران دیروز بیش از 10.9 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 608 هزار معامله و به ارزش 8 هزار و 902 میلیارد تومان داد و ستد کردند. امروز همه شاخص‌های بورس مثبت بودند بگونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی 0.81 درصد رشد کردند.
این دو شاخص با معیار هموزن 1.1 درصد افزایش یافتند، شاخص آزاد شناور 0.75 درصد افزایش یافت، شاخص بازار اول بورس 0.62 درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس یک درصد افزایش یافت.
 نمادهای شاخص‌ساز مربوط به پتروشیمی خلیج‌فارس، هلدینگ معدنی خاورمیانه، بانک ملت، گل‌گهر، گسترش نفت و گاز پارسیان، بانک تجارت و پتروشیمی نوری بوده‌اند.
در فرابورس ایران هم  روند رو به رشد طی شد بگونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با افزایش 294 واحد به رقم 28هزار و 599 واحد رسید.
ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 589 هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس 486 هزار میلیارد تومان شد.
معامله‌گران  بیش از 7.8 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 339 هزار فقره معامله و به ارزش 198 هزار میلیارد تومان داد و ستد کردند. البته لازم به یادآوری است مطابق روال دوشنبه‌ها امروز عملیات بازار باز در فرابورس اجرا شد، به گونه‌ای که در قالب عملیات بازار باز امروز بیش از 3.7 میلیون ورقه در قالب 273 نوبت معامله و به ارزش 262 هزار میلیارد تومان داد و ستد شد.وگرنه معاملات سهام به تعداد 4.7 میلیارد سهم در قالب 310 هزار فقره معامله و به ارزش 3 هزار و 87 میلیارد تومان داد و ستد شد.
نمادهای مالی سپهرصادرات، فولاد هرمزگان، انتخاب الکترونیک، آهن و فولاد غدیر،  بهمن دیزل، آریاساسول و صنعتی مینو به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشته‌اند.
با توجه به حجم بالای پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی و عدم تمایل بانک‌ها به مشارکت در اتمام این پروژه‌ها لازم است این پروژه‌ها از طریق بازار سرمایه تأمین مالی شوند یا در صورت عدم تمایل به اتمام آن از طریق بازار سرمایه به بخث خصوصی و تعاونی و بخش غیردولتی واگذار شوند تا دولت از شر پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی رهایی پیدا کند. به هر حال بازار سرمایه با توجه به اینکه سال جاری در حال رشد است می‌تواند به سکوی مهمی برای تأمین مالی پروژه‌ها تبدیل شود و اقتصاد کشور از حالت بانک‌پایه بودن خارج شده و به سمت تأمین مالی از طریق بازار سرمایه هم حرکت کند.

نوشته های مرتبط