بازار سرمایه

نرخ بهره بازار سهام را زمین‌گیر کرده است

توفیق اقتصادی:به طور معمول دو ماه ابتدایی سال، روزهای سبز بازار سهام محسوب می‌شدند اما امسال خبری از این موضوع نیست. در این شرایط کارشناسان پیش بینی بورس را امیدوارکننده نمی‌بینند.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی؛ بازار سهام در دو ماه ابتدایی امسال شرایط ناخوشایندی را تجربه کرد. افت ارزش معاملات از یک‌سو و عقبگرد شاخص کل بورس از سوی دیگر همگی این اتفاق را به وضوح نشان می‌دهد. در شرایطی که کارشناسان در پیش بینی بورس اظهار می‌کردند که گزارش شرکت‌ها در این ۲ماه می‌توانست به محرکی برای بازار سرمایه تبدیل شود اما اینگونه نشد و این گزارش‌ها حاکی از آن بود که سودآوری بسیاری از شرکت‌های بزرگ در شرایط نامطلوبی قرار دارد و به مخاطره افتاده است.
همچنین به نظر می‌رسد با توجه به نااطمینانی‌هایی که از فضای سیاستگذاری بورس و البته اقتصاد کلان در قالب نرخ بهره و روند نزولی دلار به بازار سرمایه تزریق شده است، پیش بینی بورس را به‌شدت منفی کرده است.
بورس اینبار جان نگرفت
به‌طور معمول در فصل مجامع شرکت‌ها و انتشار گزارش‌ها امیدواری‌ها نسبت به بازار سهام بیشتر بود، اتفاقی که دقیقا در سال گذشته هم رخ داد. یعنی در فروردین و اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۲ – تا تاریخ ۱۷ اردیبهشت‌- شاخص‌های بورس وضعیت خوبی را تجربه کردند و حتی شاخص کل به مرز تاریخی خود یعنی ۲میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی هم رسید. اما از میانه اردیبهشت با ماجرای بخشنامه تغییر خوراک پتروشیمی‌ها که نتایج بلندمدت و عمیقی بر بازار سهام گذاشت، همه چیز تغییر کرد و هنوز هم کلیت بازار از سایه آن اتفاق خارج نشده است.
این اتفاق به شکل و در ابعاد دیگری نیز در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳ هم رخ داد و بورس ریزش‌های پیاپی را تجربه کرد به طوری که در میانه اردیبهشت ماه امسال حدود ۲هفته پیاپی بازار منفی شد و ۱۲ کندل منفی پشت سرهم برای بازار سهام به ثبت رسید.
به‌نظر می‌رسد برای تغییر شرایط بازارساز باید به سمت تزریق مشوق‌های لازم برود و شوک مثبتی را از طریق ابزارهای کوتاه مدت ایجاد کند. در غیر این صورت احتمال تکرار روند بازار اردیبهشت‌ماه برای خرداد‌ماه نیز وجود دارد.
«جهان‌صنعت» در گفت‌و‌گو با یک کارشناس بازار سرمایه به بررسی شرایط فعلی بازار به ویژه اثر انتشار گزارش‌های ابتدای سال و پیش بینی بورس پرداخته است.
بهار سرد بورس
امیر‌حسین جنانی کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه اظهار کرد: فروردین و اردیبهشت امسال تلخ‌ترین و تاریخ‌ساز‌ترین ماه‌های سال بودند و حالا به خرداد می‌رسیم تا بهاری سرد را شاهد باشیم و هنوز مشکل اصلی بازار سهام که کاهش نقدینگی است، وجود دارد.
پیش بینی بورس هفته
این کارشناس بازار سرمایه در خصوص پیش بینی بورس این هفته گفت: برای هفته پیش‌رو نیز باید بازار سختی را انتظار داشت و در واقع تا زمانی که نقدینگی کافی معاملات مثبت بازار را همراهی نکند، نمی‌توان به برگشت بازار امیدوار بود.
او افزود: بازار از فشار بی‌سابقه نرخ بهره در حال گسستن است، حقیقتا خیلی وقت است که دیگر بورس به‌طور کلی از محوریت و موضوعیت خارج شده و امروز موضوع کل اقتصاد مطرح است. گزارش‌های ۱۲ماهه و زیان ۳ماهه آخر شرکت‌ها صدای ناله‌های مرگ صنایع است که ناقوس هشدار را به صدا درآورده است. در شرایط فعلی گزارش‌های ۱۲ماهه نمی‌توانند موج‌های قوی و بلند ایجاد کنند اما در جذاب کردن ریسک به ریوارد بازار موثرند و البته از آن طرف هم از گزارش‌ها به عنوان چاقوی دو لبه می‌توان یاد کرد اما انتشار بخش عمده‌ای از گزارش‌ها لبه تیغ این چاقو را روی گردن بازار گذاشت و دقیقا آن روی سکه را برای بازار نمایان کرد.
نرخ بهره بازار سهام را زمین‌گیر کرده است
جنانی گفت: نرخ بهره در سنگین‌ترین فشار تاریخی خود قرار دارد و با اعداد ۳۷ و ۳۸ بورس را زمین‌گیر کرده است. همچنین گزارش‌ها مشت محکم دیگری به جنازه بی‌جان این بازار بود تا یک فاز فروش دیگر در بورس حالا به چشم بیاید. گزارش‌هایی که منتشر می‌شود که اثرات دوگانه‌ای در بازار دارد، اینکه یک اثر کوتاه‌مدت و یک اثر بلند‌مدت خواهد داشت که اتفاقا اثر کوتاه‌مدت شاید سریع‌تر و فشار آن مقطعی باشد ولی اثر بلند‌مدت ماندگارتر و دردناک‌تر است‌.
وی ادامه داد: اثر کوتاه‌مدت این گزارش‌ها را در این چند روز روی تابلو خواهیم دید، همچنین منفی برخی نمادها و صف فروش‌ها که البته با توجه به اصلاحی که صورت گرفته است، به شکل غیر‌منطقی و عجیب اصلاح نخواهد کرد‌.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: اما اثر دوم که اثر مخرب‌تر و منفی‌تری است اثری است که علاوه‌بر اینکه چشم‌انداز روشن سودآوری را از شرکت‌ها می‌گیرد و آن را به حاشیه می‌برد کلیت بازار سهام را نیز تحت تاثیر قرار داده و این سیگنال را به بیرون و جریان پول بیرون می‌فرستد. بازنده اول این ماجرا سهامداران هستند. اما بازنده بزرگ‌تر در نهایت خود دولت و مردم و اقتصاد خواهند بود. امیدوار هستیم سیاستگذار پیام این گزارش‌ها را بگیرد و نه به فکر بازار سهام که به فکر اقتصاد کشور و شرکت‌های بزرگ باشد. هرچند که امیدی به چنین شرایط و عاقلانه‌تر شدن رفتارها وجود ندارد و حجم معاملات و شرایط بورس هم این را نشان می‌دهد.

نوشته های مرتبط