مقالات و گفتگو

محمد‌صادق جنان‌صفت:سازمان برنامه‌ریزی و بودجه‌ با شهروندان سر لجبازی دارد

توفیق اقتصادی:رفتار شگفت‌انگیز دولت سیزدهم با شهروندان ایرانی در داستان بودجه کل کشور کارشناسان و رسانه‌ها و حتی رسانه‌های حکومتی را بهت‌زده کرده است. سازمان برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی کشور گویی با شهروندان سر لجبازی دارد و می‌خواهد تلخی شکست در تامین درآمدهای دولت از سایر بخش‌ها را با پیروزی بر شهروندان شیرین کند. وزارتخانه‌های‌ اقتصاد و نفت به مثابه دو نهاد پولساز ریالی و ارزی بدون اینکه به ایرانیان توضیح دهند چرا نمی‌توانند نسبت درآمدهای نفت و دیگر درآمدها مثل مولد‌سازی و دیگر بخش‌های بودجه امسال را برای سال بعد حفظ کنند همه بار درآمدی را بر دوش شهروندان انداخته‌اند.
 رفتار شگفت‌انگیز دولت سیزدهم با شهروندان ایرانی در داستان بودجه کل کشور کارشناسان و رسانه‌ها و حتی رسانه‌های حکومتی را بهت‌زده کرده است. سازمان برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی کشور گویی با شهروندان سر لجبازی دارد و می‌خواهد تلخی  شکست در تامین درآمدهای دولت از سایر بخش‌ها را با پیروزی بر شهروندان شیرین کند. وزارتخانه‌های‌ اقتصاد و نفت به مثابه دو نهاد پولساز ریالی و ارزی بدون اینکه به ایرانیان توضیح دهند چرا نمی‌توانند نسبت درآمدهای نفت و دیگر درآمدها مثل مولد‌سازی و دیگر بخش‌های بودجه امسال را برای سال بعد حفظ کنند همه بار درآمدی را بر دوش شهروندان انداخته‌اند.
دولت در حالی که افزایش مالیات‌گیری از ایرانیان را با این توجیه که مالیات‌های تازه وضع شده و شمار مالیات‌دهندگان افزایش می‌یابد و تور مالیاتی گسترده‌تر می‌شود توضیح می‌دهد که هیچ نقطه روشنی از کارنامه امسال نشان نمی‌دهد. به نظر می‌رسد یکی از پشت پرده‌های مهم در بخش درآمدهای بودجه ۱۴۰۳ بی‌اعتمادی مردم به خرید دارایی‌های دولت است که ارقام آن به شدت کاهش را تجربه خواهد کرد. چرا هیچ گزارشی از دلایل ناکامی دولت در این باره ارائه نمی‌شود؟
از سوی دیگر کاهش درآمد حاصل از صادرات نفت در بودجه که از دو متغیر کاهش میزان صادرات و کاهش قیمت هر بشکه نفت به دست می‌آید نیز یکی از پشت پرده‌های افزایش سهم مالیات در کل در‌آمدهای بودجه است. در این بخش دو مقوله وجود دارد: نخست اینکه دولت و نهادهای حکومتی بازار نفت در جهان را تیره‌وتار می‌بینند و احتمال می‌دهند دولت درگیر تحریم‌های شدید‌تر در صادرات نفت قاچاق به چین شود. مقوله دوم این است که به هر دلیل دست نهاد دولت از درآمدهای حاصل از صادرات نفت بسته‌تر از همیشه است و چاله‌های دیگری برای هزینه‌کرد درآمدهای صادرات نفت کنده شده است.
دولت سیزدهم توجه ندارد که شهروندان با یک حساب و کتاب ساده می‌فهمند درحالی که دولت درآمدهایش از مالیات را ۱۰۰ درصد افزایش داده درآمد کارمندان و کارکنان دولت را می‌خواهد ۱۸ درصد افزایش دهد. مقایسه این دو عدد و تورم دست‌کم ۴۰ درصدی امسال حقوق‌بگیران را در برابر دولت قرار خواهد داد و این نقطه مستحکمی برای اداره اقتصاد اجتماعی درست نمی‌کند. دولت سیزدهم باید برای شهروندان پشت پرده‌ها را بازگو کند تا درجه اعتماد به این نهاد از این میزان نه چندان بالای فعلی نیز کمتر نشود.
منبع: روزنامه صنعت

نوشته های مرتبط