نیم نگاه

فعلا بورس اصلاح خود را تکمیل نکرده

توفیق اقتصادی:افت دیروز بورس باعث ایجاد ترس در سرمایه گذاران حقیقی شده است. با این حال نباید این طور تصور شود که قرار است شرایط سال ۹۹ تکرار خواهد شد.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی ، فعلا بورس اصلاح خود را تکمیل نکرده و هر چند روزی هم که بازار مثبت می شود، بلافاصله شاخص ها با یک افت سنگین آن رشد را پس می گیرند. اما با این حال دیگر بعید است شرایطی مانند آنچه که در سال 99 اتفاق افتاد تکرار شود.
سال 99 که بورس سقوط سنگینی کرد، بازار دو سه سال صعودی را پشت سر گذاشته بود و قیمت اکثر نمادها در بازار، بین 30 الی 100 برابر شده بودند.
در آن شرایط طبیعی بود که بازار اگر وارد فاز اصلاحی شود، بسیاری از نمادها افت سنگینی داشته باشند. آن زمان حتی بسیاری از نمادهای بزرگ بازار که کمتر پیش می آید نسبت سود به قیمت آن ها به اعداد 10-11 برسد، به نسبت های بالای 20 رسیده بودند. اما حالا وضعیت بازار چگونه است؟
نمادهای به اصطلاح بنیادی بازار که در مجامع سودهای خوبی تقسیم می کنند، به نسبت سود به قیمت 10-11 هم نرسیده اند و همچنان از نظر سرمایه گذارانی که برای دریافت سود مجمع سهام را می خرند، جذابیت دارند.
البته که قرار نیست بازار یکراست بالا برود و همیشه بورس حتی در روندهای صعودی قوی هم اصلاح خواهد داشت. افت فعلی بازار را هم باید از همین دست اصلاح های معمول و رایج در بازار سهام دانست نه اینکه آن را با افت سال 99 مقایسه کرد.
بورس در شرایطی به سر می برد که به دلیل قرار داشتن در روند اصلاحی، ممکن است یک روز افت کوچکی داشته باشد و یک روز افتی بزرگ. اما زمانی که افت بازار سنگین می شود، معمولا ترس به جان سرمایه گذاران می افتد و ممکن است دست به حرکات غیر منطقی بزنند.
با این وجود اکثر کارشناسان بازار سرمایه، افت فعلی بازار را فرصتی برای جابجایی سهام پرپتانسیل با سهام موجود در پورتفو می دانند.
فعلا ارزش معاملات روزانه بورس بالای 10 هزار میلیارد تومان حفظ شده که البته ممکن است به زودی به کمتر از 10 هزار میلیارد تومان هم برسد. اما درصورتی که رقم معاملات جهشی پایدار داشته باشد، می توان گفت که روند اصلاحی بازار به پایان رسیده است.
دیروز سرمایه گذاران حقیقی بیش از 2 هزار میلیارد تومان پول از بورس خارج کردند که این نشانه خوبی محسوب نمی شود. ضمن اینکه شاخص قدرت خریداران حقیقی نیز دوباره به کمتر از یک رسیده و دیروز عدد 0.79 را ثبت کرد.
در این شرایط برای بازار امروز هم می توان افت شاخص ها را پیش بینی کرد که البته فشار فروش نسبت به روز گذشته کمتر خواهد شد.

نوشته های مرتبط