بازار سرمایه

عرضه سهام بزرگترین زیست پالایشگاه ایران با نماد شگستر

توفیق اقتصادی: قرار است نخستین عرضه سهام بزرگترین زیست پالایشگاه ایران با نماد شگستر در بورس تهران در مهر امسال به انجام برسد.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی به نقل از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، نخستین شرکت سهامی عام پروژه و بزرگترین زیست پالایشگاه ایران جهت عرضه در بازار سرمایه آماده می شود و قرار است نخستین عرضه این زیست پالایشگاه در بورس تهران مهر امسال به انجام برسد.
 قرار است همایش معرفی سهام شرکت «گسترش سوخت سبز زاگرس» با نماد «شگستر» با حضور فعالان بازار سرمایه، فردا (سه شنبه، چهارم مهر)‌۱۴۰۲ در سالن همایش های شرکت بورس اوراق بهادار برگزار شود تا برنامه های جاری و وضعیت مالی شرکت تشریح شود و مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.
قرار است نخستین عرضه این زیست پالایشگاه ایران و خاورمیانه با نماد شگستر در بورس تهران در مهر امسال به انجام برسد.
شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس، زیرمجموعه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران است و دو زیست پالایشگاه بیواتانول در استان های کرمانشاه و کهگیلویه و بویراحمد را در دست ساخت دارد. ایدرو تا کنون سه‌هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده است که زیست پالایشگاه نخست سال ۱۴۰۲ تکمیل می شود و دومی سال ۱۴۰۵ تکمیل شده و به بهره برداری می رسد.
هدف اصلی این پروژه‌ها، بهبود کیفیت بنزین مصرفی است. با جایگزینی الکل سوختی (بیواتانول) به جای MTBE، علاوه بر کاهش آلایندگی محیط زیست، هزینه‌های پالایشگاه‌های تولید بنزین نیز کاهش می یابد.
در سال های اخیر بیواتانول با اقبال گسترده ای از سوی کشورهای پیشرفته همراه شده است و تولید این محصول در آینده رو به افزایش خواهد بود.

نوشته های مرتبط