بازار سرمایه

صندوق بازنشستگی تکمیلی راهکاری برد- برد برای کارمند و کارفرما

توفیق اقتصادی:رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: صندوق های بازنشستگی تکمیلی ‌به سبب ساختار ساده و راه‌اندازی آسان نقش مهمی در آتیه کارکنان دارند.
به گزارش پایگاه  خبری توفیق اقتصادی، نخستین پذیره نویسی صندوق بازنشستگی تکمیلی تحت عنوان آتیه مفید امروز ۱۹ آذر ماه با حضور رئیس سازمان بورس، اوراق بهادار، نائب رئیس هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیر عامل سبدگردان  مفید در محل سازمان بورس و اوراق بهادار انجام شد.
مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در برنامه نخستین پذیره نویسی صندوق بازنشستگی تکمیلی آتیه مفید در رابطه با مزیت راه‌اندازی این صندوق‌ها، اظهار کرد: صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی باتوجه به نقش و کارایی که دارند در آینده نزدیک بخش مهمی از بازار سرمایه را تشکیل خواهند داد.
وی افزود: صندوق های بازنشستگی تکمیلی ‌به سبب ساختار ساده و راه‌اندازی آسان نقش مهمی در آتیه بازنشستگان خواهد داشت.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: تلاش می‌کنیم بسترهای دیگری را چون مستمری به صندوق اضافه کنیم، یکی از دلایلی که راه اندازی اولیه را آسان در نظر گرفتیم ورود سریع این صندوق‌ها به بازار سرمایه بود؛ در مدل های بعدی گام‌های مهم دیگری را بر خواهیم داشت.
عشقی در پایان گفت: صندوق بازنشستگی تکمیلی می‌تواند منابع پایداری را به لحاظ سرمایه‌گذاری بلند مدت به بازار تزریق کند تا از این طریق سرمایه‌گذاری غیر مستقیم نیز تقویت شود.
صندوق بازنشستگی تکمیلی راهکاری برد- برد برای کارمند و کارفرما
در ادامه این نشست، مدیرعامل سبدگردان مفید گفت: تولد صندوق بازنشستگی تکمیلی در بازار سرمایه به عنوان یک راهکار شناخته شده جهانی، در بلندمدت تاثیر قابل توجهی در کمک به مسئله صندوق‌های بازنشستگی خواهد داشت.
​​​​​​علیرضا آدمن افزود: صندوق بازنشستگی تکمیلی یک راهکار برد- برد برای همه طرف‌ها محسوب می‌شود چراکه از یک سو رفاه و آرامش را برای نیروی کار در پی دارد، از طرف دیگر شرکت‌ها با نیروهای با انگیزه و بازده بالا مواجه خواهند شد و همچنین دولت از نظر بار مالی، سبک بارتر خواهد شد. نتیجه این معادله برد- برد این است که رشد تولید و توسعه اقتصاد از طریق سرمایه‌گذاری منابع با ثبات رقم خواهد خورد.
او ادامه داد: در حال حاضر صندوق‌های بازنشستگی عمومی با چالش‌های متعددی مواجه هستند، وظیفه ما به عنوان یک نهاد فعال در بازار سرمایه این است که راه‌حل‌های درست را پیدا کنیم و سرمایه‌ها را حول این محور حرکت دهیم تا آینده مناسبی را برای نیروی کار، کارفرمایان و اقتصاد کشور فراهم آوریم.
آدمن بیان کرد: صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی می‌تواند موجب تغدیه بازار سرمایه و اقتصاد شود، اگر عملکرد درستی در این راه داشته باشیم، نتایج خوبی را بدست خواهیم آورد.
مدیرعامل سبدگردان مفید گفت: صندوق های بازنشستگی تکمیلی در دنیا در قالب مشارکت از دهه ۱۹۷۰ میلادی کار خود را آغاز کردند که در حال حاضر ۱۱۰ میلیون نفر تنها در آمریکا از این صندوق‌ها استفاده می‌کنند. طیف وسیعی از آنها در بخش‌های تولیدی و خصوصی فعال هستند. انتظار می‌رود ما نیز بتوانیم اقدامات مناسبی را به جهت جذب سرمایه‌گذار داشته باشیم.
ساختار ساده صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی عاملی موثر برای جذب کارفرمایان
علیرضا ناصر پور، عضو هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در ادامه برنامه در خصوص تسهیلات در نظر گرفته شده برای صندوق املاک و مستغلات، گفت: مسئله‌ای که در صندوق لحاظ کردیم ساختار ساده آن است زیرا این صندوق ها قرار است با تعداد زیادی از کارفرما در ارتباط باشند.
او افزود: در ساختار صندوق فولاد مبارکه به سبب آنکه مخصوص خود فولاد مبارکه بود ویژگی‌های خاصی در نظر گرفتیم.
نائب رئیس هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: برخی تسهیلاتی را در امید نامه این صندوق ها در نظر گرفتیم که یکی از آن‌ها پوشش‌های بیمه‌ای است. این قابلیت اکنون تحت عنوان خرید بیمه توسط صندوق وجود دارد، مسائل دیگری را نیز به عنوان آپشن برای این صندوق‌ها در نظر خواهیم گرفت.
ناصر پور بیان کرد: علاوه بر سهام اوراق فیکس، بحث گواهی و صندوق طلا برای سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها نیز در نظر گرفته شده است.
او افزود: سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی نیز بر روی املاک و مستغلات نیز در صورت تقویت و توسعه این حوزه در دستور کار قرار دارد.
نائب رئیس هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: انتظار می‌رود این صندوق ها بتوانند به لحاظ ورود جریان نقدینگی پایدار به بازار سرمایه و بازوی کمکی برای بازنشستگان کشور و دولت نقش ایفا کنند.
ناصر پور با اشاره به این که مجموع موافقت اصولی ها در حوزه صندوق بازنشستگی تکمیلی باتوجه به شروط مد نظر به حدود ۵ عدد می‌رسد، توضیح داد: سخت گیری‌ها در صندوق‌ها به سبب عملکرد مهم این صندوق‌ها است.
نائب رئیس هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان گفت: اتفاقاتی که طی سال‌های اخیر در بازار سرمایه افتاد بیشتر به سبب سرمایه‌گذاری مستقیم بوددر صورتی که اگر تزریق منابع به صورت غیر مستقیم صورت می‌گرفت شرایط متفاوت‌تر بود.

نوشته های مرتبط