بازار پول

شفاف سازی بانک تجارت در خصوص فروش گواهی سپرده بانکی

توفیق اقتصادی:در اطلاعیه یکی از بانک ها آمده است، غالب فروش گواهی مذکور از محل تبدیل سپرده‌های بانک صورت پذیرفته لذا آثار هزینه‌ای آن قطعاً بر سود و زیان بانک مؤثر می‌باشد.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی به نقل از  جهان صنعت نیوز، بانک تجارت در اطلاعیه‌ای که دیروز در سامانه کدال منتشر شد آورده است، با توجه به اینکه غالب فروش گواهی مذکور از محل تبدیل سپرده‌های بانک صورت پذیرفته لذا آثار هزینه‌ای آن قطعاً بر سود و زیان بانک مؤثر می‌باشد. لیکن با توجه به وقوع این رخداد در ماه‌های پایانی سال جاری، تأثیر بخش عمده آن در سال آینده رخ خواهد داد.
این اطلاعیه، مهر تأییدی است که نشان می‌دهد فشار بر صورت مالی این بانک انجام شده و سود آن کاسته خواهد شد.
متن کامل این شفاف سازی به شرح زیر است:
به استناد ماده ۲ مکرر ۳ دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان به اطلاع می‌رساند پیرو اخبار منتشر شده در پایگاه خبری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر انتشار گواهی سپرده خاص با سود ۳۰ % علی الحساب به استحضار می‌رساند با عنایت به نامه شماره ۲۷۶۱۹۰‏/۰۲ مورخ ۱۰/‏۱۱/‏۱۴۰۲‬ مدیریت محترم‌کل عملیات پولی و اعتباری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خصوص انتشار گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری (خاص) به منظور تأمین مالی طرح‌های خاص سودآور، موارد ذیل را به استحضار می‌رساند:
۱- سقف انتشار گواهی مذکور برای این بانک مبلغ ۱۸۰,۰۰۰ میلیارد ریال (حدوداً معادل ۵ درصد سپرده‌های مدت‌دار) با نرخ سود علی‌الحساب ۳۰ درصد سالانه و همچنین نرخ سود بازخرید قبل از سررسید ۱۲ درصد سالانه تعیین گردید.
۲- با توجه به اینکه غالب فروش گواهی مذکور از محل تبدیل سپرده‌های بانک صورت پذیرفته لذا آثار هزینه‌ای آن قطعاً بر سود و زیان بانک مؤثر می‌باشد لیکن با توجه به وقوع این رخداد در ماه‌های پایانی سال جاری، تأثیر بخش عمده آن در سال آینده رخ خواهد داد.
بدیهی است در صورت وقوع هرگونه رویداد با اهمیت، مراتب مطابق مفاد ماده ۱۳ دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان افشا می‌شود.

نوشته های مرتبط