بازار سرمایه

سیدعلی رضوی:روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

توفیق اقتصادی: بورس تهران روز سه‌شنبه با افت تراز شاخص کل هم‌وزن و کاهش تراز شاخص کل به کار خود پایان داد. ارزش معاملات خرد روز سه‌شنبه کاهش ۶ درصدی داشت و روند خروج جریان پول حقیقی نیز شدت یافت.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، بازار سهام در روند معاملات روز معاملاتی گذشته شاهد کاهش تراز شاخص کل هم‌وزن و افت تراز شاخص کل بورس تهران بود. در ابتدای معاملات روز سه‌شنبه شاخص‌های سهامی شاهد روند نزولی قیمت‌ها و قرمز پوشی 73 درصد از نقشه بازار سهام بودند. بورس تهران دیروز با تشدید روند خروجی جریان پول حقیقی همراه بود.
روز سه‌شنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران نیز تماماً قرمز پوش بودند و شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن که در بورس تهران نزدیک به 9 صدم درصد بود؛ در بازار فرابورس ایران رقم 44 صدم درصدی داشت. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار اول فرابورس با 71 صدم درصد ریزش به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص بازار دوم فرابورس با 4 صدم درصد کاهش تراز تعلق گرفت.
در بین شاخص صنایع نیز صنعت انبوه‌سازی با 15.9 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت زراعت با 6.8 میلیارد تومان و صنعت دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی با 2 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت خودرو و ساخت قطعات با 110 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با 89.3 میلیارد تومان و صنعت محصولات شیمیایی با 46.2 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.
روند معاملات سهامی 30 روز اخیر
بازار سهام در این هفته شاهد نوسان ارزش معاملات خرد در محدوده 4 تا 5 همتی بود. ارزش معاملات خرد در معاملات سه‌شنبه و پس از رشد روز دوشنبه، بار دیگر با کاهش 6 درصدی به کانال 4 همتی سقوط کرد. جریان پول حقیقی نیز که در روز یکشنبه پس از 11 روز معاملاتی مثبت شد؛ در معاملات دوشنبه و سه‌شنبه منفی شد و به ترتیب 359 میلیارد تومان و 459 میلیارد تومان در این دو روز از مالکیت کد‌های حقیقی کاسته شد. جریان پول حقیقی در بین صندوق‌های درآمدثابت نیز هفته قبل را با برایند مثبت پشت سر گذاشته بود اما در معاملات روزانه این هفته شاهد خروج متداوم پول حقیقی از صندوق‌های درآمدثابت هستیم.
دیروز ارزش صف‌های خرید سهام با افزایش 4 درصدی به سطح 215 میلیارد تومانی صعود کرد و ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 27 درصدی تا سطح 222 میلیارد تومانی پایین آمد. روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 25.3 میلیون تومان روز دوشنبه تا 24.2 میلیون تومان کاهش داشت و سرانه فروش هر کد حقیقی نیز کاهش داشت و از 25.2 میلیون تومان به 24.9 میلیون تومان رسید. با این اوصاف معاملات روز سه‌شنبه شاهد غلبه فروشندگان بود.
با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز چهار‌شنبه در تداوم روند ریزشی و رکودی معاملاتی روز‌های گذشته آغاز خواهد شد. روابط بین‌الملل و تنش‌های خاورمیانه این روز‌ها موجب شده تا بازار‌های آزاد ارز و طلا نیز نوسانی شوند و چشم‌ها به تغییرات چشم‌انداز بازار‌های موازی باشد. با این وجود اصلی‌ترین عامل تثبیت کننده شاخص‌های سهامی در کانال نزولی را می‌توان تنش‌های سیاسی و نظامی خاورمیانه دانست که چشم‌انداز‌های کوتاه مدت بازار‌ها را به چالش کشیده است.
با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 3 تا 5 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افت تراز ضعیف شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی و اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی ولی اندک پیش بینی می‌شود و ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت محتمل است. صفوف خرید سهام  کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال رشد اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 23 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 24 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً ریزش تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس کاهش یابد.

نوشته های مرتبط