نیم نگاه

سلاطین ارزی شوکه شدند

توفیق اقتصادی:سولانا، آوالانچ و کاردانو که بین آلت‌کوین‌های سرشناس بهترین عملکرد سالانه را در ۲۰۲۳ تجربه کردند، از ابتدای سال میلادی جدید در مسیر نزولی قدم برداشتند.
به گزارش پایگاه  خبری توفیق اقتصادی، سولانا سال ۲۰۲۳ را با بازدهی شگفت انگیز هزار درصدی پشت‌سر گذاشت اما آنهایی که از ابتدای سال نو میلادی سراغش رفتند، ظرف یک هفته متحمل ضرر پنج درصدی شدند. آوالانچ که با شیطنت بانک‌های سرشناس و بین‌المللی در ماه‌های پایانی سال گذشته میلادی به جمع ۱۰ ارز دیجیتال برتر دنیا پا گذاشت، حالا با گذشت یک هفته از آغاز ژانویه ضعیف‌ترین عملکرد را بین رمزارز‌های سرشناس به جا گذاشته و هولدر‌های آن ۱۷ درصد سرمایه‌شان را از دست دادند. کاردانو یکی دیگر از شگفتی‌سازان سال گذشته میلادی به‌حساب می‌آید، اما تا اینجا سرنوشتی مشابه سولانا و آوالانچ داشته است.
به گزارش فرارو، قیمت سولانا از ابتدای سال میلادی جدید حدود پنج درصد کاهش پیدا کرده است. سولانا الان تقریبا معادل ۹۵ دلار یعنی چیزی نزدیک چهار میلیون و ۹۳۰ هزار تومان ارزش دارد، اما روز اول ژانویه یا همان ١١ دی ماه خرید سولانا حدود ۱۰۳ دلار هزینه داشت. قیمت سولانا با این اوصاف حالا در پایین‌ترین سطح هفتگی خودش قرار دارد و با اواخر آذر امسال برابری می‌کند.
کاهش قیمت سولانا در این روز‌ها باعث شده ارزش بازار آن با ریزش هشت درصدی از حدود ۴۵ به ۴۱ میلیارد دلار تنزل پیدا کند. همین اتفاق جایگاه سولانا در بازار ارز دیجیتال را دستخوش کرده است. طوریکه در جدولی که ارز‌های دیجیتال براساس تسلط به بازار رده‌بندی می‌شوند، سولانا رده چهارم را به بایننس‌کوین تحویل داده و خودش در رتبه پنجم ایستاده است.
سولانا حداقل در ۲۴ ساعت قبلی حمایت خوبی در محدوده ۹۵ دلار دریافت کرده، اما با تداوم روند نزولی ممکن است تا نیمه کانال ۹۳ دلار عقب‌نشینی داشته باشد و در حالت بدبینانه باید منتظر سقوط سولانا تا مرز ۸۸ دلار باشیم.
آوالانچ؛ بازدهی منفی ۱۷ درصد
قیمت آوالانچ به زیر محدوده ۳۵ دلار تنزل پیدا کرده تا بازدهی آن از ابتدای سال نو میلادی منفی ۱۷ درصد محاسبه شود. روز اول ژانویه یعنی ۱۱ دی‌ماه قیمت آوالانچ معادل ۴۰ دلار بود، اما با گذشت تقریبا یک هفته از آغاز سال نو میلادی آن‌هایی که در کیف پولشان آوالانچ داشتند، شاهد کاهش تقریبا هفت دلاری قیمت آوالانچ بودند.
قیمت آوالانچ درحال حاضر ۳۴.۹ دلار است و با احتساب نرخ فعلی تتر به پول خودمان به حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌رسد. همزمان با روند نزولی آوالانچ در روز‌های قبلی، حدود سه میلیارد دلار از بازار آن خارج شده و این عدد درحال حاضر حدود ۱۲ میلیارد دلار است. خود آوالانچ که تا قبل از آغاز سال نو میلادی در جدول ارز‌های دیجیتال با ایستادن در جایگاه نهم، صاحب رتبه تک‌رقمی بود، الان به جایگاه دهم تنزل پیدا کرده است.
قیمت آوالانچ حالا به کف هفتگی خودش رسیده و با ادامه روند فعلی می‌تواند تا محدوده ۳۲.۳ و حتی ۳۱.۱ تنزل پیدا کند.
بازدهی کاردانو؛ منفی ۱۵ درصد
کاردانو سال ۲۰۲۳ را تقریبا شبیه به بیت‌کوین پشت‌سر گذاشت. یعنی همزمان با بازدهی ۱۵۵ درصدی بیت‌کوین در سال گذشته میلادی اهد رشد ۱۴۵ درصدی ارزش کاردانو بودیم.
کاردانو با این حال از ابتدای سال نو میلادی پیوندش را با بیت‌کوین از دست داده و باوجود قدم‌های کوتاهی که بیت‌کوین در هفته ابتدایی ۲۰۲۴ برداشته، قیمت کاردانو ۱۵ درصد ریخته است.
قیمت کاردانو که جزو آلت‌کوین‌های زیر یک دلار است، در حال حاضر ۰.۵۲ دلار یا به عبارتی ۲۷ هزار و ۱۳۰ تومان تخمین زده می‌شود، اما آن‌هایی که روز اول ژانویه سراغ خرید کاردانو رفتند، بابت آن حدود ۰.۶ دلار هزینه کردند. همزمان با سقوطی که کاردانو در روز‌های گذشته تجربه کرده، حدود ۱۸ درصد از ارزش بازار آن آب رفته و این عدد به حدود ۱۸ میلیارد دلار رسیده است.

مقایسه بازدهی سولانا، آوالانچ و کاردانو

انواع ارز دیجیتال بازدهی سال 2023 بازدهی از ابتدای 2024
سولانا مثبت 950 درصد منفی پنج درصد
آوالانچ مثبت 260 درصد منفی 17 درصد
کاردانو مثبت 145 درصد منفی 16 درصد

نوشته های مرتبط