اقتصاد کلان

سرمایه گذارای در طلا و سکه خوب یا بد؟

توفیق اقتصادی:اگر روز ۲۸ اسفند پارسال خام وسوسه شیطان می‌شدید، الان ارزش سرمایه‌تان بین سه تا ۱۳ درصد کاهش پیدا کرده بود.

به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، طلا و انواع سکه با وجود ثبت رکورد‌های جدید که عموما حاصل گردوخاک بازار در روز دهم اریبهشت ماه است، ظرف ۷۰ روز اخیر بین سه تا ۱۳ درصد ارزان شده‌اند.
به‌گزارش فرارو؛ قیمت طلا در روز ۲۸ اسفند پارسال، با رسیدن به دو میلیون و ۶۴۰ هزار و ۳۰۰ تومان به‌ازای هر گرم رکوردشکنی کرد و سکه طلا را هم تحت تاثیر قرار داد تا یکی یکی رکورد‌های تاریخی خود را جا‌به‌جا کنند. قیمت سکه امامی تا ۳۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان پیش رفت. سکه طرح قدیم به ۳۰ میلیون و ۲۳۰ هزار تومان، قیمت نیم سکه به ۱۹ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان و قیمت ربع سکه به ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید. سکه گرمی را هم در قله هفت میلیون و ۶۱۰ هزار تومان ملاقات کردیم.
بخوانید…
سرمایه‌گذاری روی طلا غیرممکن می‌شود؟
طلا و سکه در چنین مواقعی تصمیم می‌گیرند از پشت به سرمایه‌گذاران خنجر بزنند. بررسی روند تغییر قیمت طلا و انواع سکه تا ابتدای خرداد نشان می‌دهد اگر همان روز، خام وسوسه شیطان شده بودید و با توجه به پرداخت پاداش و عیدی آخر سال، طلا و سکه می‌خریدید، الان ارزش سرمایه‌تان بین سه تا ۱۳ درصد کاهش پیدا کرده بود.
نیم سکه؛ ۱۳.۶۲ درصد کاهش
قیمت نیم سکه امروز یکشنبه هفتم خرداد به ۱۶ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان رسید. این عدد نسبت به سقف قیمت نیم سکه در سال جدید، دو میلیون و ۹۵۰ هزار تومان کاهش پیدا کرده و به‌نظر می‌رسد هنوز جا برای کاهش بیشتر وجود دارد. به‌خصوص اینکه حباب قیمت نیم سکه در حال حاضر چهار میلیون و ۷۵۶ هزار تومان برآورد می‌شود.
سکه نیم بهار آزادی هنوز در بازه یک‌ساله با بازدهی بیش از ۱۰۵ درصدی روبرو است و قیمتش نسبت به شش‌ماه پیش، حدود ۸۰ درصد افزایش پیدا کرده، اما چند وقتی می‌شود در سراشیبی سقوط افتاده و بازدهی یک‌ماهه و هفت‌روزه آن به منفی ۱۴ درصد و منفی چهار درصد رسیده است.
قیمت نیم سکه امروز یکشنبه هفتم خرداد و در پایان نیمه اول معاملات تا ۱۶ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان عقب نشست که دو میلیون و ۶۶۰ هزار تومان ارزان‌تر از روز ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ است. سکه نیم بهار آزادی به‌این ترتیب ظرف مدت ۷۰ روز، ۱۳.۶۲ درصد ضرر به سرمایه‌گذاران تحمیل کرده.
سکه گرمی؛ ۱۲ درصد کاهش
قیمت سکه گرمی امروز یکشنبه هفت خرداد به شش میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید. این یعنی سکه گرمی در طول هفت روز، حدود دو درصد و در مدت یک‌ماه تقریبا هفت درصد ارزان شده است. با این حال اگر شش‌ماه پیش برای خرید سکه گرمی اقدام کرده باشید، هنوز بازدهی ۹۱ درصدی را پیش‌رو دارید.
قیمت سکه گرمی همچنین نسبت به یک‌سال قبل ۱۲۶ درصد افزایش پیدا کرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد، قیمت سکه گرمی در دهمین روز از اردیبهشت امسال حتی تا هفت میلیون و ۷۲۰ هزار تومان هم پیش‌رفته، اما اگر مبنای مقایسه را همان روز ۲۸ اسفند ۱۴۰۱، فرض کنیم با توجه به افت ۹۱۰ هزار تومانی ظرف مدت ۷۰ روز، سکه گرمی به سرمایه‌گذاران خود حدود ۱۲ درصد ضرر زده است.
سکه امامی و سکه بهار آزادی؛ ۹ درصد کاهش
قیمت سکه امامی در روز‌های آخر اسفند شال قبل، به ۳۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسید تا رکوردشکنی کرده باشد. سکه امامی، در سال جدید قله جدیدی فتح کرد و در دهم اردیبهشت امسال با قیمت ۳۴ میلیون و ۹۸۱ هزار تومان به‌فروش رسید، اما از همان روز در سراشیبی افتاد.
سکه امامی امروز هفتم خرداد و در پایان نیمه اول معاملات ۳۰ میلیون و ۷۵۱ هزار تومان فروخته شد. اگر همین عدد را معیار مقایسه قرار دهیم، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، نسبت به ۷۰ روز پیش حدود سه میلیون تومان کاهش پیدا کرده است.
سکه امامی در سال ۱۴۰۲، حتی کف قیمت ۳۰ میلیون و ۴۵۱ هزار تومان را نیز لمس کرده و اگرچه به‌خاطر بازدهی شش‌ماهه و یک‌ماهه که به ترتیب معادل ۸۰ درصد و ۱۰۸ درصد برآورد می‌شود، هنوز در موقعیت خوبی قرار دارد، اما ظرف هفت روز اخیر سه درصد و در مدت یک‌ماه شش درصد ارزان شده است.
طلا و سکه سرمایه‌گذاران را مجازات می‌کنند؟قیمت طلا و انواع سکه با کمترین توجه به نرخ ارز در مسیر نزولی قدم برمی‌دارد
قیمت سکه امامی نسبت به روز‌های آخر سال قبل حدود ۹ درصد کاهش پیدا کرده است. همین میزان ضرر و زیان در صورت خرید سکه بهار آزادی طرح قدیم نصیب شما می‌شد. قیمت سکه طرح قدیم در روز‌های آخر اسفند سال قبل ۳۰ میلیون و ۲۳۰ هزار تومان بود و حالا در پایان نیمه اول معاملات روز یکشنبه هفتم خرداد تا ۲۷ ملیون و ۴۹۳ هزار تومان عقب‌نشینی کرده است. کاهش دو میلیون و ۷۳۷ هزار تومان قیمت سکه طرح قدیم ظرف مدت ۷۰ روز گذشته، به‌معنای ثبت ۹ درصد ضرر برای سرمایه‌گذارانی است که روز‌های آخر سال ۱۴۰۱، قدم به بازار گذاشته‌اند.
قیمت سکه طرح قدیم دهم اردیبهشت امسال تا ۳۰ میلیون و ۸۸۶ هزار تومان پیش رفته و در ۲۷ اردیبهشت هم کف قیمت ۲۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان را لمس کرد. اگر یک‌سال پیش برای خرید سکه طرح قدیم اقدام کرده‌اید، هنوز با ۹۴ درصد سود روبرو هستید. گروهی که شش ماه پیش سکه طرح قدیم خریداری کرده بودند هم فعلا ارزش سرمایه‌شان ۶۸ درصد بیشتر شده، اما در بازه‌های کوتاه‌مدت همه‌چیز به ضرر سکه طرح قدیم پیش می‌رود.
سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم در هفت روز اخیر ۲.۵ درصد و ظرف مدت یک‌ماه گذشته حدود هشت درصد ارزان شده است.
ربع سکه؛ سه درصد کاهش
قیمت ربع سکه در سال ۱۴۰۲ تا ۱۲ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان پیش رفت و رکورد قیمت خود را بهبود بخشید. گرد‌وخاک قبلی ربع سکه در روز ۲۸ اسفند سال قبل با رسیدن به جایگاه ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رخ داده بود. به‌خاطر قیمت پایین ربع سکه، ممکن است خیلی‌ها در آن روز سراغ خرید ربع سکه رفته باشند.
ربع سکه روز یکشنبه هفتم خرداد، در پایان نیمه اول معاملات با قیمت ۱۱ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان خرید و فروش شد که در مقایسه با روز ۲۸ اسفند ۱۴۰۱، دست‌کم ۳۶۰ هزار تومان ارزا‌ن‌تر است. یعنی اگر در آن روز به‌حرف شیطان گوش می‌دادید، الان با سه‌درصد ضرر و زیان روبرو بودید.
بازدهی هفت‌روزه و یک‌ماهه سکه ربع بهار آزادی به‌ترتیب منفی ۲.۵ درصد و منفی ۱۰ درصد برآورد می‌شود، اما آن‌هایی که شش‌ماه پیش یا یک‌سال قبل سکه ربع بهار آزادی خریده‌اند هنوز ۷۷ درصد و ۱۱۵ درصد در سود هستند.
طلا ۱۸ عیار؛ پنج درصد کاهش
قیمت طلا ۱۸ عیار امروز یکشنبه هفت خرداد در پایان نیمه اول معاملات به دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد. همچنین نشانه‌هایی وجود دارد که احتمال تداوم روند کاهشی قیمت طلا را تقویت می‌کنند.
قیمت طلا همین یک‌ماه پیش تا دو میلیون و ۷۴۸ هزار تومان به‌ازای هر گرم پیش رفته بود، اما ممکن است به‌زودی یکبار دیگر در کف قیمت دو میلیون و ۴۸۷ هزار تومان دیده شود.
خرید طلا از هفت روز پیش تا الان، حدود سه درصد و ظرف مدت یک‌ماه شش درصد ضرر و زیان نصیب سرمایه‌گذاران کرده است، اما در بازه شش‌ماهه و یک‌ساله، طلا به ترتیب بازدهی مثبت ۶۳ درصد و ۸۰ درصد را از خود به‌جا گذاشته است.
قیمت طلا ۱۸ عیار امروز یکشنبه هفت خرداد نسبت به ۷۰ روز قبل، حدود ۱۴۰ هزار تومان به‌ازای هر گرم کاهش پیدا کرده است که از ثبت بازدهی منفی پنج درصد حکایت دارد.

روند قیمت سکه و طلا در ۷۰ روز اخیر

  قیمت 28 اسفند قیمت هفت خرداد میزان کاهش قیمت درصد کاهش قیمت رکورد قیمت 1402
سکه امامی 33 میلیون و 750 هزار تومان 30 میلیون و 751 هزار تومان دو میلیون و 999 هزار تومان 8.89 درصد 34 میلیون و 981 هزار تومان
سکه طرح قدیم 30 میلیون و 230 هزار تومان 27 میلیون و 493 هزار تومان دو میلیون و 737 هزار تومان 9.05 درصد 30 میلیون و 886 هزار تومان
نیم سکه 19 میلیون و 530 هزار تومان 16 میلیون و 870 هزار تومان دو میلیون و 660 هزار تومان 13.62 درصد 19 میلیون و 820 هزار تومان
ربع سکه 11 میلیون و 700 هزار تومان 11 میلیون و 340 هزار تومان 360 هزار تومان 3.08 درصد 12 میلیون و 790 هزار تومان
سکه گرمی هفت میلیون و 610 هزار تومان شش میلیون و 700 هزار تومان 910 هزار تومان 11.96 درصد هفت میلیون و 720 هزار تومان
طلا 18 عیار (هر گرم) دو میلیون و 640 هزار و 600 تومان دو میلیون و 500 هزار و 300 تومان 140 هزار و 300 تومان 5.31 درصد دو میلیون و 748 هزار تومان

نوشته های مرتبط