صنعت بازرگانی

سال حمایت از صنایع نتیجه نداد

توفیق اقتصادی:سال ۱۳۹۷ بود که در بحبوحه تشدید تحریم‌های اقتصادی واردات لوازم خانگی همانند بسیاری دیگر از کالاها همچون خودرو ممنوع شد.
به گزارش پایگاه  خبری توفیق اقتصادی، هر چند این ممنوعیت برای خودرو حداقل در ظاهر به پایان رسید اما واردات لوازم خانگی همچنان ممنوع است. البته با وجود این ممنوعیت باعث نشده بسیاری از برندهای خارجی در بازار پیدا نشود؛ کالاهایی که به صورت قاچاق و با گارانتی‌های تقلبی عرضه می‌شوند. اما حالا عباس علی آبادی، وزیر صمت در حاشیه نمایشگاه صنعت لوازم خانگی گفته به‌منظور رقابت‌پذیرکردن کالا‌های ایرانی، با رعایت تعرفه‌های مناسب، ارائه مجوز برای واردات لوازم خانگی انجام خواهد شد
به طور کلی در این سال‌ها واردات لوازم خانگی با موافقت‌ها و مخالفت‌هایی مواجه بوده است.
موافقان واردات لوازم خانگی معتقدند این ممنوعیت‌ها باعث محدود شدن انتخاب مصرف‌کننده شده و نبود رقابت بین تولیدکنندگان داخلی با خارجی‌ها در آینده منجر به انحصار در صنعت لوازم خانگی و شبیه شدن این صنعت به وضعیت صنعت خودرو می‌شود و کالاهای ایرانی رشد و بهبود کیفیت لازم را نخواهند داشت
اما مخالفان واردات می‌گویند تولیدکنندگان ایرانی شرایط برابر با تولیدکنندگان خارجی ندارند که بتوانند با آنها رقابت کنند و تجربیات کشورهای دیگر نشان می‌دهد که برای به بلوغ رسیدن یک صنعت باید حداقل چند سال و تا زمانی که تولید داخل به نقطه رقابت برسد، از صنایع حمایت کرد.
نکته دیگر این است که مخالفان واردات معتقدند، واردات محصول نهایی عمق تولید داخل را کاهش می‌دهد و حتما باید همراه با انتقال فناوری باشد تا به ارتقای وضعیت تولید در کشور کمک کند.

نوشته های مرتبط