اقتصاد کلان زوم

رکورد ۲۰ ساله فقر در آرژانتین

توفیق اقتصادی:طبق گزارش جدید دانشگاه کاتولیک آرژانتین، سطح فقر در آرژانتین در ماه گذشته به ۵۷٫۴ درصد افزایش یافت و به بالاترین حد در حداقل ۲۰ سال گذشته رسید.
به گزارش پایگاه  خبری توفیق اقتصادی، محققان دانشگاه کاتولیک آرژانتین اعلام کردند میزان فقر در این کشور به بالاترین حد طی ۲۰ سال گذشته رسیده است. به گزارش رسانه‌های داخلی در این کشور، کاهش ارزش پزو توسط رئیس‌جمهور تازه منتخب خاویر مایلی بلافاصله پس از مراسم تحلیف وی در دسامبر  باعث تشدید سطح فقر شده است.
سطح فقر آرژانتین در پایان سال گذشته ۴۹٫۵ درصد بوده است. کاهش ارزش پزو علاوه برافزایش فقر، باعث افزایش قیمت تقریباً همه کالاها و خدمات شد.
مایلی در پاسخ به نتیجه این تحقیق در پستی در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «میراث واقعی مدل کاست (جامعه طبقه‌بندی‌شده): از هر ۱۰ آرژانتینی ۶ نفر فقیر هستند. ویرانگری صدسال اخیر در تاریخ غرب بی‌نظیر است. سیاستمداران باید درک کنند که مردم به تغییر روی دادند و ما برای پیشبرد آن جان خود را می‌دهیم. ما نیامده‌ایم که بازی متوسط سیاست را انجام دهیم، ما آمده‌ایم کشور را تغییر دهیم.»
مایلی از زمان روی کار آمدن در ۱۰ دسامبر به بسیاری از وعده‌های مبارزاتی خود مبنی بر بازنگری اساسی دولت فدرال سوسیالیست آرژانتین عمل کرده است. اما انتظار نمی‌رود که بازنگری شدید مایلی در اقتصاد کشور عملیاتی روان باشد. خود رئیس‌جمهور آن را به‌عنوان “شوک‌درمانی” مالی توصیف کرده است که بر هزاران شهروند تأثیر منفی خواهد گذاشت.
مایلی در ماه دسامبر فرمانی را امضا کرد که در آن طرح خود برای رسیدگی به این بحران را تشریح کرد. رویترز در آن زمان گزارش داد که این طرح‌ها شامل خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی بود، اگرچه او نام شرکت‌های خاصی را ذکر نکرد.
آرژانتین دومین اقتصاد بزرگ آمریکای جنوبی را دارد، اما از تورم سالانه ۱۴۳ درصدی رنج می‌برد که باعث کاهش شدید ارزش پول این کشور شده است.
این کشور همچنین دارای کسری تجاری ۴۳ میلیارد دلاری و همچنین ۴۵ میلیارد دلار بدهی به صندوق بین‌المللی پول است که ۱۰٫۶ میلیارد دلار آن به طلبکاران خصوصی و چندجانبه مربوط می‌شود.
 وزارت اقتصاد آرپانتین مازاد بودجه ژانویه را ۵۱۸٫۴۱ میلیارد پزو برابر ۶۲۰٫۸۵ میلیون دلار گزارش کرد. این اعلامیه برای اولین بار از ماه اوت ۲۰۱۲ تاکنون وضعیت مازاد بودجه را سبز اعلام کرده است.

نوشته های مرتبط