نیم نگاه

رکوردشکنی سکه امامی، سقوط نیم سکه و گرمی

توفیق اقتصادی:سرمایه‌گذاران همچنان بابت بازدهی یک‌ساله ۸۶ تا ۱۰۲ درصدی انواع سکه طلا سرخوش هستند ولی خریداران می‌توانند جریان نزولی دلار در معاملات پشت‌خطی روز‌های جمعه و شنبه ۲۴ و ۲۵ شهریور را به فال نیک بگیرند.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، سکه امامی در پایان معاملات هفته قبل تا ۲۸ میلیون و ۴۰۹ هزار تومان پیش رفت و رکورد قیمت شهریور ماه امسال را شکست. مشابه همین اتفاق برای دلار رخ داد.
به‌گزارش فرارو؛ سکه امامی آخرین بار در هفته پایانی مرداد پای خود را از مرز ۲۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان فراتر گذشت. در آن زمان کمتر کسی این مسئله را جدی گرفت، چون ابتدای مرداد سکه امامی را در جایگاه ۲۹ میلیون و ۶۵۱ هزار تومان دیده بودیم و اول اردیبهشت همین سکه را ۳۴ میلیون و ۹۸۱ هزار تومان خریده بودیم. دست بر قضا دلار هم ابتدای اردیبهشت به سقف قیمت خود رسیده بود و اوایل مرداد تا ۵۰ میلیون پیش رفت. باقی انواع سکه طلا حداقل تا پایان هفته قبل سرشان به کار خودشان گرم بود، اما پایان ماه صفر و از سرگیری فعالیت عادی بازار طلا، می‌تواند معادلات فعلی را تغییر دهد. نکته امیدوارکننده برای خریداران این است که دلار در معاملات پشت‌خطی روز جمعه و شنبه ۲۴ و ۲۵ شهریور، در مسیر نزولی گام برداشته و شانس تحقق سناریوی کاهشی را تقویت می‌کند.
سکه امامی با وجود خیره‌سری‌های هفته قبل، روزهایی آرام و سربه‌زیر را پشت‌ سر می‌گذارد و تنها یک میلیون و ۴۲۶ هزار تومان با کف قیمت سال ۱۴۰۲ فاصله دارد. نباید فراموش کرد سکه امامی ابتدای اردیبهشت امسال تا ۳۴ میلیون و ۹۸۱ هزار تومان پیش‌رفته بود.
قیمت سکه امامی با وجود رشد ۵۵ هزار تومانی هفته قبل و افزایش ۴۱۸ هزار تومانی در یک‌ماه اخیر، در شش ماه گذشته ۳۲۹ هزار تومان عقب‌نشینی داشته که معادل افت ۱.۳ درصدی خواهد بود. سرمایه‌گذاران سکه امامی تنها در صورتی هنوز قبراق و سرحال به کار ادامه می‌دهند که یک‌سال پیش وارد بازار شده باشند و الان ارزش سرمایه‌شان حدود ۹۶ درصد رشد کرده. قیمت سکه امامی از اواخر شهریور پارسال تا الان به‌شکل باورنکردنی ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان گران شده است.
حباب قیمت سکه امامی قبل شروع معاملات امروز یکشنبه ۲۶ شهریور معادل پنج میلیون و ۷۸۹ هزار تومان برآورد می‌شود.
پیش‌بینی فرارو: قیمت سکه امامی در صورت تحقق سناریو ریزش، ممکن است در هفته آخر شهریور تا ۲۷ میلیون و ۷۱۴ هزار تومان عقب بنشیند، اما در صورتی که اوضاع به نفع سرمایه‌گذاران پیش برود، سکه امامی را نهایتا در پله ۲۸ میلیون و ۹۶۵ هزار تومان ملاقات خواهیم کرد.
قیمت سکه طرح قدیم؛ ۲۵ میلیون و ۴۰۷ هزار
سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم در هفته گذشته ۲۸۴ هزار تومان ارزان شد و حدود یک‌درصد زیان متوجه سرمایه‌گذاران خود کرد. در بازه شش‌ماهه ضرر بیشتری متوجه سرمایه‌گذاران سکه طرح قدیم شده و آن‌ها دست‌کم چهار درصد ارزش پول خود را سوخت داده‌اند.
قیمت سکه طرح قدیم یک‌سال پیش در اواخر شهریور ۱۱ میلیون و ۷۸۳ هزار تومان ارزان‌تر بود. کسانی که آن موقع قدم جلو گذاشتند و با خرید سکه تمام بهار طرح قدیم ریسک کردند، الان ۸۶ درصد سود به جیب زده‌اند.
سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ابتدای امسال در جایگاه ۲۸ میلیون و ۳۰ هزار تومان قرار داشت، اما وقتی به یازدهمین روز اردیبهشت رسیدیم، روی قله ۳۰ میلیون و ۸۸۶ هزار تومان ایستاد. سکه طرح قدیم از آن به‌بعد در سراشیبی افتاد و تا ۲۴ میلیون و ۲۸۹ هزار تومان سقوط کرد.
قیمت سکه طرح قدیم یک‌ماه اخیر را عمدتا در کانال ۲۵ میلیون تومان سپری کرده است. اول شهریور روی پله ۲۵ میلیون و ۹۵ هزار تومان ایستاده بود، ولی در چهارمین روز شهریور به ۲۴ میلیون و ۹۹۱ هزار تومان عقب‌نشینی کرد. همین اتفاق به سکه طرح قدیم انگیزه داد دوباره خود را به بالای محدوده ۲۵ میلیون برساند.
سکه بهار آزادی طرح قدیم ۱۸ شهریور با قیمت ۲۵ میلیون و ۶۹۱ هزار تومان به‌فروش رسید و چهار روز بعد دوباره به سمت کف کانال ۲۵ هزار تومان شیرجه زد، اما موفق شد خیلی زود دست‌وپای خود را جمع کند و به محدود ۲۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برگردد.
حباب قیمت سکه تمام بهار آزادی پیش از شروع معاملات امروز یکشنبه ۲۶ شهریور معادل دو میلیون و ۸۳۷ هزار تومان برآورد می‌شود.
پیش‌بینی فرارو: قیمت سکه امامی در صورت ادامه همین مسیر توانایی دارد تا آخر هفته به ۲۵ میلیون و ۵۴۶ هزار تومان دست پیدا کند، ولی اگر بدشانس باشد، ۲۵ میلیون و ۲۳۴ هزار تومان را پیش‌رو دارد.
رکوردشکنی سکه امامی، سقوط نیم سکه و گرمیسکه امامی با وجود خیره‌سری‌های هفته قبل، روزهایی آرام و سربه‌زیر را پشت‌ سر می‌گذارد
قیمت نیم سکه؛ ۱۵ میلیون و ۲۲۰ هزار
قیمت نیم سکه در هفته گذشته ۵۰ هزار تومان ارزان شد که خیلی سرمایه‌گذاران را اذیت نمی‌کند اما اگر شش‌ماه پیش نیم سکه خریده باشید، الان سرمایه‌تان الان ۱۵ درصد آب رفته و بابت هر قطعه سکه نیم بهار آزادی معادل دو میلیون و ۸۱۰ هزار تومان ضرر دیده‌اید.
خرید نیم سکه در اواخر شهریور سال گذشته، به‌معنای بازدهی مثبت ۸۶ درصدی است. قیمت نیم سکه از آن زمان تا الان هفت میلیون و ۵۵ هزار تومان بالا رفته. ابتدای سال برای خرید سکه نیم بهار آزادی باید ۱۸ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان پول پرداخت می‌کردید. آن‌هایی که دست‌دست کردند و با تردید خرید خود را عقب انداختند، اوایل اردیبهشت ماه با عدد ۱۹ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان روبرو شدند و طبیعی است که ترسیده و پا پس کشیده باشند.
قیمت ربع سکه در اولین روز مرداد تا ۱۴ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان عقب نشست و ۱۰ روز بعد موفق شد خود را با هزار بدبختی تا ۱۶ میلیون بالا بکشد، اما چون برای حفظ این جایگاه از زور و توان کافی برخوردار نبود در سه‌ماه گذشته به‌طور مداوم بین ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا ۱۵ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان در رفت‌وآمد بود. سقف قیمت ربع سکه در شهریور ماه امسال، همین عدد ۱۵ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان بوده که نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته گذشته ۱۰۰ هزار تومان بیشتر است.
حباب قیمت نیم سکه پیش از شروع معاملات امروز یکشنبه ۲۶ شهریور معادل سه میلیون و ۹۱۷ هزار تومان برآورد می‌شود.
پیش‌بینی فرارو: قیمت سکه نیم بهار آزادی در کوتاه‌مدت نهایتا امکان دارد تا ۱۵ میلیون و ۲۸۶ هزار تومان پیش‌روی کند، ولی اگر اوضاع برایش خوب پیش نرود، آن را روی پله ۱۵ میلیون و ۱۳۶ هزار تومان ملاقات خواهیم کرد.
قیمت ربع سکه؛ ۱۰ میلیون و ۲۴۰ هزار
قیمت ربع سکه در روز چهارشنبه ۲۲ شهریور، ۱۰ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان بود. گروهی خوش‌شانس موفق شدند در همین روز ربع سکه را ۱۰ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان بخرند. هر دو گروه نسبت به هفت روز قبل نهایتا ۱۰۰ هزار تومان کمتر پول خرج کرده‌اند.
قیمت ربع سکه در شش‌ماه گذشته ۷۸۰ هزار تومان ارزان شده. اگر در آن زمان به قصد سرمایه‌گذاری ربع سکه خریده باشید الان سرمایه‌تان هرچقدر که بوده، هفت درصد تحلیل رفته است. آن‌هایی که یک‌سال پیش روی سکه ربع بهار آزادی ریسک کرده‌اند وضعیت متفاوتی دارند.
قیمت سکه ربع بهار آزادی از پارسال تا الان پنج میلیون و ۷۷ هزار تومان افزایش پیدا کرده و برای سرمایه‌گذاران سودی معادل ۹۸ درصد را به یادگار گذاشته است. تنها سکه گرمی توانسته بازدهی بیشتری داشته باشد.
ربع سکه در روز ۱۱ اردیبهشت امسال تا ۱۲ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان پیش رفت و رکوردی تاریخی از خود به جا گذاشت. کمتر کسی در آن روز فکر می‌کرد قیمت ربع سکه در اول مرداد تا ۹ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان بریزد و کف قیمت سال را تجربه کند.
خرید سکه ربع بهار آزادی در ۱۸ شهریور، با پرداخت ۱۰ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان تومان امکان‌پذیر بود و ۲۱ شهریور به ۱۰ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان نیاز داشت. آخرین روز هفته قبل همین سکه را باید ۱۰۰ هزار تومان گران‌تر خریداری می‌کردید.
حباب قیمت سکه ربع بهار آزادی پیش از شروع معاملات امروز یکشنبه ۲۶ شهریور معادل چهار میلیون و ۵۸۱ هزار تومان برآورد می‌شود.
پیش‌بینی فرارو: قیمت ربع سکه در صورت تحقق سناریو‌های افزایشی شانس صعود به ۱۰ میلیون و ۳۰۶ هزار تومان را دارد و اگر در سراشیبی حرکت کند، به ۱۰ میلیون و ۱۵۶ هزار تومان خواهد لغزید.
قیمت سکه گرمی؛ شش میلیون و ۳۰ هزار
سکه گرمی با عملکرد خیره‌کننده‌ای که داشته توجه خیلی‌ها را به‌سمت خود جلب کرد، اما اگر شش‌ماه پیش اسیر دست وسوسه شده و سرمایه‌تان را بابت خرید سکه گرمی خرج می‌کردید الان ۱۱ درصد ضرر و زیان متوجه شما و سرمایه‌تان شده بود.
قیمت سکه گرمی از شش ماه پیش تا الان ۷۸۰ هزار تومان پایین آمده، اما اگر یک‌سال قبل ریسک کرده‌اید و اواخر شهریور ۱۴۰۱، یک قطعه سکه گرمی خریده‌اید الان همان سکه سه میلیون و ۵۰ هزار تومان گران شده و برایتان بازدهی خیره‌کننده ۱۰۲ درصدی را به ارمغان آورده است.
سکه گرمی در روز نخست معاملات امسال شش میلیون و ۹۱۰ هزار تومان به‌فروش می‌رسید و خیلی زود در ۱۱ اردیبهشت رکورد تاریخی هفت میلیون و ۷۲۰ هزار تومان را از خود به جا گذاشت. اولین روز مرداد همین سکه را نمی‌توانستید بیشتر از پنج میلیون و ۷۷۰ هزار تومان بفروشید. آن‌هایی که در آن روز تسلیم جو نزولی نشدند و همچنان در بازار باقی ماندند، دهم مرداد توانستند سکه گرمی را با قیمت شش میلیون و ۴۲۰ هزار تومان بفروشند.
قیمت سکه گرمی در روز نخست شهریور روی پله پنج میلیون و ۸۸۰ هزار تومان ایستاد و چند روز بعد حتی ناچار شد تا پنج میلیون و ۸۳۰ هزار تومان عقب‌نشینی کند اما هفته معاملاتی قبل را در جایگاه شش میلیون و ۳۰ هزار تومان به پایان برد.
حباب قیمت سکه گرمی پیش از شروع معاملات امروز یکشنبه ۲۶ شهریور معادل سه میلیون و ۲۳۴ هزار تومان برآورد می‌شود.
پیش‌بینی فرارو: ربع سکه حتی در صورت شروع روند صعودی در بازار طلا و سکه، حداقل در کوتاه‌مدت قادر نیست از محدوده فعلی فاصله بگیرد. همچنین عدد پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را می‌توان به‌عنوان یک احتمال در مورد کف قیمت سکه گرمی فرض کرد.

نوشته های مرتبط