بازار سرمایه زوم

راهکار کاهش جرایم در بازار سرمایه

توفیق اقتصادی:توفیق اقتصادی:مجید عشقی از برنامه‌های مشترک این سازمان و قوه قضائیه برای کاهش جرایم حوزه بازار سرمایه خبر داد و گفت: جرایم و سوء استفاده‌ از کدهای معاملاتی اشخاص حقیقی با همکاری‌ سازمان بورس و قوه قضائیه کاهش خواهد یافت.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، به نقل از معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، مجید عشقی با اشاره به برنامه‌های مشترک سازمان بورس و قوه قضائیه برای کاهش جرایم در بازار سرمایه اضافه کرد: با هدف آگاهی بخشی به مخاطبان بازار سرمایه به ویژه آن دسته از سرمایه‌گذارانی که از دانش تخصصی و اطلاعات کافی بهره‌مند نیستند، برخی از دستورالعمل‌ها و رویه‌ها در بازار سرمایه با همکاری قوه قضائیه اصلاح شده است و هم‌اکنون با ارسال پیامک‌های انبوه به سهامداران از سوی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه قرار است، ضمن ارتقاء آگاهی مردم درباره برخی از جرایم و سوء استفاده از کدهای معاملاتی اشخاص حقیقی و ارائه آموزش مختصر در خصوص رویه‌های جاری بازار سرمایه ، این جرایم به طور قابل توجهی کاهش یابد.
او با بیان‌ اینکه در پیامک‌ها هشدارهای لازم به مخاطبان بازار سرمایه داده شده است؛ تاکید کرد: ارسال پیامک‌های انبوه به سراسر کشور در خصوص جرایم بورسی و سوء استفاده کلاهبرداران موجب ارتقاء آگاهی سهامداران و پیشگیری از ناهنجاری‌ها شده است.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در بخش دیگری از این گفت‌وگو با تاکید بر اینکه در حال حاضر، با لحاظ سهامداران عدالت، بازار سرمایه بالغ بر پنجاه میلیون سهامدار دارد، گفت: برخی سهامداران به واسطه آموزش‌های لازم از سوی ارکان مختلف بازار سرمایه از دانش حرفه‌ای برخوردار شده اند و برخی دیگر نیز افراد متخصصی هستند که پس از آموزش‌های لازم گواهی نامه‌های حرفه‌ای دریافت می‌کنند اما انبوه مردم امکان اخذ آموزش‌های حرفه‌ای را ندارند. بنابراین ارسال پیامک‌های آموزشی به سهامداران تاثیر قابل توجهی در آگاهی‌بخشی به سهامداران دارد تا علاوه بر مراقبت از کد معاملاتی خود، بتوانند سرمایه‌های خود را نیز حفظ کنند.
عشقی با اشاره به اینکه سهامداران برای دریافت اطلاعات باید به مراجع رسمی مراجعه کنند، بیان کرد: سهامداران نباید فریب تبلیغات غیر اصولی و کلاهبردارانه را بخورند.
او در پایان با بیان‌ اینکه پیامک‌های جعلی متعددی با هدف دریافت اطلاعات مربوط به سهامداران عدالت یا دریافت حساب بانکی آنها به مردم ارسال می گردد و این اطلاعات توسط افراد سودجو مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد، یادآور شد: یکی از برنامه‌های سازمان بورس و معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضائیه آگاهی بخشی به دارندگان سهام عدالت برای جلوگیری از سوء استفاده افراد کلاهبردار است که درآینده‌ای نزدیک با همکاری قوه قضائیه عملیاتی خواهد شد.

 

نوشته های مرتبط