اقتصاد کلان

داده های ناقص و عجیب وزارت راه و شهرسازی

توفیق اقتصادی:وزارت راه و شهرسازی بالاخره پس از بیش ۳ سال، داده‌های قیمت مسکن در شهر تهران را منتشر کرد؛ البته به شکل ناقص و عجیب!
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، قیمت مسکن چند وقتی است که به آمارهای ممنوعه اقتصاد ایران تبدیل شده‌است.
وزارت راه و شهرسازی از تابستان سال ۱۳۹۹ و در اوج افزایش قیمت‌ها، دیگر داده‌های قیمت مسکن را منتشر نکرد؛ جاییکه بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی این وزارتخانه متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران در خرداد ۱۳۹۹ به بیش از ۱۹ میلیون تومان رسیده بود.
 آخرین گزارش بانک مرکزی از تحولات قیمت مسکن شهر تهران نیز به آذرماه سال گذشته باز می‌گردد؛ در آن زمان میانگین قیمت مسکن شهر تهران به بیش از ۴۸ میلیون تومان رسیده بود.
مرکز آمار نیز از دی ماه سال گذشته و زمانی که میانگین قیمت هر مترمربع خانه در شهر تهران به حدود ۵۵ میلیون تومان رسیده بود، آمار قیمت مسکن را در لیست داده‌های ممنوعه قرار داد.
حالا دوباره وزارت راه شهرسازی پس از گذشت سه سال، از داده‌های قیمت مسکن رونمایی کرده‌است؛ داده‌هایی که البته به ناقص‌ترین شکل ممکن منتشر شده‌است.
بر اساس گزارش وزارت راه و شهرسازی در شورای عالی مسکن نرخ رشد قیمت مسکن پایتخت در شهریور ماه امسال نسبت به ماه قبل ۶ دهم درصد کاهش یافت.
بررسی جزییات گزارش منتشر شده نشان می‌دهد قیمت مسکن در منطقه ۱۱ تهران با افزایش ۹.۶ درصدی بیشترین تورم ماهانه و منطقه ۲۲ با کاهش قیمت ۱۱.۸درصدی بیشترین کاهش قیمت را تجربه کرده است.
هر چند انتشار دوباره داده‌های قیمت مسکن، اتفاق خوبی است اما در این میان نیز باید چند پرسش مهم را مطرح کرد؛
اولاً هر چند در شهریور ماه قیمت مسکن روند نزولی گرفته است اما برآیند قیمت‌ها در یک سال گذشته به چه صورتی بوده‌است؛ به بیان دیگر چرا وزارت راه و شهرسازی همراه با تورم ماهانه، تورم سالانه قیمت مسکن را منتشر نکرده‌است؟
ثانیا با توجه به وقفه زمانی قابل توجه در انتشار قیمت رسمی مسکن، تنها با اطلاعات تورم ماهانه نمی‌توان میانگین قیمت مسکن را محاسبه کرد؛ در این شرایط چرا وزارت راه و شهرسازی، میانگین قیمت مسکن در شهر تهران را اعلام نکرده‌است؟
شاید زمان آن رسیده باشد تا سیاستگذاران درک کنند که با سانسور آماری، واقعیت‌های اقتصادی کشور تغییر نخواهد کرد و مردم روزانه با آمارهای اقتصادی زندگی می‌کنند!

نوشته های مرتبط