صنعت بازرگانی

تصویب صورت های مالی سال ۱۴۰۱ صندوق ضمانت صادرات ایران

توفیق اقتصادی:صورت های مالی سال ۱۴۰۱ صندوق ضمانت صادرات ایران پس از بررسی در مجمع عمومی صندوق و طبق گزارش سازمان حسابرسی به تصویب رسید.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، مجمع عمومی صاحبان سهام صندوق با حضور معاونین وزیر صنعت، معدن و تجارت، نمایندگان وزارت امور اقتصادی و دارایی، امور خارجه، بانک مرکزی ج .ا.ا و سازمان برنامه و بودجه کشور در محل صندوق ضمانت صادرات ایران برگزار گردید.
سید امیر برهانی، رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران، در این نشست با ارائه گزارشی از عملکرد سال 1401 و نقش صندوق در کاهش ریسک‌های موجود در تجارت بین‌المللی برای صادرکنندگان بویژه در شرایط فعلی کشور، گفت: صندوق در سال گذشته با سرمایه ثبتی 13000 میلیارد ریال، اقدام به صدور 502/940 میلیارد ریال بیمه نامه و ضمانتنامه نموده است که نسبت به سال گذشته از رشدی 55/5 درصدی در میزان پوشش ریسک برخوردار بوده است.
برهانی اظهار داشت، متوسط ضریب پوشش صادرات غیر نفتی در صندوق ضمانت صادرات ایران در سال  1401 در حدود 3% بوده است در صورتیکه این ضریب برای کشورهای عضو اتحادیه امان  درحدود 2% می باشد. وی افزود میزان پرداخت خسارت درسال 1401 نسبت به سال گذشته بیش از 80% کاهش داشته است که این ناشی از  دقت نظر بیشتر در فرایند اعتبار سنجی از خریداران خارجی وهمچنین صادرکتتدگان داخلی می باشد. رییس هیات‌مدیره صندوق همچنین اظهارداشت: بخش عمده پوشش های بیمه صندوق مربوط به کشورهای پرریسک می باشد که صادرکنندگان کالا و خدمات ایرانی نیاز به حمایت های بیمه ای صندوق داشته و امکان عدم وصول مطالبات ایشان از طرف های خارجی وجود داشته است. این نشان می‌دهد که صندوق، رسالت اصلی خود را که همان کاهش ریسک‌های صادراتی است به نحو مطلوبی به انجام رسانده است.
گفتنی است در سال 1401 این صندوق در راستای دیپلماسی اقتصادی و کاهش اثرات تحریم، 3 یادداشت تفاهم با همتاهای خود در عمان (Credit Oman)، قطر (Ghaith for trade and import) و  قزاقستان (Kazakh Export) و 2 موافقتنامه همکاری با همتای آلمانی خود (موسسه DHF آلمان) و سفارت مغولستان در ایران و همچنین به منظور تقویت روابط تجاری و توسعه صادرات، 3 قرارداد بیمه اتکایی با موسسه AOFI صربستان، موسسه Exiar  روسیه و موسسه EximGarant  بلاروس به امضاء رسانیده است.
از دیگر دستاوردهای این صندوق در سال 1401، عضویت در اتحادیه بیمه‌گران اعتبار و سرمایه‌گذاری (اتحادیه برن) و نیز عضویت در کمیته کوتاه مدت این اتحادیه برای اولین بار می باشد. همچنین می توان به عضویت در اتحادیه بیمه‌گران اعتبار و سرمایه‌گذاری کشورهای اسلامی (اتحادیه امان) و بانک اطلاعاتی خریداران کشورهای اسلامی و کسب کرسی هیات مدیره اتحادیه امان با اجماع کشورهای اسلامی می باشد.
در پایان وی ابراز امیدواری نمود، درسال جاری همانند سال گذشته صندوق ضمانت صادرات ایران  با اتخاذ رویکرد های نوین در پوشش های بیمه ای و ضمانتنامه ای رشد قابل قبولی را تجربه نماید.

نوشته های مرتبط