بازار پول

تسهیلات حمایتی موسسه ملل در بخش اشتغالزایی، خانواده و تولید

توفیق اقتصادی: موسسه ملل، در سال گذشته و سال های قبل از آن، با اعطای انواع تسهیلات به بخش اشتغالزایی، خانواده و تولید تلاش کرده تا نقش مهمی را در ارتقای اقتصاد کشور داشته باشد. تلاش این موسسه در حوزه سبب ، قدردانی مقامات کشور شده است.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی ، مجلس به منظور ایجاد فضای اقتصادی مناسب مانند اشتغالزایی، کمک به افراد کم برخوردار، ازدواج و فرزندآوری دستورالعمل هایی را منتشر کرده که یکی از آنها، جزء 2 بند «ب» تبصره 16 است که برای اشتغالزایی و توزیع تسهیلات 4 درصدی قرض الحسنه به افراد واجد شرایط است.
بر اساس این گزارش، تبصره 16 در صدد حمایت از اشتغال زایی، توسعه و اشتغال دانش بنیان و صنایع خلاق، کمک به بنیاد شهید به منظور پرداخت تسهیلات به خانواده های معظم شهدا، کمک به کمیته امداد و سازمان بهزیستی، ازدواج و خرید جهزیه و تشکیل خانواده و فرزندآوری، تسهیلات قرض الحسنه حمایتی جهت توسعه اشتغال زندانیان قبل و بعد از حبس، پرداخت وام قرض الحسنه به دانشجویان بی بضاعت تحت پوشش کمیته امداد، وام قرض الحسنه به مددجویان تحت پوشش کمیته امداد، وام قرض الحسنه برای ایجاد نیروگاه های خورشیدی، تسهیلات مسکن برای هفتاد هزار نفر از مشمولین قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران است و مهمترین عامل برای اشتغالزایی است و هر چه تسهیلات ذیل این بند بیشتر باشد، شغل بیشتری ایجاد شده و بیکاری ریشه کن می شود.
این گزارش می افزاید که در تیرماه 1401 سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی آیین نامه اجرایی تبصره 16 را به بانک ها ابلاغ کردند که موسسه ملل در این حوزه نیز فعالیت چشمگیری داشته‌است.
در استان ها این تسهیلات بیشتر مورد توجه است یکی از استان‌هایی که به این تسهیلات نیاز دارد. استان خراسان جنوبی است .
به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی در سال جاری تعهد اشتغال استان ۱۳ هزار و ۷۵۰ نفر مشخص و تقسیم بین دستگاهی انجام شده‌است. ولی نرخ بیکاری در این استان، 7.3 درصد است و باید کاهش پیدا کند. پارسال در این استان ۱۷ هزار و ۹۰۰ نفر در استان اشتغال ایجاد شده و ۱۶۶ درصد تعهد اشتغال خراسان جنوبی محقق شده و خراسان جنوبی رتبه دوم اشتغال کشور را کسب کرده است.یکی از موسساتی که در این حوزه فعالیت زیادی داشته ، موسسه  اعتباری ملل بود. تلاش‌های این موسسه در سال گذشته سبب اشتغالزایی در استانهای محروم شده است.
بر اساس این گزارش، مبلغ 12 و 710 میلیارد ریال از محل تسهیلات جزء ۲ بند «ب» تبصره ۱۶ به خراسان جنوبی ابلاغ شده که به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی، تاکنون ۳۸ درصد این تسهیلات توسط بانک‌ها پرداخت و ۵۵.۷ درصد تسهیلات معرفی شده به بانک‌ ها کارسازی شد.
بخش مهمی از این تسهیلات پرداخت شده در استان خراسان جنوبی، از سوی موسسه اعتباری ملل پرداخت شد.موسسه ملل بر همین اساس مورد تقدیر مهمترین نهاد سیاسی استان خراسان جنوبی قرار گرفت.
به گفته اشرفی تسهیلات موسسه اعتباری ملل یکی از سه بانک پرداخت کننده تسهیلات در بین حدود 30 بانک ایرانی بود.
این موسسه در سال گذشته نزدیک به 28 هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه و بعضا تسهیلات تبصره 16 پرداخت کرده و در این حوزه نیز با رشد قابل توجهی نسبت به سال قبل مواجه شد. اغلب این تسهیلات برای وام های تبصره 16 یعنی اشتغالزایی و ازدواج و فرزنداوری پرداخت شد. در حقیقت، در ابتدای سال 1401 مانده تسهیلات پرداخت شده قرض الحسنه موسسه ملل حدود 12 هزار میلیارد ریال بود که در پایان دوره با رشدی بالاتر از 120 درصد به مبلغی نزدیک به 28 هزار میلیارد ریال رسید.

نوشته های مرتبط