اقتصاد کلان

تردید سرمایه گذاران طلا

توفیق اقتصادی:آخرین نظرسنجی هفتگی نشان می دهد که بیش از سه چهارم کارشناسان صنعت معتقدند قیمت طلا در کوتاه مدت کاهش یافته یا کاهش خواهد یافت.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، در حالی که نیمی از معامله گران خرده فروشی همچنان معتقدند که این فلز گرانبها می تواند در روزهای آینده بالاتر رود.
این هفته، 14 تحلیلگر وال استریت در نظرسنجی Kitco News شرکت کردند و پیش بینی ها در مورد فلز گرانبها در کوتاه مدت تا حد زیادی تیره شده است.
تنها سه کارشناس، یعنی ۲۱ درصد، انتظار داشتند که قیمت طلا در هفته آینده افزایش یابد، در حالی که هشت تحلیلگر، به طور کامل ۵۷ درصد، کاهش قیمت را پیش بینی کردند.
سه کارشناس دیگر که ۲۱ درصد از کل طلا را تشکیل می دهند، شاهد روند صعودی طلا در هفته آینده هستند.
کسب‌وکارها در سراسر جهان به طور کلی در این ماه با افزایش فعالیت‌ها در ایالات‌متحده و بخش‌هایی از آسیا و اروپا عملکرد بهتری داشتند که به بانک‌های مرکزی مجالی برای به تعویق انداختن کاهش نرخ‌های بهره داد.
شمش به عنوان محافظ تورم شناخته می‌شود، اما نرخ‌های بالاتر هزینه فرصت نگهداری طلای بدون بازده را افزایش می‌دهد.
قیمت طلا در روز دوشنبه به رکورد ۲۴۴۹ دلار و ۸۹ سنت رسیده بود اما بیش از ۱۰۰ دلار از ارزش خود را از آن زمان از دست داده و در آستانه یک کاهش قیمت هفتگی ۳ درصدی قرار دارد.
جزئیات آخرین اجلاس فدرال رزرو آمریکا که در روز چهارشنبه منتشر شد نشان داد سیاست نرخ بالای بهره برای رسیدن به هدف تورم دو درصد ادامه خواهد داشت.
تردید سرمایه گذاران طلا
تاجران در حال حاضر تردید دارند فدرال رزرو نرخ بهره را بیش از یک بار در سال جاری میلادی کاهش دهد و ۶۳ درصد احتمال می‌دهند این اتفاق در ماه نوامبر بیفتد.
نرخ بالای بهره هزینه نگهداری طلا به عنوان یک سرمایه غیر سودده را افزایش داده و تمایل برای خرید آن را پایین می‌آورد.
علی رغم بی‌ثباتی موضع آمریکا در مورد نرخ بهره، قیمت طلا ۱۳ درصد از ابتدای سال جاری میلادی تا حالا افزایش یافته که دلیل آن تقاضای بالا در چین و ادامه بی ثباتی‌های ژئوپلیتیکی است.
در میان سایر فلزات گرانبها، قیمت نقره با ۰.۱۴ درصد افزایش به ۳۰ دلار و ۵۰ سنت رسید و پلاتین با یک افزایش ۰.۸۳ درصدی ۱۰۲۸ دلار و ۱۵ سنت معامله می‌شود.
کاهش نرخ بهره و افت معاملات
به گفته رئیس بخش تحقیقات فلزات در بنک آو امریکا، سرمایه گذاران غربی همیشه در زمانی که درباره زمان کاهش نرخ بهره فدرال رزرو نااطمینانی وجود دارد علاقه کمتری دارند، اما زمانی که نرخ بهره افزایش یابد مجددا خود را در معرض ریسک قرار می‌دهند.
براساس گزارش سایت طلا،باوجود نااطمینانی‌ها از چشم انداز نرخ بهره آمریکا، قیمت‌های طلا درسال جاری تاکنون حدود ۱۳ درصد رشد داشته‌اند.
تاثیر خریدهای بزرگان اقتصاد بر بازار
این رشد تا حد زیادی به دلیل افزایش تقاضای چین و ادامه نااطمینانی‌های ژئوپلتیک بوده است.
با اینحال، به گفته تحلیلگران، این ریسک وجود دارد که با وارد شدن به نیمه دوم سال خرید طلا از سوی سرمایه گذاران خرد چینی کاهش یابد، چراکه دولت تلاش خود را برای تحریک اقتصاد افزایش داده است.
اگر این اتفاق بیفتد، توجه به سمت تقاضای سرمایه گذاران غربی باز می‌گردد، که مارا به بحث کاهش نرخ بهره فدرال رزرو می‌رساند.
هفته کسل کننده برای بازار
هفته آینده تقویم کندی برای انتشار اخبار اقتصادی خواهد بود، به طوری که بازارهای ایالات متحده نیز روز دوشنبه به دلیل تعطیلات آخر هفته طولانی روز یادبود بسته خواهند شد.
نکات مهم شامل گزارش اعتماد مصرف کننده هیئت کنفرانس ایالات متحده در روز سه شنبه، انتشار اولیه تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول ، مطالبات بیکاری هفتگی و فروش خانه های معلق در روز پنجشنبه و گزارش درآمد و هزینه شخصی در روز جمعه است.

نوشته های مرتبط