زوم صنعت بازرگانی

تاثیر اقتصاد چین برافزایش قیمت جهانی نفت

توفیق اقتصادی:بهبود داده‌های اقتصادی چین و گزارش‌های مربوط به افزایش بی‌سابقه تقاضای نفت در این کشور، این دیدگاه را تقویت کرده است که مصرف نفت خام در چین به افزایش خود ادامه خواهد داد و همین دیدگاه قیمت جهانی نفت را افزایش داده است.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی،قیمت جهانی تحت تأثیر تحلیل‌های مثبت درباره اقتصاد چین، روز جمعه افزایش یافت تا سومین هفته متوالی افزایش هفتگی را به ثبت برساند. بهای معاملات آتی نفت برنت تا ساعت ۶:۳۰ به‌وقت گرینویچ با ۶۵ سنت یا ۰٫۷ درصد افزایش به ۹۴٫۳۵ دلار رسید، درحالی‌که نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با ۶۷ سنت افزایش ۰٫۷ درصدی به ۹۰٫۸۳ دلار رسید. هر دو معیار نسبت به هفته گذشته حدود ۴ درصد افزایش داشتند.
آمارها نشان می‌دهند تولید صنعتی و خرده‌فروشی چین در ماه اوت با نرخی سریع‌تر از حد انتظار رشد کرده است و این بهبود نشان از آن دارد که دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از یک رکود چندماهه، روند ثبات را در پیش‌گرفته است.
داده‌های دفتر ملی چین که روز جمعه منتشر شد همچنین نشان داد که فرآوری پالایشگاه‌های نفت در ماه اوت به رکورد ۶۴٫۶۹ میلیون تن رسیده است که ۱۹٫۶ درصد بیشتر از سال قبل و برابر با ۱۵٫۲۳ میلیون بشکه در روز (بشکه در روز) است.
رکوردزنی میزان پالایش نفت در چین در حالی رخ می‌دهد که کاهش تولید توسط تولیدکنندگان بزرگ نفت خام یعنی روسیه و عربستان سعودی نگرانی‌ها در مورد عرضه را افزایش داده است. آژانس بین‌المللی انرژی این هفته اعلام کرد که انتظار دارد کاهش تولید نفت عربستان سعودی و روسیه منجر به کسری بازار در سه‌ماهه چهارم سال جاری شود.

نوشته های مرتبط