بازار سرمایه

بورس تمام قد سبز پوش شد

توفیق اقتصادی: بورس تهران روز یکشنبه۵ آذر ۱۴۰۲ با افزایش تراز شاخص‌ هم‌وزن در کنار رشد شاخص کل و افزایش ارزش معاملات خرد مواجه بود. خروج پول از سهام در معاملات روز یکشنبه پس از مثبت شدن این معیار در چهار روز معاملاتی قبل، بیانگر تداوم ضعف خریداران حقیقی با مثبت شدن شاخص‌های سهامی است.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی ، بازار سهام در روند معاملات روز گذشته شاهد رشد تراز شاخص کل هم‌وزن و افزایش تراز شاخص کل بود. بازار سهام پس از مثبت شدن روند جریان پول حقیقی در هفته سوم و آخر آبان ماه با افزایش انتظارات صعودی برای فتح سطح مقاومتی 2 میلیون و 100 هزار واحدی همراه شد. معاملات دیروز بیانگر تداوم روند کاهش تحرکات جریان پول حقیقی و مقاومت نماد‌های سبک نسبت به ریزش شاخص‌سازان شد. دیروز نیمه ابتدایی معاملات با رشد تراز یک دست شاخص‌های سهامی همراه بود و نیمه دوم معاملات با ثبات پیش رفت. با وجود خروج جریان پول حقیقی در معاملات سهامی امروز، شاخص هم‌وزن بورس تهران رشد تراز بیشتری را نسبت به شاخص کل تجربه کرد.
روز یکشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران مشابه روند شاخص‌های بورسی، تماماً سبز پوش بودند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن که در بورس تهران نزدیک به 19 صدم درصد بود و رشد تراز شاخص هم‌وزن را نشان می‌داد؛ در بازار فرابورس ایران با رقم 15 صدم درصدی نشان از رشد کمتر شاخص کل داشت. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار اول فرابورس با 16 صدم درصد رشد به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص هم‌وزن فرابورس با 39 صدم درصد رشد تراز تعلق گرفت.
در بین شاخص صنایع نیز صنعت مخابرات با 45.5 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت فلزات اساسی با 28.8 میلیارد تومان و صنعت کاشی و سرامیک با 24.4 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با 58.8 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت محصولات شیمیایی با 41.9 میلیارد تومان و صنعت فرآورده‌های نفتی با 33.2 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.
ارزش معاملات خرد بازار سهام و روند ورود و خروج جریان پول حقیقی به سهام مدتی است که نسبت به نوسانات شاخص‌های اصلی در چرخش است. در هفته‌های قبل شاهد کاهش شدت خروج جریان پول حقیقی یا ورود پول حقیقی در کنار افت ارزش معاملات خرد در روز‌های مثبت شاخص‌های سهامی بودیم اما روز یکشنبه تغییر جهت شاخص کل درحالی اتفاق افتاد که در روز‌های منفی شاخص‌ها شاهد ورود پول حقیقی به بازار سهام بودیم و دیروز با مثبت شدن شاخص‌ها با خروج جریان پول حقیقی و رشد ارزش معاملات خرد مواجه شدیم.
روز شنبه، بازار سهام تغییر خاصی به نسبت روز چهارشنبه نداشت و روند معاملات همچنان در بی‌رمق و در انتظار کاهش ریسک‌های بازار سهام است. صف‌های خرید که در روز چهارشنبه تا 199 میلیارد تومان صعود کرده بودند؛ روز شنبه نزولی شدند و صف‌های فروش 108 درصد رشد کردند. روز یکشنبه ارزش صف‌های خرید با 17 درصد کاهش به نسبت روز شنبه به 134 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش با 8 درصد کاهش به نسبت 242 میلیارد تومان روز شنبه، تا 222 میلیارد تومان کاهش داشت.
روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 22.7 میلیون تومان روز شنبه تا 22.9 میلیون تومان رشد داشت. یکشنبه سرانه فروش هر کد حقیقی کاهش داشت و از 24.4 میلیون تومان به 22.6 میلیون تومان رسید. با این اوصاف بار دیگ شکاف سرانه خرید و فروش به سمت خریداران حقیقی سنگینی می‌کند.
با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز دوشنبه در تداوم روند رکودی و صعودی شاخص‌ها در معاملات روز یکشنبه آغاز خواهد شد. بازار سهام همچنان با افزایش ریسک سیاسی که به رشد ریسک سیستماتیک منجر شده مواجه است و تحلیل‌گران بازار سهام درگیر صورت‌های مالی نیم ساله شرکت‌ها هستند. در این روزها که نوسانات قیمت‌های حامل‌های انرژی و فلزات گران‌بها در بازار‌های جهانی افزایش پیدا کرده است؛ اثرپذیری بازار سهام از این تغییرات و خبر‌های بین‌الملل خاورمیانه رشد داشته است. با این تفاسیر، یکی از عوامل مؤثر در رکود بازار سهام، عدم تحرک در بازارهای موازی شناخته می‌شود که در صورت تغییر، می‌تواند معاملات سهامی را دستخوش تغییرات کند. جریمه اخیر بانک‌های تجاری، فراخوان تجدید ارزیابی شرکت‌های بزرگ و هلدینگ‌های بورسی، کاهش قیمت‌ها در بازار‌های موازی و بودجه سال 1403 از ترند‌های خبری این روز‌های بورس تهران به شمار می‌رود.
با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 3 تا 5 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با رشد تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت و اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد بهتر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی ولی اندک پیش بینی می‌شود و ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت محتمل است. صفوف خرید سهام اندکی افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال ریزش اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 23 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 21 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً رشد تراز کمتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس افزایش یابد.

نوشته های مرتبط