بازار سرمایه

استقبال صندوق ها از تصمیمات بانک مرکزی در خصوص ابزارهای بازار پول

توفیق اقتصادی:با توجه به تصمیمات اخیر بانک مرکزی، مصوبه اخیر سازمان بورس در خصوص صندوق های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت منجر به استقبال صندوق ها از تصمیمات بانک مرکزی در خصوص ابزارهای بازار پول خواهد شد.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی،میثم کاویانی، کارشناس بازار سرمایه در یادداشتی در خصوص «مزایای اصلاح حد نصاب سرمایه‌گذاری در سپرده و گواهی سپرده بانکی برای صندوق‌های با درآمد ثابت» نوشت:
براساس صورتجلسه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در ۲۵ بهمن ماه ۱۴۰۲ که مقرر شد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت به مدت ۶ ماه از تاریخ ابلاغ این مصوبه، مجاز به سرمایه‌گذاری در سپرده و گواهی سپرده بانکی حداکثر به میزان ۵۰ درصد از کل دارایی‌های صندوق باشند، لازم است توضیحاتی در این زمینه بیان شود.
نخستین مرحله فرآیند سرمایه‌‎گذاری، تخصیص دارایی است که با توجه به نوع این صندوق ها قطعا تعیین حداکثر وزن مجاز جهت سرمایه‌گذاری در طبقات مختلف دارایی‎های صندوق‎های درآمد ثابت به نوعی می تواند وضعیتی را برای مدیران جهت متوازن سازی پرتفوی با رویکرد کاهش ریسک و افزایش بازدهی خود مهیا کند.
با این حال، تغییر تخصیص ۴۰ درصدی به ۵۰ درصد در گواهی سپرده بانکی که منجر به افزایش ۱۰ درصدی نسبت مصوبات قبل است می‌تواند پیامدهای مثبتی را با خود به همراه داشته باشد که به طور خلاصه به برخی از این موارد اشاره می‌شود.
در ابتدا با توجه به تصمیمات اخیر بانک مرکزی با هدف تامین مالی سرمایه در گردش طرح‌های اقتصادی از طریق گواهی سپرده بانکی خاص با نرخ سود علی الحساب بانکی ۳۰ درصد سالانه، مصوبه اخیر منجر به استقبال صندوق‎ها از تصمیمات بانک مرکزی در خصوص ابزارهای بازا

نوشته های مرتبط