نیم نگاه

استعلام مجوزها ی آب و برق با شناسه یکتا

توفیق اقتصادی :رئیس مرکز ملی بهبود محیط کسب و کار در نامه‌ای به وزارت نیرو تاکید کرد: استعلام مجوز هر فعال اقتصادی و اعتبار هر مجوز با اسکن شناسه یکتا با بارکدخوان گوشی‌های هوشمند انجام شود.

به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی ،سید امیر سیاح، رئیس مرکز ملی بهبود و محیط کسب و کار در نامه‌ای به وزارت نیرو خواستار استعلام مجوزها و بررسی اعتبار مجوزها از سوی ماموران ادارات آب و برق با اسکن شناسه یکتا شد.

متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای میری لاریمی

مدیرکل دفتر اقتصاد، سرمایه‌گذاری و تنظیم مقررات بازار آب و برق وزارت نیرو

همان طور که مستحضرید، بر اساس حکم ماده ۶ تبصره یک قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار (ابلاغی ۱۴۰۱.۰۲.۱۰)، مأموران دولتی حق ندارند از فعال اقتصادی دارای شناسه یکتا (مجوز الکترونیک)، مجوز کاغذی مطالبه کنند. متن تبصره مربوط به این شرح است:

تبصره ۶ – در مواجهه با استعلام مأموران دولتی، نظامی، انتظامی و ضابطان قضائی، ارائه شناسه یکتای مجوز صادره از سوی دارنده مجوز کفایت می‌کند. در صورت مثبت بودن استعلام، درخواست مدارک اضافی برای مجوز کسب و کار، جرم محسوب و مرتکب به یکی از مجازات‌های تعزیری درجه شش موضوع ماده (۱۹) قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲.۰۲.۰۱محکوم می‌شود.

به استحضار می‌رساند؛ در هفته‌های اخیر شکایاتی از فعالان اقتصادی در استان‌های مختلف به این مرکز واصل شده مبنی بر اینکه برخی ماموران ادارات آب و برق، از فعالان اقتصادی دارای شناسه یکتا، مجوز یا پروانه کاغذی مطالبه می‌کنند. از آنجا که این اقدام در حکم قانونی فوق الاشاره جرم‌انگاری شده است، لطفاً به همه مأموران و همکاران محترم زیرمجموعه وزارت نیرو، حکم قانونی فوق را یادآوری و ابلاغ بفرمایید؛ استعلام واجد مجوز بودن هر فعال اقتصادی و اعتبار هر مجوز، با اسکن شناسه یکتای (QRcode) با بارکدخوان گوشی‌های هوشمند، در هر ساعت از شبانه‌روز به طور آنی و برخط قابل انجام است. حتی اگر فعال اقتصادی، شناسه یکتای خود را همراه نداشته باشد، امکان استعلام برخط مجوز با وارد کردن نام و شهر محل استقرار فعالیت اقتصادی در سایت بانک اطلاعات کسب‌وکارهای ایران qr.mojavez.ir))، برای همه مأموران دولتی وجود دارد.

همچنین لازم به یادآوری است؛ طبق تبصره ۷ ماده ۱ قانون فوق الاشاره، از خرداد ۱۴۰۳(دومین سال ابلاغ قانون فوق)، آن دسته از فعالان اقتصادی که شناسه یکتا نداشته باشند، به لحاظ قانونی فاقد مجوز محسوب می‌شوند. ضمن اینکه، دریافت شناسه یکتا برای همه فعالان اقتصادی دارای مجوز کاغذی از درگاه ملی مجوزها (mojavez.ir) به طور رایگان و فوری فراهم است. حکم قانونی مربوطه نیز ذیلاً جهت یادآوری تقدیم می‌شود:

تبصره ۷ ماده ۱ قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار (ابلاغی۱۰/۰۲/۱۴۰۱): ۶ ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون، هرگونه استعلام، تمدید یا ابطال مجوز، تنها از طریق شناسه یکتای مجوز صادره از طریق درگاه ملی مجوزهای کشور قابل انجام است. امکان استعلام شناسه یکتای صادره برای دارندگان مجوزها در درگاه ملی مجوزهای کشور باید برای عموم مردم فراهم باشد… کسب و کارهایی که از ۲ سال پس از لازم‌الاجرا شدن این تبصره، شناسه یکتا نداشته باشند، به لحاظ قانونی فاقد مجوز محسوب می‌شوند.

نوشته های مرتبط