نیم نگاه

احتمالا تا روز ولنتاین، طلا به ۲۱۷۵ دلار برسد

توفیق اقتصادی: یک تحلیلگر طلا گفت: تنش نهفته در نبردهای خاورمیانه از قیمت طلا حمایت می‌کند و این امکان وجود دارد که تا روز ولنتاین، طلا به ۲۱۷۵ دلار برسد.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، قیمت جهانی طلا امروز با عقب نشینی دلار آمریکا افزایش یافت و کاهش قیمت روز گذشته را جبران کرده است.
به نظر می‌رسد احتمال ادامه سیاست‌های سختگیرانه فدرال رزرو آمریکا قیمت طلا را در کوتاه‌مدت تحت فشار قرار خواهد داد.
پنجشنبه حساس بازار طلا
سرمایه‌گذاران منتظر اطلاعات مربوط به شاخص قیمت مصرف کننده در آمریکا هستند که قرار است در روز پنجشنبه منتشر شود و سرنخ‌های بیشتری در مورد سیاست‌های پولی بانک مرکزی آمریکا ارائه دهد.
در این بین شاخص دلار آمریکا که ارزش آن را در برابر سایر ارزهای مهم دنیا‌ را نشان می‌دهد، در حدود ۱۰۲.۲۸ قرار دارد.
پایین آمدن ارزش دلار خرید طلا را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا ارزان‌تر می‌کند. سود اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه‌داری آمریکا هم حدود ۴.۰۲ درصد است.
احتیاط سیاستمداران آمریکایی
گزارش آخرین اجلاس کمیته بازار آزاد فدرال آمریکا و همچنین اطلاعات مربوط به نرخ لیست حقوق بگیران بخش غیرکشاورزی این کشور در ماه دسامبر نشان داد سیاستمداران آمریکایی هنوز هم باید محتاطانه عمل کنند.
اما بازار انتظار دارد اقتصاد آمریکا در سه ماهه پایانی ۲۰۲۴ شرایط خوبی داشته باشد، بنابراین لزومی ندارد نرخ بهره فدرال رزرو در حدود ۵ تا ۶ باقی بماند.
بالا رفتن نرخ بهره از یک طرف هزینه نگهداری طلا به عنوان یک سرمایه غیر سودده را افزایش داده و تمایل برای خرید آن را پایین می‌آورد و از طرف دیگر ارزش دلار را هم افزایش می‌دهد که به نفع طلا نخواهد بود.
نیازی به بالا نگه داشتن نرخ بهره نیست؟
میشل بوم، عضو شورای حکام فدرال رزرو آمریکا عقیده دارد سیاست‌های پولی این کشور به اندازه کافی محدود کننده هستند و نیازی به بالا نگه داشتن نرخ بهره نیست.
از طرفی خرید طلا در مصرف‌کننده اصلی هند از نظر فیزیکی، هفته گذشته افزایش یافت زیرا قیمت‌های داخلی از بالاترین رکورد کاهش یافت.
در میان سایر فلزات گرانبها، قیمت نقره با ۰.۹ درصد افزایش به ۲۳ دلار و ۳۶ سنت رسید و پلاتین با ۰.۴۵ درصد افزایش ۹۵۲ دلار و ۲۰ سنت معامله می‌شود.
بر اساس اطلاعات ابزار CME FedWatch، فعالان بازار با احتمال حدود ۶۲ درصدی کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی ایالات‌متحده در ماه مارس، قیمت‌گذاری می‌کنند که کمتر از احتمال نزدیک به ۹۰ درصدی است که قبل از سال جدید مشاهده شده بود.
تازه‎‌ترین نظرسنجی هفتگی کیتکو درباره قیمت طلا حاکی از آن است که نیمی از سرمایه‌گذاران خرد انتظار دارند قیمت طلا در هفت روز آینده، روندی صعودی داشته باشد.
این در حالیست که دو سوم تحلیل‌گران بازار، به یک رویکرد صعودی از قیمت طلا در کوتاه‌مدت روی آورده‌اند.

نوشته های مرتبط