اقتصاد کلان زوم

گرانی بنزین یا استاندارد سازی ماشین ها؟

توفیق اقتصادی:«اینجا مردم مقصر نیستند. سال گذشته میلادی، نزدیک به ۱۸۰ میلیارد دلار از منابع زیرزمینی نفت و گاز برداشتیم، ما روزانه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه نفت و میعانات برداشتیم که ارزش آن به قیمت روز اپکی می‌شود نزدیک به ۱۱۰ میلیارد دلار و نزدیک به ۲۷۵ میلیارد متر مکعب گاز برداشتیم که با قیمت ۲۵ سنت می‌شود نزدیک به ۷۰ میلیارد دلار؛ بنابراین ما ۱۸۰ میلیارد دلار برداشت از منابع زیر زمینی داشتیم و حدود ۳۰ میلیارد دلار یارانه در بخش‌های مختلف به مردم دادیم. »
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، از ناترازی انرژی تا قیمت بنزین از جمله موضوعات مهمی است که در روز‌های منتهی به انتخابات مورد توجه است. رویا پاک سرشت، خبرنگار فرارو، در استودیو فرارو، میزبان عبدالله باباخانی، کارشناس بین المللی حوزه انرژی است تا این موضوعات بررسی شود.
عبدالله باباخانی، کارشناس بین المللی انرژی در پاسخ به پرسش فرارو درباره قیمت بنزین گفت: «اینجا مردم مقصر نیستند. سال گذشته میلادی، نزدیک به ۱۸۰ میلیارد دلار از منابع زیرزمینی نفت و گاز برداشتیم، ما روزانه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه نفت و میعانات برداشتیم که ارزش آن به قیمت روز اپکی می‌شود نزدیک به ۱۱۰ میلیارد دلار و نزدیک به ۲۷۵ میلیارد متر مکعب گاز برداشتیم که با قیمت ۲۵ سنت می‌شود نزدیک به ۷۰ میلیارد دلار؛ بنابراین ما ۱۸۰ میلیارد دلار برداشت از منابع زیر زمینی داشتیم و حدود ۳۰ میلیارد دلار یارانه در بخش‌های مختلف به مردم دادیم. اما بحث این است که با بنزین چه کنیم. مصرفی که هر روز به ظرفیت مصرف کشور افزوده می‌شود، هیچ راهی وجود ندارد که جبران شود ما باید به سمت استاندارد سازی ماشین‌ها و خارج کردن ماشین‌های قدیمی رفته و خودرو‌های برقی وارد کنیم.»
عبدالله باباخانی، کارشناس بین المللی انرژی در پاسخ به پرسش خبرنگار فرارو درباره تحریم‌ها و برجام نیز گفت: «متاسفانه هیچ یک از کاندیدا‌ها وارد بحث برجام نشده اند و گویی برجام و تحریم و FATF خط قرمز آن هاست درحالی که باید روی این سه بحث تمرکز کنند و بیشترین وقت را بگذارند و در مقابل مردم تعهد داشته باشند. اگر امروز کاندیدا‌ها دل و جرات نداشته باشند و مشکلاتی از جمله بحران انرژی، مدیریت و فروش و تجهیزات را حل نکنند، همین که در پست ریاست جمهوری قرار بگیرند، ۵ نفر دیگر آن یک نفر که رئیس جمهور است را نقد خواهند کرد. امروز این ۶ نفر باید تعهد ایجاد کرده و واقعیت‌ها را بگوید و هر شخصی رئیس جمهور می‌شود خود را مقابل ملت موظف به پاسخ بداند.»

نوشته های مرتبط