بازار پول زوم

کسی که بازار را قبول ندارد چرا از آن بازدید می‌کند؟

توفیق اقتصادی:روز گذشته قیمت دلار با نوسان محدود کاهشی در کانال ۴۹ هزار تومانی ماند. این اسکناس فعلا در محاصره سیگنال‌های بازارساز قرار گرفته و در حال درجا زدن در محدوده مشخصی است.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، قیمت دلار امروز نیز در همان کانال ۴۹ هزار تومانی در نوسان بود و در حدود ۳۰۰ تومان کاهش قیمت داشت. این بازار فعلا در محاصره سیاست‌های بازارساز و اخباری که به بازارهای مالی سیگنال‌ می‌دهد قرار گرفته است.
عید قربان در پیش است و بازار هرات و برخی بازارهای مجاور نیز نیمه‌تعطیل هستند. معامله‌گران بازار ارز روند خرید و فروش را ناپایدار و بازیگران ارزی بازار غیررسمی را سردرگم می‌دانند.
فرزین به فردوسی رفت؟
موضوعی که روز گذشته تجارت‌نیوز از برخی معامله‌گران بازار ارز پرسید، نتایج حضور فرزین در میدان فردوسی بود. این سوال تعجب فعالان بازار را در پی داشت. کسی از حضور فرزین خبر نداشت! از سویی برخی معتقد بودند کسی که این بازار را قبول ندارد چرا از آن بازدید می‌کند.
واکنش معامله‌گران بازار ارز در پی اظهارات یک‌ ماه پیش این مقام مسئول درباره بازار آزاد ارز بود. وی عنوان کرده بود که سیاست بانک مرکزی کوچک‌سازی بازار غیررسمی است. به گفته فرزین، ورود به بازار غیررسمی معادل پولشویی است و موجب اخلال در نظام اقتصادی می‌شود.
به نظر می‌رسد چنانچه خبر حضور فرزین در میدان فردوسی به‌عنوان قلب داد و ستد معاملات دلار و سایر ارزها در کشور، صحت داشته باشد، به نظر می‌رسد موضع وی نسبت به این بازار تغییر کرده است.
در همین حال، دیروز ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری درباره دلارهای بلوکه شده گفت: «پیشرفت‌هایی در خصوص آزادسازی ارزهای بلوکه شده حاصل شده است و پیگیری موضوع تبادل زندانیان در دستور کار دولت است.» این دو موضوع در هفته‌های گذشته توانست بازار ارز را تا حدودی مدیریت کند و مانع ورود دلار به کریدور ۵۰ هزار تومانی شود. چنانچه در روزهای آینده نتیجه اقدامات وزارت امور خارجه منتشر و سیگنال‌هایی روانه بازار شود، قیمت دلار در محدوده فعلی نوسان خواهد داشت.
قیمت نرخ‌های مختلف
دیروز دوشنبه ۵ تیرماه اسکناس دلار در سایت بازار متشکل ارزی با قیمت ۴۱ هزار و ۲۸۴ تومان معامله شد. دلار حواله نیز با رقم ۳۷ هزار و ۵۳۱ تومان عرضه شد. قیمت‌های ارائه شده در سایت بازار متشکل ارزی نسبت به روز یکشنبه تغییری نداشت.
همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.
قیمت ارزهای موثر
روز دوشنبه اسکناس یورو در بازار آزاد با کاهش محدود کمتر از ۱۰۰ تومانی همراه بود و با قیمت ۵۴ هزار و ۳۷۱ تومان معامله شد. قیمت اسکناس یورو در سایت بازار متشکل ارزی با قیمت ۴۴ هزار و ۹۲۹ تومان رسید و یک پله به عقب برگشت. یوروی حواله نیز با قیمت ۴۰ هزار و ۸۴۴ تومان عرضه شد.
مطالعه بیشتر: پیش بینی قیمت طلا و سکه ۶ تیر ۱۴۰۲ / در روند نزولی بازار، طلا و سکه بخریم؟
 پنجم تیرماه قیمت درهم در بازار آزاد با رقم ۱۳ هزار و ۵۹۰ تومان معامله شد و کاهش ۲۰۰ تومانی داشت. در سایت بازار متشکل ارزی حواله درهم با قیمت ۱۰ هزار و ۲۱۹ تومان مبادله شد. اسکناس درهم نیز با رقم ۱۱ هزار و ۲۴۱ تومان عرضه شد و نسبت به روز یکشنبه تغییر قیمتی نداشت.

 

نوشته های مرتبط