اقتصاد کلان زوم

کاهش نزولی رشد نقدینگی

توفیق اقتصادی:آنگونه که گزارش اخیر بانک مرکزی نشان می‌دهد هر چند رشد نقدینگی در نیمه نخست سال نسبت به دو سال گذشته کاهش یافته اما در شهریور ماه روند نزولی رشد نقدینگی متوقف شده است.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، بانک مرکزی در گزارش تازه خود، گریزی به آمار نرخ رشد نقدینگی زده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده، حجم نقدینگی از آغاز سال تا پایان تابستان، ۱۲ درصد افزایش داشته که کم‌ترین میزان در دو سال گذشته محسوب می‌شود. نرخ رشد نقدینگی در پایان شهریورماه سال ۱۴۰۱ معادل ۱۵.۸ درصد بوده و در سال ۱۴۰۰ نیز ۱۷ درصد ثبت شده است.
با این وجود، باید این نکته را در نظر گرفت که شیب رشد نقدینگی در شهریور ماه نسبت به ماه‌های قبل افزایش یافته است؛ برآوردها نشان می‌دهد که رشد ماهانه نقدینگی در شهریور امسال به ۳.۶ درصد رسیده که در مقایسه با مرداد، افزایش ۱.۲ واحد درصدی را نشان می‌دهد.
از سوی دیگر، رشد نقطه به نقطه نقدینگی در آخرین ماه تابستان ۲۶.۹ درصد بوده که نسبت به مرداد بدون تغییر باقی مانده تا پس از ۴ ماه متوالی، روند کاهشی رشد نقطه به نقطه نقدینگی، متوقف شود.
هر چند امسال هدف‌گذاری بانک مرکزی برای نرخ رشد نقدینگی ۲۵ درصد است اما با توجه به اینکه به طور معمول در نیمه دوم سال شاهد نرخ رشد نقدینگی بیش‌تری در مقایسه با نیمه اول هستیم، این اعداد می‌تواند اهداف بانک مرکزی را از دسترس خارج کند.
بانک مرکزی در سال گذشته هدفی ۳۰ درصدی را برای رشد نقدینگی تا پایان سال تعیین کرد اما رشد نقدینگی تحقق‌یافته در پایان اسفند ۱۴۰۱ به ۳۱.۱ درصد رسید.

نوشته های مرتبط