بازار سرمایه

پیش بینی بورس امروز یکشنبه

توفیق اقتصادی: بورس تهران در روز انتهایی معاملات هفته سوم شهریور ماه با افت شاخص کل از سطح ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار واحدی مواجه شد. شروع معاملات امروز با حرکت به سمت سطح مقاومتی بعدی، بخشی از روند معاملات هفته انتهایی شهریور ماه را مشخص می‌کند.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی ، بازار سهام در روند معاملات روز معاملاتی گذشته شاهد افت تراز بیشتر شاخص کل هم‌وزن به نسبت کاهش تراز شاخص کل بود. ریزش تراز شاخص‌های اصلی بازار سهام در معاملات روز چهار‌شنبه ضعیف بود. تغییرات منفی اندک شاخص‌های سهامی در معاملات هفته گذشته با کاهش شدت خروج جریان پول حقیقی در روزهای معاملاتی پیاپی نشان می‌دهد که معاملات سهامی با وجود تغییر روند شاخص‌ها، درگیر رکود بوده و کف‌سازی رشدی این شاخص‌ها زمان بر شده است. با تمام این تفاسیر به نظر می رسد؛ اوراق سهام همچنان چشم‌انداز مورد انتظار سرمایه‌گذاران را در میان مدت پیدا نکرده‌اند.
روز چهارشنبه، در حالی که دو شاخص اصلی از بازار بورس تهران رشد تراز داشتند؛ شاخص‌های سهامی فرابورس ایران تماماً قرمزپوش بودند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن که در بورس تهران نزدیک به 7 صدم درصد بود و ریزش کمتر شاخص کل را نشان می‌داد؛ در بازار فرابورس ایران با رقم 10 صدم درصدی افت تراز کمتر شاخص هم‌وزن را به تصویر کشید. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار اول با 18 صدم درصد ریزش به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص کل هم‌وزن با 3 صدم درصد افت تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت حمل و نقل با 17.7 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت فلزات اساسی با 17.6 میلیارد تومان و صنعت بیمه و صندوق‌های بازنشستگی با 6.8 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت خودرو و ساخت قطعات با 58.3 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با 29.8 میلیارد تومان و صنعت محصولات غذایی با 18.9 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

بازار سهام مدتی است که رکود معاملاتی سنگینی را تجربه می‌کند و حتی با ورود سیگنال‌های مثبت به بازار، شاهد رشد قابل توجهی در ارزش معاملات خرد نبودیم. در هفته گذشته متوسط ارزش معاملات خرد روزانه با 31 درصد افت به نسبت متوسط هفته دوم شهریور ماه تا سطح 4 هزار و 255 میلیارد تومانی پایین آمد. برآیند جریان پول حقیقی در هفته دوم شهریور ماه منفی 584 میلیارد تومان بود که در هفته قبل تا منفی هزار و 837 میلیارد تومان پیش‌روی داشت.

جریان پول حقیقی در شش روز معاملاتی اخیر منفی بوده و در این مدت هزار و 955 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شده است. از شوی دیگر در همین مدت جریان پول حقیقی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت مثبت بوده و هزار و 527 میلیارد تومان به مالکیت درآمدثابت حقیقی‌ها افزوده شده است. روز چهارشنبه نیز 181 میلیارد تومان پول حقیقی از سهام خارج شد و 491 میلیارد تومان به صندوق‌های درآمدثابت افزوده شد.

ارزش صف‌های خرید سهام از انتهای هفته دوم شهریورماه افت داشت و تا کمتر از 90 میلیارد تومان پیش رفت. ارزش صفوف فروش که تا روز 19 شهریور جای خالی صف‌های خرید را پر می‌کرد از روز 20 شهریور ماه افت کرد تا تمام نشانه‌های کاهش عرضه و تقاضا در بازار تکمیل شود. سه شنبه هفته قبل ارزش صف‌های خرید سهام تا 142 میلیارد تومان افت و ارزش صفوف فروش تا 284 میلیارد تومان رشد کرد. روز چهارشنبه بازار سهام تغییر جهت داشت و ارزش صف‌های خرید سهام افزایش 33 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 5 درصد افت کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های خرید به 189 میلیارد تومان صعود کرد و ارزش صف‌های فروش تا 269 میلیارد تومان کاهش یافت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 22.9 میلیون تومان روز سه‌شنبه تا 20.7 میلیون تومان ریزش داشت. سرانه خرید هر کد حقیقی آخرین بار شانزده روز معاملاتی قبل به این سطح رسیده بود. دیروز سرانه فروش هر کد حقیقی افزایش اندکی داشت و به 23.2 میلیون تومان رسید. با این اوصاف پس از دو روز میانی هفته گذشته که شکاف سرانه حقیقی به سمت خریدار سنگینی می‌کرد؛ بار دیگر قدرت فروشندگان حقیقی بیشتر شده است.

پیش بینی بورس یکشنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز یکشنبه همچنان در تداوم رکود معاملاتی روزهای گذشته که تا سطح 3 هزار و 650 میلیارد تومانی نیز افت داشته است خواهد بود. تحریم‌های جدید اروپا علیه ایران، بازگشایی سوئیفت برای تبادل 6 میلیارد دلار ایران، تحرکات جریان پول حقیقی در صنعت خودرو و ساخت قطعات بورس تهران، تغییر نرخ ارز مبنای محاسباتی قیمت خوراک و قیمت پایه محصولات شرکت های پالایش نفت و پتروشیمی در بورس های کالایی و مبنا قرار‌دادن دلار حواله مرکز مبادله ارز و طلای ایران به عنوان نرخ ارز مبنا، ضعف شاخص‌های سهامی برای صعود با رکود چیره بر معاملات، جذابیت بازار‌های موازی همچون طلا و ارز بازار آزاد با رشد قیمت روز‌های اخیر و نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و رشد شدید قیمت نفت در روز‌های گذشته از سیگنال‌های مهم بازار سهام امروز به شمار می‌رود.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 3 تا 5 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با رشد تراز ضعیف شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز مثبت ولی اندک پیش بینی می‌شود و ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت تداوم خواهد داشت. صفوف خرید سهام افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال رشد اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 22 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 21 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً ریزش تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس افزایش یابد.

 

نوشته های مرتبط