بازار سرمایه

پیش بینی اوضاع و احوال بورس

توفیق اقتصادی: بورس تهران روز دوشنبه با تغییرات ترازی اندک شاخص‌های اصلی و کاهش ۶ درصدی ارزش معاملات خرد مواجه بود. معاملات سهامی روز دوشنبه نشان دهنده توقف نسبی معاملات نماد‌های شاخص‌ساز بازار بود.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی ، بازار سهام در روند معاملات روز گذشته شاهد افت تراز شاخص کل و رشد تراز شاخص کل هم‌وزن بود. دیروز روند معاملات در لحظات ابتدایی با رشد تراز شاخص‌ها همراه بود و شاخص کل هم‌وزن تا انتهای معاملات رشد تراز یافت. شاخص کل اما روندی خاص از خود نشان داد. روند شاخص کل در یک ساعت ابتدایی معاملات صعودی و نوسانی بود اما از ساعت 10 صبح به سمت تراز ابتدای روز حرکت کرد. روند شاخص کل بورس تهران تا ساعت 12 ظهر حدود هزار واحد افزایش و ریزش تراز داشت اما در نیم ساعت انتهایی معاملات شاخص کل بورس تهران 2 هزار و 300 واحد دیگر افت کرد تا در تراز کمتری به نسبت تراز ابتدای معاملات روز قرار گیرد.
روز دوشنبه، بر خلاف روند یکشنبه شاخص‌ها، تمام شاخص‌های فرابورس قرمز پوش بودند و در میان شاخص‌های اصلی بازار بورس تهران نیز فقط شاخص کل هم‌وزن رشد تراز داشت. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن که در بورس تهران نزدیک به 22 صدم درصد بود؛ در بازار فرابورس ایران رقم 19 صدم درصدی داشت. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم فرابورس با 33 صدم درصد ریزش به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص هم‌وزن با 3 صدم درصد ریزش تراز تعلق گرفت.
در بین شاخص صنایع نیز صنعت حمل و نقل با 59.1 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت قند و شکر با 23.3 میلیارد تومان و صنعت ساخت محصولات فلزی با 17.3 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با 80.7 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت فلزات اساسی با 66.5 میلیارد تومان و صنعت خودرو و ساخت قطعات با 62 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.
دیروز ارزش معاملات خرد بازار سهام در سطح 4 همتی ماند و در تراز 4 هزار و 530 میلیارد تومانی متوقف شد. این سطح ارزش معاملات خرد روزانه، در سطح بالاتر از یک میلیون و 500 هزار واحدی شاخص کل یا از عدم شفافیت چشم انداز بازار نشأت می‌گیرد و یا بیانگر سطح بالای قیمت سهام نسبت به ارزش ذاتی آن است که در حال حاضر هر دو عامل اثرگذاری بالایی دارند.
روند جریان پول حقیقی که روز یکشنبه پس از کاهش مالکیت حقیقی در 6 روز معاملاتی پی در پی شکسته شد؛ دیروز بار دیگر خروج پول حقیقی از سهام را به ثبت رساند. روند معاملات سهامی که به نظر می‌رسید روز یکشنبه تغییر کرده است؛ دیروز به روند روز‌های میانی هفته قبل شبیه بود. روز یکشنبه 109 میلیارد تومان پول حقیقی به سهام وارد شد و 609 میلیارد تومان نیز از صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت خارج شد. دیروز خالص جریان پول حقیقی در سهام منفی 402 میلیارد تومان بود و 108 میلیارد تومان از مالکیت حقیقی صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت نیز کاسته شد.
روز یکشنبه، بازار سهام تغییر جهت داشت و ارزش صف‌های خرید و فروش سهام ریزش داشت. با وجود کاهش شدید ارزش صفوف خرید و فروش سهام در معاملات روز شنبه، دیروز نیز ارزش صف‌ها ریزش داشت. سهام روز شنبه به نسبت روز انتهای هفته قبل کاهش 62 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 56 درصد رشد کرده بود. دیروز ارزش صف‌های خرید سهام به نسبت روز یکشنبه 29 درصد افت کرد و به 125 میلیارد تومان رسید و ارزش صفوف فروش نیز با 19 درصد ریزش تا سطح 130 میلیارد تومانی افت داشت.
روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 24.2 میلیون تومان روز یکشنبه تا 23.4 میلیون تومان ریزش داشت. دیروز سرانه فروش هر کد حقیقی افزایش داشت و از 22.3 میلیون تومان به 23.6 میلیون تومان رسید. با این اوصاف بار دیگر قدرت فروشندگان حقیقی بیشتر از خریداران شده که البته این شکاف محسوس نبوده است اما می‌توان روند این دو معیار را در انتهای معاملات روز دوشنبه به سمت رشد قدرت فروشنده برآورد کرد.
پیش بینی بورس سه‌شنبه
با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز سه‌شنبه در تداوم کف‌سازی معاملات دیروز و احتمالاً در جهت ریزش انتهای معاملات آغاز خواهد شد. بازار سهام در انتهای معاملات روز گذشته واکنش منفی خود را به خبر آزادسازی پنج میلیارد و ۵۷۳ میلیون و ۴۹۲ هزار یورو به حساب ۶ بانک ایرانی فعال شده در ۲ بانک قطری واریز شده است. از سوی دیگر افزایش قیمت نفت جهانی که معاملات روز یکشنبه را حمایت می‌کرد همچنان اثر حمایتی خود را بر بازار سهام دارد. با این تفاسیر می‌توان در نظر داشت که معاملات روز سه‌شنبه با رشد عرضه سهام مواجه باشد و صفوف فروش سهم‌های دلاری بازار سهام نیز افزایش یابد.
با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 3 تا 5 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افت تراز ضعیف شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد بهتر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی ولی ضعیف‌تر از روز دوشنبه پیش بینی می‌شود و احتمالاً روند خروج پول حقیقی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت متوقف شود و برآیند جریان پول حقیقی در آن مثبت شود. صفوف خرید سهام اندکی کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال رشد 100 میلیارد تومانی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 21 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 24 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً افت تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس افزایش یابد.

 

خبرهای مرتبط:

نوشته های مرتبط