صنعت بازرگانی

 وضعیت صنعت روی در ایران

توفیق اقتصادی:روی، بیست و سومین عنصر فراوان در پوسته زمین است و اسفالریت یا سولفید روی، اصلی ترین کانی روی در طبیعت است.

به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، روی یکی از فلزات حائز اهمیت در زندگی مدرن بوده و مصارف فراوانی در صنعت دارد و از نظر تناژ تولید جهانی، پس از آهن، آلومینیوم و مس در رتبه چهارم فلزات قرار دارد.

سه چهارم از تناژ تولید جهانی بصورت فلزی در صنعت گالوانیزاسیون، ساخت آلیاژهای برنج و برنز، و ورق روی نورد شده مورد استفاده قرار می گیرد.

یک چهارم باقیمانده بصورت ترکیبات شمیایی در صنایع لاستیک، بهداشتی، دارویی و کشاورزی استفاده می شود.

roooye

 

عوامل مؤثر بر قیمت روی را می توان به پنج دسته تقسیم کرد:

قیمت مواد اولیه،سطح موجودی انبار،چشم انداز عرضه جهانی،چشم اندازتقاضای جهانی وچشم انداز اقتصاد جهانی. از چین به عنوان بزرگترین کشور تولید کننده و مصرف کننده فلز روی در جهان یاد می شود که به تنهایی 46 درصد ازتولید جهانی و 50 درصد از مصرف را به خود اختصاص داده است.

 وضعیت صنعت روی در ایران

معادن انگوران زنجان، مهدی آباد یزد، عمارت اراک و ایرنکوه اصفهان ازجمله معادن مهم سرب و روی کشور به شمار می روند.

حدود 80 معدن سرب و روی در کشور وجود دارد که پروانه بهره برداری 2 معدن بزرگ انگوران و مهدی آباد، دولتی بوده و پروانه بهره برداری سایر معادن به بخش خصوصی واگذار شده است.

ایران رتبه چهارم تولید ماده معدنی سرب و روی را در آسیا پس از چین، قزاقستان و هند به خوداختصاص داده است.

همچنین ششمین کشورتولیدکننده شمش روی در آسیاست.

با وجود آنکه بیش از 9درصد ذخایر خاک سرب و روی کل جهان در ایران قرار دارد، اما سهم تولید و صادرات کشور حدود یک درصد کل تولیدات و صادرات جهانی است.

 

نوشته های مرتبط