اقتصاد کلان

وزارت اقتصاد ابلاغ کرد:دستورالعمل ورود سرمایه به کشور برای سپرده‌گذاری بلندمدت ارزی و سرمایه‌گذاری

توفیق اقتصادی: : را آماده کرد؛ جزئیات سپرده‌گذاری بلندمدت ارزی برای اخذ اقامت پنج‌ساله به روش حواله و اسکناس ارز و نحوه ورود سرمایه به کشور در این دستورالعمل تعیین شده است.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، وزارت امور اقتصادی و دارایی دستور‌العمل اجرایی مربوط به متنوع‌سازی روش‌های ورود سرمایه به کشور برای سپرده‌گذاری بلندمدت ارزی و سرمایه‌گذاری را به استناد مصوبه هیات وزیران آماده کرد. بر اساس ماده نخست این دستورالعمل، جزئیات نحوه ورود سرمایه برای سپرده‌گذاری بلندمدت ارزی جهت اخذ اقامت پنج‌ساله به روش حواله و اسکناس ارز مستند به اظهارنامه ارز همراه مسافر مشخص شده است.
نحوه ورود سرمایه حداقل ۱۰۰ هزار دلاری برای اخذ اقامت پنج‌ساله بر این اساس، بانک ملی ایران مجاز است به نیابت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به انعقاد قرارداد سپرده‌گذاری ارزی ویژه در قالب افتتاح حساب ارزی به میزان حداقل ۱۰۰ هزار دلار آمریکا و یا معادل آن به سایر ارزهای جهان‌روای مورد تایید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به صورت حواله و اسکناس برای متقاضیان اتباع خارجی اقدام و با انجام هماهنگی لازم با اداره خزانه‌داری ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، حواله وارده را در حساب‌های موردنظر اداره مذکور کارسازی و اسکناس ماخوذه را به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تحویل دهد.
در همین حال بانک ملی ایران در رابطه با سپرده‌های ارزی با منشأ اسکناس، مکلف است ضمن اطمینان از اصالت مستندات ورود ارز از جمله اظهارنامه ارز همراه مسافر ارائه‌شده توسط متقاضی، مراتب امکان خروج اصل سپرده به خارج از کشور پس از لغو اقامت به صورت اسکناس به همان ارز اظهارشده با ارائه اظهارنامه یادشده پس از اخذ تاییدیه از وزارت کشور و سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران به سپرده‌گذار اعلام کند.
ضمنا استفاده از اظهارنامه مزبور جهت خروج ارز اشخاص ثالث امکان‌پذیر نیست. علاوه‌بر این، بانک‌های برون‌مرزی (آف‌شور) می‌توانند در چارچوب همین دستورالعمل با مجوز و تایید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند.
روش‌های مجاز ورود سرمایه در این دستورالعمل همچنین روش‌های مجاز ورود سرمایه جهت سرمایه‌گذاری موضوع قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی تعیین شده است.
ورود سرمایه نقدی از طریق بانک‌های خصوصی و دولتی ایرانی مجاز است؟
بر این اساس ورود سرمایه نقدی از طریق بانک‌های خصوصی و دولتی ایرانی به صورت حواله و اسکناس با ثبت در سامانه‌های مورد تایید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از جمله نیما و سنا مجاز است.
بر اساس تبصره این بند بانک‌های برون‌مرزی (آف‌شور) می‌توانند در چارچوب همین دستورالعمل با مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تایید سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران اقدام کنند.
همچنین ورود سرمایه نقدی از طریق صرافی‌های بانکی و غیربانکی مجاز تحت نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به صورت حواله و اسکناس با ثبت در سامانه‌های مورد تایید بانک مرکزی از جمله نیما و سنا مجاز است.
طبق اعلام وزارت اقتصاد، ورود سرمایه نقدی به صورت اسکناس باید مستند به اظهارنامه ارز همراه مسافر باشد و براساس تبصره این بند گمرک موظف است اظهارنامه ارزی موضوع این دستورالعمل را بدون هیچ‌گونه محدودیت در کف و سقف میزان سرمایه نقدی ورودی ثبت و صادر کند.
امکان ورود سرمایه از طریق تهاتر با سرمایه‌گذار خارجی و داخلی ورود سرمایه سرمایه‌گذار خارجی موضوع ماده ۶ قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی از طریق تهاتر سرمایه با سرمایه‌گذار خارجی موضوع همان قانون که قصد خروج منابع حاصل از موضوع مواد ۱۳، ۱۴ و ۱۵ قانون از جمله سود اصل سرمایه و عواید حاصل از سرمایه را دارند، در این دستورالعمل مجاز شده است.

نوشته های مرتبط