بازار سرمایه

واریز بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان سود سمات در ۴ ماه

توفیق اقتصادی:بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان سود متعلق به ۲۳ میلیون سهامدار از ابتدای سال جاری تا پایان تیر ماه توسط سمات از طریق اطلاعات سامانه سجام به حساب سهامداران واریز شد.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی به نقل از روابط عمومی سمات، اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در خصوص جزییات واریز سود سهامداران از ابتدای سال جاری تا پایان تیر ماه نشان می‌دهد، ۲۰۸ ناشر سود جاری و سود سنواتی ۲۳ میلیون و ۱۶۱ هزار و ۹۰۲ سهامدار را که شامل ۱۴ هزار و ۳۵۸ میلیارد و ۸۳۰ میلیون تومان می شود را با حساب سجامی سرمایه گذاران واریز کرده اند.
آمار واریز سود جاری در هفته پایانی تیر
این گزارش می افزاید در هفته چهارم تیر ماه امسال، ۱۴ ناشر «سرمایه ‌گذاری ‌گروه ‌مالی‌ سپهر صادرات، نخریسی ‌و نساجی ‌خسروی‌ خراسان، اقتصادی ‌نگین ‌گردشگری‌ ایرانیان، گروه ‌سایر اشخاص‌ بورس ‌کالا، س‌.الماس ‌حکمت ‌ایرانیان، محصولات‌ کاغذی ‌لطیف، تامین ‌سرمایه ‌خلیج‌فارس، تامین‌ سرمایه ‌نوین، پتروشیمی‌ پارس‌، ارتباطات ‌سیار ، سیمان‌ بجنورد، سیمان‌ غرب، کابل‌ البرز و بیمه‌ البرز»سود جاری یک میلیون و ۸۰۹ هزار و ۹۴۹ سهامدار که شامل یک هزار و ۲۱۹ میلیارد و ۳۸۰ میلیون تومان می‌شود را توسط سمات و از طریق سامانه سجام واریز کرده‌اند.
اسامی ناشران واریز کنده سود سنواتی
همچنین، در این دوره زمانی، ۳ شرکت‌ «مدیریت ‌صنعت‌شوینده‌ توسعه‌ صنایع‌ بهشهر، حفاری‌ شمال و سازه‌ پویش»، سود سنواتی ۱۹ هزار و ۶۷۹ سهامدار را که شامل ۴ میلیارد و ۲۴۸ میلیون تومان می‌شود را با استفاده از سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) واریز کرده‌اند.
سامانه سجام چیست ؟
لازم به ذکر است، سجام یک سامانه زیر ساختی برای شناسایی مشتریان جهت ورود به باشگاه بزرگ بازار سرمایه ایران است که تمام فعالان این بازار اعم از «سرمایه‌گذاران، مشتریان و مدیران نهادها» در این سامانه، فقط یک بار برای همیشه اطلاعات خود را در آن ثبت خواهند کرد و پس از احراز هویت حضوری و غیر حضوری قادر به دریافت خدمات مبتنی بر داده های تایید شده خواهند بود.
بر اساس این گزارش، از طریق این سامانه اطلاعات هویتی، شماره حساب، شماره موبایل، آدرس الکترونیکی و اقامت دایمی فرد ثبت می‌شود و از آن به بعد هیچ نهاد مالی نیازی به دریافت مجدد اطلاعات آن سهامدار را ندارد.
سهامداران می‌توانند با مراجعه به سایت www.Sejam.ir ثبت نام و احراز هویت سجام را به صورت الکترونیکی انجام دهند.
مزایای سجامی شدن
گفتنی است «دریافت کد معاملاتی برای ورود به بازار سرمایه، دریافت سودهای جاری، سنواتی و سود سهام عدالت، امکان ورود به درگاه ذینفعان بازار سرمایه و استفاده از خدمات آن شامل میز خدمت الکترونیک، مشاهده و گزارش دارایی، دریافت گواهی سهام، لیست مجامع و برگزاری مجامع به صورت الکترونیک، گزارش سود های پرداخت شده، تاریخچه سود سهام عدالت و گزارش حق تقدم استفاده نشده» از جمله مزایای ویژه ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام به شمار می‌رود.

نوشته های مرتبط