فرهنگ و هنر

همزمان با چهلمین روز درگذشت خالق هامون;آخرین ستاره هامون در گذشت

توفیق اقتصادی:بیتا فرهی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون ایران پس از مدت‌ها تحمل بیماری، ظهر امروز بر اثر عارضه ریوی درگذشت.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر پایگاه خبری توفیق اقتصادی ، با تائید فرزند بیتا فرهی این بازیگر پیشکسوت سینما،تئاتر و تلویزیون که طی چند هفته گذشته به دلیل عارضه ریه و قلبی در بیمارستان دی بستری بود، ظهر امروز ۴ آذر ماه از دنیا رفت.

این هنرمند فقید جزو معدود بازیگران زن سینمای ایران بود که توانست سه سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر دریافت کند. فرهی برای هنرمندی در فیلم‌های کیمیا (۱۳۷۳) سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن در سیزدهمین جشنواره فیلم فجر ،خانه‌ای روی آب(۱۳۸۰) سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن در بیستمین دره جشنواره فیلم فجر  و سومین سیمزغ بلورینش را برای در خون‌بازی01385) به عنوان بهترین بازیگر نقش مکمل زن از بیست‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر کسب کرد.

فرهی همچنین برای بازی در فیلم سینمایی «هامون» برنده دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن از هشتمین جشنواره فیلم فجر شد.

بیتا فرهی متولد سال ۱۳۳۷ بود و برای اولین بار در سال 1368، در سن 31 سالگی، با فیلم «هامون» در نقش «مهشید» در کنار هنرمندان برجسته‌ای همچون مرحوم خسرو شکیبایی و مرحوم عزت الله انتظامی، جلوی دوربین داریوش مهرجویی رفت.

با فوت بیتا فرهی اکنون کارگردان و تمامی بازیگران اصلی «هامون» اثر تحسین شده داریوش مهرجویی دارفانی را وادع گفته‌اند. مهرجویی به همراه همسرش وحیده محمدی‌فر شامگاه شنبه 22 مهرماه به طرز دهشتناکی در منزل شخصی‌شان به قتل رسیدند.

مرحوم فرهی در زمان فوت ۶۵ سال داشت و در حال حاضر سریال تلویزیونی «سرزمین مادری» با بازی این بازیگر فقید در شبکه سوم سیما در حال پخش است.

نوشته های مرتبط