فرهنگ و هنر

موزه «کاخ توکیو» پاریس; پاشیدن رنگ به تابلوی جنجالی میریام کان

توفیق اقتصادی :روز یکشنبه ۷ مه (۱۷ اردیبهشت) در موزه «کاخ توکیو» پاریس، یک مرد با پاشیدن رنگ به تابلویی بحث‌برانگیز که موضوع تجاوز جنسی را تداعی می‌کرد آن را تخریب کرد.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر پایگاه خبری توفیق اقتصادی به نقل از یورونیوز،این تابلوی جنجالی که متعلق به میریام کان هنرمند ۷۳ ساله سوئیسی است، از اواسط ماه فوریه در کاخ توکیو (موزه هنرهای مدرن) به نمایش گذاشته شده بود.

مطابق اعلام موزه، در ساعت ۳:۳۰ بعدازظهر روز یکشنبه مردی ۸۱ ساله «با پرتاب رنگ بنفش روی تابلو»، نسبت به تخریب آن اقدام کرده است. در زمان حمله مانعی امنیتی در مقابل او وجود نداشته و این فرد که به گروه فعالی وابسته نبوده به صورت «داوطلبانه» دست به خراب کردن تابلو زده است.

این فرد بلافاصله توسط ماموران امنیتی دستگیر شد. مقامات موزه گفته‌اند از او برای آسیب‌ رساندن‌ به اموال و نقض آزادی بیان شکایت خواهند کرد. تخریب آثار هنری می‌تواند تا ۷ سال زندان و ۱۰۰ هزار یورو جریمه در پی داشته باشد.

منتقدان می‌گویند در تابلوی نقاشی کشیده شده، قربانی یک کودک است، چیزی که نقاش آن را انکار می‌کند. همچنین مخالفان گفته‌اند که این اثر به تجاوز (به عنوان سلاحی جنگی و جنایت علیه بشریت) رسمیت می‌دهد.

پیشتر شماری از انجمن‌های حامی کودکان با عنوان کردن اینکه این نقاشی شامل «پورنوگرافی کودکان» می‌شود خواستار حذف آن شده بودند اما در بهار امسال دادگاه اداری پاریس و سپس شورای کشور (دیوان عالی برای دادرسی‌های اداری) چنین تقاضایی را رد کردند.

ریما عبدالمالک، وزیر فرهنگ فرانسه، بلافاصله با حضور در محل موزه هنرهای معاصر تاکید کرد که به نمایش درآمدن این نقاشی برای عموم توسط مقامات قضایی مجاز تشخیص داده شده بود، با این حال «حزب اجتماع ملی [راست افراطی] از این تابلو استفاده ابزاری کرد تا جنجال به راه بیاندازد و به حق آزادی خلاقیت هنرمندان حمله کند.»

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه نیز در توییتی ضمن محکوم کردن این حمله نوشت: «حمله به یک اثر، حمله به ارزش‌های ماست. در فرانسه، هنر همیشه آزاد است و احترام به آفرینش فرهنگی تضمین شده است.»

نوشته های مرتبط