بازار سرمایه

مزایای الکترونیکی شدن انتشار صکوک

توفیق اقتصادی:عرضه صکوک شرکت‌های پترو امید آسیا، توسعه سرمایه‌گذاری سامان و کارنو تجارت یاسین به ترتیت با حجم‌های ۸۹۰، ۳۰۰ و ۱۶۵ میلیارد تومان از روز سه‌شنبه مورخ ۲۴/۰۵/۱۴۰۲ به مدت سه روز کاری در بورس تهران و فرابورس ایران صورت خواهد گرفت.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی به نقل از روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه (مُدام)، محمد حسین صدرائی با اعلام خبر فوق افزود: شرکت مُدام در راستای سرعت بخشی و تسهیل فرایند تامین مالی از طریق انتشار صکوک اقدام به الکترونیکی نمودن فرم‌ها و قرادادهای انتشار این اوراق نمود که اولین نمونه عملیاتی آن انتشار صکوک اجاره شرکت توسعه سرمایه‌گذاری سامان (سهامی خاص) به ارزش ۳۰۰ میلیارد تومان می‌باشد.
مدیرعامل شرکت مُدام تشریح کرد: از مزایای الکترونیکی شدن فرم‌ها و قراردادهای پایه انتشار صکوک می‌توان به کاهش زمان فرایند بررسی و به تبع انتشار اوراق، ارائه راهنمای جامع در خصوص بندهای قراردادها، حذف نسخ کاغذی پیش‌نویس فرم‌ها و قراردادها، کاهش احتمال خطای انسانی و سهولت در ورود اطلاعات اشاره نمود.
وی اضافه کرد: پروسه الکترونیکی نمودن فرم‌ها و قراردادهای پایه انتشار صکوک از اواخر سال گذشته توسط مُدام شروع شد و سرانجام نسخه‌های نهایی آن در خردادماه سال جاری از طریق وب‌سایت sukukplus.ir پس از رونمایی توسط ریاست سازمان بورس و مدیرعاملان بورس تهران و فرابورس ایران در دسترس عموم قرار گرفت.
به گفته صدرائی؛ اولین نمونه عملیاتی انتشار صکوک بر بستر قراردادهای الکترونیکی برای تامین مالی شرکت توسعه سرمایه‌گذاری سامان به ارزش ۳۰۰ میلیارد تومان می‌باشد که اوراق آن با نرخ ۲۳ درصد و عمر ۵ ساله از طریق فرابورس ایران از روز سه‌شنبه ۲۴/۰۵/۱۴۰۲ به مدت سه روز کاری در نماد سامان۰۷ عرضه عمومی خواهد شد.
همچنین فرایند کامل الکترونیکی نمودن پروسه انتشار پیش از اعطای موافقت اصولی تا انتشار اوراق تامین مالی در چهارچوب نرم افزار پنل بدهی توسط سازمان بورس و اوراق بهادار در دستور کار این سازمان قرارداد که در صورت اتمام پروژه، توسط این سازمان اطلاع رسانی خواهد شد.
وی ادامه داد: عرضه دیگری که فردا از طریق فرابورس ایران صورت خواهد گرفت، صکوک مرابحه ۱۶۵ میلیارد تومانی شرکت کارنو تجارت یاسین (سهامی خاص) با نرخ ۱۸ درصد و دوره‌های بازپرداخت سه ماهه در نماد کارنو۰۴ می‌باشد.
صدرائی افزود: در روز سه‌شنبه، بورس تهران نیز میزبان عرضه صکوک مرابحه ۸۹۰ میلیارد تومانی شرکت پترو امید آسیا (سهامی خاص) با نرخ ۲۳ درصد و دوره‌های بازپرداخت سه ماهه در نماد صپترو۶۰۵ می‌باشد.

نوشته های مرتبط