اسلاید شو بازار سرمایه

مافیا یا آلکاپن های بورسی در بازار سرمایه

توفیق اقتصادی:یک اقتصاددان گفت: عده‌ای مافیا یا آلکاپن های بورسی در بازار سرمایه حضور دارند که با دسترسی به اطلاعات ، سهامداران عادی را گمراه و پول خواری می کنند.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، دکتر محمود جامساز با اعلام این خبر به جماران افزود: در حالی که عمق بازار سرمایه ما بسیار کم است، هر گاه سرمایه های خرد مردم بر اثر پروپاگاندای دولتی، روانه این بازار شد از بین رفت.
او تصریح کرد: عده‌ای مافیا یا آلکاپن های بورسی در بازار سرمایه حضور دارند که با دسترسی به اطلاعات ، بازار را کنترل و با انتشار اطلاعات نا متقارن ، سهامداران عادی را گمراه و پول خواری می کنند.
به گفته جامساز، با توجه به اهمیت و نقش بارزی که بازار سرمایه در توسعه اقتصادی کشور باید ایفا کند پرسش از دولت آینده چگونگی مدیریت و نظارت بر این بازار و صیانت از سرمایه های مردم است.
انبوه بحرانهایی که مسیر رشد اقتصادی را سد کرده اند
جامساز ناترازی‌های بودجه‌های سالیانه، میزان تشکیل سرمایه، جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی به همراه تکنولوژی های روزآمد، ناپایداری قیمت ارزهای معتبر به مرجعیت دلار، ناکارآمدی نظام بانکی، نقض حقوق مالکیت خصوصی، فضای نامناسب کسب و کار، ناترازی انرژی، بحران صندوق‌های بازنشستگی، ترکتازی انحصاری شرکت‌های دولتی و فرادولتی، تعیین قیمت‌های دستوری در حوزه کالاها و خدمات و دستمزدها، تخریب محیط زیست و معضل بازار سرمایه را از جمله مواردی شمرد که مسیر رشد اقتصادی را سد کرده‌اند.
بلایی که نقدینگی ۸۰۰۰ میلیارد تومانی بر سر اقتصاد ایران آورده است
این اقتصاددان، ضمن یادآوری اینکه هنوز حتی یک ماه هم از اعلام تصمیم برای برگزاری انتخابات نگذشته است و در این زمان کوتاه برای ارائه برنامه، آن هم برای کشوری به وسعت ایران و با مشکلات و بحران های ویژه اش، فرصت کافی وجود نداشته، اظهارداشت: این مشکلات و بحران‌ها، اقتصادکشور را به ویرانی کشانده است.
او گفت: ما نقدینگی نزدیک به ۸۰۰۰ میلیارد تومان داریم که تنها بخش پولی را فربه ساخته و مصائبی از جمله تورم بیش از ۵۰ درصد، کاهش ارزش پول ملی، تنزل قدرت خرید، نا‌پایداری دلار و افزایش فقر را بر جامعه آوار نموده واسباب گسترش نارضایتی‌ها و بالا رفتن دیوار اعتمادی میان دولت – ملت را فراهم ساخته است.
بیش از هزار و صد تریلیون تومان کسری بودجه داریم
این اقتصاددان ضمن تاکید بر اینکه در ابتدا باید منابع تحقق چنین وعده‌هائی مشخص باشد، با طرح این پرسش که آیاوعده‌هایی که داده می‌شود با بودجه مصوب سال جاری و یا ظرفیت های تأمین منابع مالی طی سالهای آتی سازگاراست؟
توضیح داد: بودجه سال جاری با کسری بسیار بالایی روبروست؛ تا جایی که مرکز پژوهش‌های مجلس این کسری بودجه را بیش از هزار و صد تریلیون تومان پیش بینی کرده است.
دولتی بعدی با همین بودجه مواجه است و همین کسری بودجه برای دولت او در سال جاری هم مطرح است.
دیوار بی‌اعتمادی میان دولت و ملت بالا رفته
وی با تاکید بر اینکه اعتماد بزرگترین سرمایه اجتماعی است که باید میان دولت و ملت برقرار باشد، گفت: وقتی دیوار بی‌اعتمادی میان دولت و ملت تا این اندازه بالا رفته، دولت جدید چه راهکار عملی و قابل اجراء برای مهار این همه مشکلات ارائه می دهد؟
آیا کاندیداهای ریاست جمهوری، برنامه هایی با هدف مهار معضلات کلانی که مسیر رشد اقتصادی را سد کرده، دارند؟
زیرا یکی از مهمترین اهداف دولتها دستیابی به رشد اقتصادی و افزایش تولید ناخالص داخلی است، که به تبع آن اشتغال و درآمد ملی و سرانه افزایش می یابد.

نوشته های مرتبط