بازار سرمایه زوم

فرضیه قوی بورسی; ادامه افت یا درجا زدن بازار

توفیق اقتصادی: روز گذشته در دقایق پایانی معاملات بازار سهام شاهد تحرکات مثبتی بودیم که می تواند جهت بازار را موقتا تغییر دهد.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، دیروز هم بورس مثل چندین روز گذشته وضعیت خوبی نداشت. شاخص کل و شاخص هم وزن افت حدود 3 درصدی داشتند که البته ناگفته پیداست بسیاری از نمادها کاهش قیمت 5 الی 7 درصدی را تجربه کرده اند.
همچنین شاخص کل پس از مدت ها از کانال 2 میلیون واحد خارج شد و همین موضوع ترس موجود در بازار را افزایش داد. طبیعی است که در چنین شرایطی سرمایه گذاران حقیقی پول جدید وارد بازار نکنند و دست به خریدهای بزرگ نزنند.
اما حقوقی ها در روز گذشته بسیار فعال بودند و نتیجه آن، انتقال مالکیت 1120 میلیارد تومان سهام از حقیقی به حقوقی بود. این موضوع را اصطلاحا خروج پول حقیقی ها از بازار می دانند که البته برخی از تحلیلگران با نوع نام گذاری آن موافق نیستند.
در هر صورت چیزی که دیروز اتفاق افتاد این بود که حقوقی ها مجددا میزان قابل توجهی سهام از حقیقی ها خریدند. معمولا هم روندهای صعودی در شرایطی آغاز می شود که حقوقی ها سهام زیادی از حقیقی ها خریده اند و البته باید یادآور شد که روندهای نزولی هم در شرایطی آغاز می شوند که حقیقی ها سهام زیادی از حقوقی ها خرید کرده اند.
حالا بازار از این نظر شرایط آغاز یک روند صعودی را دارد اما این تنها یکی از چندین و چند شرط صعودی شدن بازار است که به تنهایی نمی تواند ملاک قرار بگیرد.
اتفاق مثبتی که دیروز رخ داد این بود که در دقایق پایانی معاملات، بسیاری از نمادهای بزرگ و مورد توجه بازار با افزایش تقاضا مواجه شدند و حرکتی محدود در جهت صعودی داشتند.
این موضوع منجر به مثبت شدن صندوق های اهرمی بازار شد. این صندوق ها معمولا به دلیل خاصیت اهرمی که دارند، در ابتدای بازارهای صعودی با بیش واکنشی مواجه می شوند. بنابراین اگر در معاملات امروز و فردا شاهد معاملات پرحجم این صندوق ها در بالای مثبت 7-8 درصد باشیم می توان امیدوار بود که روند بازار احتمالا تغییر خواهد کرد.
با این حال همچنان فرضیه قوی، ادامه افت یا درجا زدن بازار است. روند نزولی اخیر بسیار قوی بوده و بازار برای اینکه تغییر جهت در مسیر صعودی داشته باشد، باید با معاملاتی پرحجم و مثبت، قیمت های چند روز گذشته را پس بگیرد.
با توجه به شرایط معاملات روز گذشته، برای امروز می توان بازاری متعادل را پیش بینی کرد که احتمالا شاخص ها بالاخره مثبت خواهند شد. البته احتمال اینکه بازار رشدی قابل توجه را هم ثبت کند وجود دارد که وقوع چنین رخدادی، مشروط به حمایت سنگین حقوقی ها است.

نوشته های مرتبط