صنعت بازرگانی

ضرورت نوآوری در رشد سهم معدن در اقتصاد

توفیق اقتصادی:رئیس دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر بر ضرورت توجه به ایجاد نوآوری در بخش معادن تاکید کرد و گفت: طی سال‌های اخیر شاهد رشد سهم معدن در اقتصاد در مقایسه با بخش‌های دیگر بوده‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر حامد ملاداودی در نوزدهمین همایش گرامیداشت هفته معدن تاکید کرد: برگزاری این مراسم به دلیل شهادت آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی و همراهانش در حادثه سقوط بالگرد (یکشنبه، ۳۰ اردیبهشت) حدود ۱۱ روز به تعویق افتاد.

وی در خصوص جایگاه معدن در اقتصاد کشور و نحوه ارتقا آن اشاره کرد و اظهار کرد: امروز معادن و صنایع معدن ما یکی از بخش های اقتصاد بدون نفت است؛ زیرا با رشد بالا، تنوع بالای مواد و ذخایر فراوان در کشور، این بخش از اقتصاد به عنوان یکی از بخش های پیشران مطرح شده و طی سال های اخیر نقش عمده ای در صادرات غیرنفتی و ارز آوری کشور پیدا کرده است. ضمن اینکه در شرایط تحریمی جایگزین نفت می شود.

رئیس دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: از سوی دیگر معادن به دلیل ایجاد اشتغال در مناطق محروم، محرومیت زدایی و استقرار عدالت اجتماعی می توانند نقش مهمی داشته باشند. طوریکه تا یک دهه گذشته سهم معادن در تولید ناخالص داخلی کشور ناچیز بود اما طی سال های اخیر شاهد رشد این سهم در مقایسه با بخش های دیگر مانند کشاورزی و غیره هستیم. بنابراین این امر نیازمند توجه بیشتر حاکمیت و صنعتگران است.

 

رشد سهم معدن در اقتصاد، نوآوری در این بخش را ضروری کرده است

 

ملاداودی به اهمیت نوآوری در بخش معادن کشور اشاره کرد و گفت: باید دنبال نوآوری باشیم. همچنان که شرکت های بزرگ بخش معادن دنیا نوآوری را با جدیت پیگیری می کنند. اما در کشور ما دو دسته معادن بزرگ را در اختیار دارند. این امر موجب شده نوآوری و رقابت با کندی وارد بخش معادن ما شود.

وی یادآور شد: متاسفانه کشور ما در انقلاب های صنعتی دیگر یعنی اول، دوم و سوم رویکرد انفعالی داشته است. یعنی اتفاقاتی در سطح دنیا افتاده و پادشاهان از آن دنباله روی کردند و بسیار در این حوزه عقب ماندند.

این استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: امیدواریم در انقلاب چهارم که موارد هوشمندسازی، استفاده از فناوری های جدیدی نظیر هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، یادگیری ماشین، ماشین های خودران، اینترنت اشیا برای ردیابی و مسیر یابی ماشین آلات و وصل کردن آن به سیستم اینترنت و غیره نه رویکرد انفعالی و نه رویکرد شیفتگی داشته باشیم و با استفاده از ظرفیت های داخلی و نخبگی سهم عمده ای در این تحولات صنعتی ایفا کنیم.

در ادامه این همایش کیان میرآفتابی زاده دبیر انجمن علمی دانشکده معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: نوزدهمین همایش گرامیداشت هفته معادن حول محور نقش انقلاب صنعتی چهارم برگزار می شود. دانشجویان همانند دوره های قبل کمک کردند این مراسم را برگزار کنیم.

وی ادامه داد: محور نوزدهمین همایش گرامیداشت هفته معادن برگرفته از بیانات مقام معظم رهبری جهت توسعه و پیشرفت معادن در آینده اقتصاد کشور و با توجه به نگاه کلی کشورهای صنعتی و معدنی به هوشمندسازی و مکانیزه کردن داده ها در معادن می باشد بر این اساس دانشجویان و صنعگران باید در این حوزه توجه بیشتری داشته باشند.

به گزارش ایرنا، هفته معدن هر ساله از اول خرداد روز معدن تا هفتم خرداد در سراسر کشور گرامی داشته می‌شود.

نوشته های مرتبط