اقتصاد کلان

شهریه برخی مدارس کاهش یافت

توفیق اقتصادی:رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش از ابلاغ شهریه مدارس غیردولتی برای سال تحصیلی ۱۴۰۴- ۱۴۰۳ خبر داد و گفت: این نرخ ها متناسب با خدمات و شاخص های آموزشی و تربیتی مدارس و به صورت منطقه‌ای در کشور تعیین شده است.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، احمد محمودزاده با اشاره مبانی الگوی تعیین شهریه مدارس غیردولتی بیان کرد: از بدو ورود به این سازمان و در راستای تحقق شعار دولت مبنی بر شفافیت و پیشگیری از رانت و فساد بر اساس قانون انجام وظیفه کردیم.
وی به ماده ۱۵ و ۱۶ قانون تاسیس مدارس و مراکز غیردولتی که در آن سازوکارتعیین شهریه مشخص شده‌‍ است، اشاره کرد. افزود: بر این اساس شورای نظارت مرکزی (آموزش و پرورش) الگوی تعیین شهریه را اعلام و استانها نیز با رعایت قانون نسبت به تعیین شهریه با توجه به این شاخص‌ها اقدام می‌کنند.
معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: طی دو سال گذشته بخشی از این فرایند اتفاق افتاده و در سال جاری نیز موفق شدیم تا این فرآیند را به صورت کامل در کشور اجرا کنیم.
به گفته محمودزاده؛ در ماده ۱۵ این قانون هفت شاخص مربوط به تعیین شهریه شامل (تورم، موقعیت و فضای آموزشی، تجهیزات، فوق برنامه و…) مشخص است و بر اساس مصوبه امسال، میزان افزایش شهریه مدارس متناسب با مولفه‌های الگو و ارائه برنامه‌های آموزشی و پرورشی در راستای اجرایی سازی سند تحول بنیادین و فعالیت های فوق برنامه درسی و غیر درسی تعیین شد.
وی به صدور دستورالعمل ابلاغی به مدارس غیردولتی اشاره کرد. گفت: به استناد این دستور العمل میزان تخصیص ساعات فوق برنامه درسی و غیردرسی در مقطع ابتدایی و برای دوره‌های متوسطه اول و دوم نیز فرآیندی مشخص، تعیین و ابلاغ شده است.
محمودزاده بیان کرد: بر اساس الگوی تعیین شهریه و در ترکیبی که در ماده ۱۶ دیده شده هر منطقه از کشور به ازای هر مدرسه پس از بررسی نهایی در کمیته شهریه مناطق، وفق قانون بارگذاری شهریه‌ها انجام شد.
میزان متغیرهای شهریه مدارس غیردولتی در سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳
معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به فعالیت ۱۸ هزار واحد آموزشی در کشور، خاطر نشان کرد: امروز به جرات اعلام می‌کنم این فرآیند در بیش از ۱۷ هزار مدرسه در سطح استان‌ها، مناطق و مدارس کشور تکمیل شده و فرایند بارگذاری شهریه‌های سایر مدارس نیز در حال انجام است.
محمودزاده ادامه داد: مدارس موظف هستند مطابق شهریه اعلامی در سامانه نسبت به پذیرش و ثبت نام دانش آموزان اقدام کنند و در صورت عدم دسترسی و مشاهده شهریه سامانه‌ای مکلف هستند تا در توافق با خانواده‌ها برابر شهریه سال قبل و بصورت علی الحساب ثبت نام دانش آموز را تا زمان ابلاغ نهایی شهریه انجام دهند.
وی در خصوص میزان متغیرهای شهریه مدارس غیردولتی در سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳بیان کرد: نزدیک به ۴۰ درصد شهریه‌های مدارس در کشور بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان برآورد شده و قریب به ۳۴ درصد شهریه‌های مدارس نیز بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان تعیین شده است.
وی اظهار داشت: حدود ۱۴ درصد مدارس نیز بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان و ۶ درصد دیگر بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان شهریه دریافت می کنند. ضمن آنکه ۲.۵ درصد مدارس شهریه هایی بین ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان خواهند داشت.
معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: ۱.۵ درصد شهریه‌های مدارس بین ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان تعیین شد و نرخ شهریه کمتر از یک درصد مدارس بین ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان است.
محمودزاده ادامه داد: شهریه حدود نیم درصد از مدارس پس از بررسی و توافق در سامانه اعلام می شود.
این مسئول در آموزش و پرورش با ارائه توضیحات پیرامون جزییات شهریه های ثبت شده در سامانه، گفت: شهریه هایی که در سامانه ارایه شده شامل مباحث و برنامه‌های درس ملی طبق مصوبات آموزش و پرورش و براساس ساعات تعریف شده و بخشی دیگری نیز مربوط به فوق برنامه های درسی و غیردرسی است که آنها نیز در چارچوب ضوابط و بر اساس ابلاغیه مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش انجام می‌گیرد.
هزینه‌های جانبی جزو نرخ مصوب شهریه نیست
معاون وزیر آموزش و پرورش به دریافت هزینه‌های خارج از نرخ شهریه مصوب اشاره کرد. افزود: بخشی از دریافت‌ها و هزینه‌های جانبی در مدارس غیر دولتی تابع نظام نرخ گذاری ستاد تنظیم بازار و به تصمیمات انجمن اولیا و مربیان مدارس منوط می‌شود. هزینه‌هایی چون پذیرایی ناهار، سرویس مدرسه، پوشش دانش آموزی به هیچ عنوان با شهریه اعلامی در سامانه ارتباط ندارد و مستلزم عقد قرارداد های منعقده با اولیاء است.
محمودزاده تاکید کرد: هرگونه هزینه‌های تجملاتی و پذیرایی که با فرهنگ اسلامی – ایرانی و رویکردهای تربیت اسلامی ناسازگار باشد، ممنوع است .
این مسئول همچنین گفت: دریافت‌هایی که در برخی از مدارس با عناوین آموزشگاهی انجام می پذیرد نیز براساس تفاهم های انجمن اولیا و مربیان مدارس و مجوز برگزاری دوره های آموزشی از جمله زبان خارجی در ساعات غیردرسی و اختیاری است که این مبالغ نیز خارج از شمول شهریه اعلامی خواهد بود.
وی ضمن تقدیر از موسسان و مدیران مدارسی که با احترام به قانون و متناسب با الگو نسبت به تعیین شهریه مبادرت می کنند. گفت : اولیا در صورت مشاهده اندک مدارسی که نقض قانون رفتار می کنند ، می توانند گزارش های خود را به مناطق و اداره کل آموزش و پرورش استانها در سراسر کشور گزارش و پیگیری کنند.
محمودزاده در خصوص نظارت بر فرآیند و عمکرد مدارس غیردولتی گفت: طوری برنامه ریزی شده تا همزمان با پروژه مهر که در بازه زمانی ثبت نام ها همراه است. نظارت کافی و لازم را داشته باشیم.
وی تاکید کرد: بر اساس شهریه ابلاغی در ابتدای اردیبهشت هیچ گونه افزایش درصدی و تعریف برابر را در یک منطقه و استان مشخص نشده و شهریه ها تنها متناسب با عملکرد و شاخص های مدرسه تعیین شده است.
شهریه برخی مدارس کاهش یافت
رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش گفت: برخی از مدارس در فرایند تعیین شهریه با کاهش نرخ شهریه مواجه شدند که بر اساس بررسی متغیر هایی مثل محیط آموزشی ، عدم تجهیزات و سایر شاخص ها شهریه این مدارس کاهش یافته بنابراین نمی توانیم بصورت کلی بگوییم که هر منطقه یا شهر و یا استان چند درصد افزایش داشته است زیرا بررسی همه شاخص ها و الگوها ؛ تعیین کننده میزان افزایش یا کاهش شهریه مدارس هستند.
وی درباره نظارت‌های دوره‌ای و مستمر از روند عملکرد مدارس غیردولتی گفت: نظارت میدانی و سامانه‌ای انجام می‌شود و تیم های نظارتی پس از بررسی موضوعات مختلف و مستند سازی اطلاعات ضمن تسریع دررسیدگی به شکابات مردمی ، قاطعانه با هر متخلف برخورد قانونی خواهند کرد.
معاون وزیر آموزش و پرورش خطاب به موسسان و مدیران مدارس خاطر نشان کرد: متناسب با الگوهای مشخص شده و با توجه میزان ارائه خدمات آموزشی و تربیتی و ۳۰ ساعته شدن فعالیت رسمی معلمان که تاثیر بسزایی در انگیزه فعالیت آموزشی و کیفیت بخشی دارد، را مبنای تخصیص شهریه قرار دهند و از دریافت هرگونه وجه خارج از عرف جدا پرهیز کنند.
وی به خانواده‌ها پیرامون مشاهده شهریه سامانه‌ای و اطلاع از میزان شهریه اعلامی مدارس تاکید کرد و خواستار آن شد تا در صورت مشاهده هرگونه تخلف در مراحل ثبت نام، موارد شکایت را به صورت حضوری در مناطق و استانها یا از طریق سامانه گزارش دهند.
به گفته معاون وزیر آموزش و پرورش؛ بر اساس قوانینی که امسال در خصوص مشوق های ابلاغی امید می رود بتوان فضای مدارس غیردولتی را با توجه به رویکردهای دولت مردمی سیزدهم و ماموریت‌های ابلاغی در سند تحول بنیادین، موثرتر از گذشته ساماندهی کرد.

نوشته های مرتبط