نیم نگاه

شرایط دریافت ارز دانشجویی اعلام شد

توفیق اقتصادی:سازمان امور دانشجویان دستورالعمل نحوه دریافت ارز دانشجویی را اعلام کرد.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی ، سازمان امور دانشجویان دستورالعمل نحوه دریافت ارز دانشجویی را اعلام کرد که براساس آن حداکثر مدت پرداخت ارز برای مقطع کارشناسی ارشد ۳۶ ماه و مقطع دکترا ۶۰ ماه است.
سازمان امور دانشجویان دستورالعمل دریافت ارز دانشجویی را اعلام کرد، براساس اعلام سازمان، چنانچه متقاضی دریافت ارز دانشجویی هستید به موارد زیر باید توجه کنید:
١. سازمان امور دانشجویان فقط محتوای گواهی اشتغال به تحصیل دانشجویان را بررسی و تایید می‌نماید. مراحل و ضوابط پرداخت ارز اعم از نوع، میزان و نرخ ارز براساس دستورالعمل‌های بانک مرکزی ج. ا. ا بر عهده بانک‌های عامل است.
٢. تغییر بانک انتخابی امکانپذیر نیست؛ لذا از ابتدا در هر بانکی که پرونده ارزی تشکیل می‌دهید تا انتها از همان بانک مجاز به دریافت ارز هستید. ضمنا ارز مقرری و شهریه هر دو از یک بانک قابل اقدام است و امکان دریافت ارز مقرری از یک بانک و ارز شهریه از بانک دیگر امکانپذیر نیست (لطفا در انتخاب بانک دقت نمایید).
٣. متقاضیان می‌بایست نسبت به تایید گواهی اشتغال به تحصیل خود از طریق بارگذاری در سامانه وزارت امور خارجه (سامانه میخک) اقدام نمایند. قابل توجه اینکه تا زمانی که کدرهگیری سامانه میخک صادر نشود پرداخت ارز از سوی بانک امکانپذیر نخواهد بود.
٤. ارز دانشجویی برای ترم جاری قابل بررسی است و به سایر درخواست‌ها (مربوط به ترم‌های قبل) ترتیب اثرداده نخواهد شد.
۵. حداکثر مدت پرداخت ارز برای مقطع کارشناسی ارشد ٣٦ ماه (٦ ترم) و مقطع دکترا ٦٠ ماه (١٠ ترم) است.
٦. دانشجویان می‌توانند سالانه به مدت سه ماه در ج. ا. ا اقامت داشته باشند (هر شش ماه یک ماه و نیم) چنانچه دانشجویی بیشتر از این مدت در ایران حضور داشته باشد می‌بایست ارز دریافتی را مسترد نماید.
٧. لطفا به اعتبار دانشگاه محل تحصیل دقت نمایید چنانچه دانشگاه مورد تایید این وزارت نباشد ارز دانشجویی تعلق نخواهد گرفت. جهت کسب اطلاع از اعتبار دانشگاه‌ها به سایت اداره دانش آموختگان به آدرس http//grad.saorg.ir مراجعه نمایید.
۸. گواهی اشتغال به تحصیل با سربرگ رسمی و مهر دانشگاه، با قید مقطع، رشته تحصیلی، قید تمام وقت بودن، بازه زمانی تحصیلی و… بارگذاری شود. ضمنا در گواهی اشتغال به تحصیل دریافت یا عدم دریافت هرگونه کمک هزینه تحصیلی (اعم از شهریه یا مقرری) قید شود.
٩. به دانشجویانی که دارای بورس کامل هستند یا به عبارت دیگر کمک هزینه تحصیلی (اعم از مقرری و شهریه) دریافت می‌نمایند ارز تعلق نمی‌گیرد.
١٠. دانشجویانی که از دانشگاه محل تحصیل کمک هزینه تحصیلی به طور کامل دریافت نمی‌نمایند، باتوجه به هزینه‌های اعلام شده در گواهی اشتغال به تحصیل (بابت مقرری یا شهریه) درخواست ارز آنان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
١١. به دانشجویان تمام وقت ارز تعلق می‌گیرد. (تحصیل می‌بایست به صورت حضوری و تمام وقت باشد)
به دوره‌های غیرحضوری، پاره وقت و مجازی ارز تعلق نمی‌گیرد.
واحد‌های خارج از کشور دانشگاه‌های پیام نور و آزاد اسلامی ارز تعلق نمی‌گیرد.
۱۲. ارائه ویزا دانشجویی الزامی است.
١٣. قابل توجه دانشجویان دارای کارت پایان خدمت قدیمی لطفا نسبت به اخذ کارت الکترونیکی نظام وظیفه اقدام نمایید. (کارت نظام وظیفه قدیمی مورد قبول نیست) برای دانشجویانی که از معافیت تحصیلی استفاده می‌نمایند بارگذاری مدرک معافیت تحصیلی الزامی است.
١٤. رشته‌های علوم پزشکی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مربوط می‌شود. لطفا از طریق این سایت درخواست ندهید.
١٥. بارگذاری مدرک لغو تعهد آموزش رایگان در ج. ا. ا در سایت الزامی است. (مثال: جهت مقطع دکترا برای خارج از کشور اقدام نموده اید در صورتی که مقطع کارشناسی ارشد را در ایران بوده اید می‌بایست دانشنامه مدرک ارشد یا لغو تعهد آموزش رایگان را در سایت بارگذاری نمایید.). تمام امورات مربوط به دریافت ارز به صورت الکترونیک است و نیاز به مراجعه حضوری نیست جهت پاسخگویی به سوالات و رفع مشکل احتمالی می‌توانید از طریق آدرس ایمیل support@saorg.ir یا پشتیبانی سامانه سجاد در منوی خدمات ارتباط برقرار نمایید.
١٧. مسئولیت هرگونه مغایرت در اطلاعات و مدارک متوجه متقاضی است و در صورت اثبات تخلف پذیرش فرد ابطال و طبق ضوابط و مقررات عمل خواهد شد.
١٨. جهت ارتباط با پشتیبانی سامانه با ایمیل support@saorg.ir مکاتبه کنید. (چنانچه در سامانه مشکل داشتید با این ایمیل مکاتبه نمایید).
١٩. به دوره زبان، کالج، پیش نیاز و به طور کلی دوره‌های قبل از ورود به مقطع تحصیلی اصلی، مقطع معادل؛ بورسیه محل تحصیل و پذیرش دانشگاه ارز تعلق نمی‌گیرد.
٢٠. مبلغ پرداختی جهت درخواست در سامانه سجاد مسترد نمی‌شود.

نوشته های مرتبط