بازار سرمایه

سهم ۵۵درصدی تامین سرمایه تمدن از بازار تامین مالی جمعی

توفیق اقتصادی:با افزایش ضریب نفوذ بازار تأمین مالی جمعی از سبد تأمین مالی شرکت‌ها و شناخت بیشتر این ابزار توسط سرمایه‌گذاران، این بازار در سال‌های پیشِ رو رشد مناسبی را تجربه و در سیستم اقتصادی کشور نقش مهمتری را ایفا خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی ، دکتر علی بیگ زاده ، مدیر عامل شرکت تامین سرمایه تمدن ضمن با بیان مطلب فوق عنوان کرد: کل طرح‌های منتشر شده از طریق سکوهای تأمین مالی جمعی از بدو فعالیت سکوها برابر 255 طرح و حجم تأمین مالی آنها برابر 1.83 همت بوده است. حجم اوراق شرکتی ثبت شده نزد سازمان بورس واوراق بهادار در سال 1402 برابر 26.8همت می‌باشد که گواهی‌های شراکت تأمین مالی جمعی، سهم 7 درصدی از کل اوراق شرکتی را به خود اختصاص داده است.
 دکتر علی بیگ زاده در خصوص سهم تامین سرمایه تمدن از بازارتامین مالی جمعی گفت : تمدن تنها تأمین سرمایه کشور است که به صورت تخصصی در حوزه تأمین مالی جمعی فعالیت می‌نماید. این شرکت با داشتن شبکه گسترده‌ای از سرمایه‌گذاران، امکان خلق ارزش برای طیف وسیعی از سرمایه‌گذاران با ریسک پروفایل‌های متفاوت را ایجاد نموده است.
مدیر عامل شرکت تامین سرمایه تمدن در ادامه افزود : تعداد پلتفرم‌های فعال در حوزه تأمین مالی جمعی 19 سکو می‌باشد که سکوی آی‌بی‌کراد با در دست داشن 55 درصد سهم بازار، بزرگترین بازیگر صنعت تأمین مالی جمعی در کشور محسوب می‌شود.
وی در ادامه تصریح کرد : میانگین مبلغ تأمین مالی در سکوهای تأمین مالی جمعی 40 الی 50 میلیارد ریال بوده در حالی‌که میانگین مبلغ تأمین مالی در سکوی آی‌بی‌کراد 200 میلیارد ریال می‌باشد و از زمان اخذ مجوز انتشار طرح‌های تأمین مالی جمعی تا سقف مبلغ 250 میلیارد ریال توسط سکوی آی‌بی‌کراد، غالب طرح‌های تأمین مالی جمعی منتشر شده توسط این سکو با مبلغ 250 میلیارد ریال منتشر و با موفقیت تأمین مالی شده است.
تامین مالی بیش از 1000میلیارد تومانی از بستر آی‌بی‌کراد
دکتر علی بیگ زاده با اشاره به تامین مالی جمعی بیش از یک همتی از سکوی آی بی کراد گفت : پس از گذشت 21 ماه از اولین طرح تأمین مالی جمعی منتشر شده به ارزش 100 میلیارد ریال در بهمن ماه سال 1400، سکوی دانش‌بنیان آی‌بی‌کراد توانسته است با انتشاربیش ازیک همت اوراق،  55 درصد از سهم بازار تأمین مالی کشور را به خود اختصاص دهد. این در حالی است که سهم انتشار اوراق تأمین مالی جمعی تمدن در مقایسه با اوراق شرکتی ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار توسط تمدن در سال جاری 22 درصد می باشد.
تامین مالی موفق 53طرح از بستر آی کراد
مدیر عامل تامین سرمایه تمدن با بیان اینکه 70 درصد حجم تأمین مالی‌های انجام شده توسط سکوی آی‌بی‌کراد درسال 1402 انجام شده است افزود : تا کنون سکوی آی‌بی‌کراد 53 طرح موفق داشته است و بیش از 10,000 میلیارد ریال (یک همت) تأمین مالی از این بسترصورت گرفته  و بیش از 2,000 نفر در این طرح‌ها سرمایه‌گذاری نموده‌اند.همچنین از مجموع 53 طرح سکوی آی‌بی‌کراد، 4 طرح با موفقیت خاتمه یافته و اصل مبلغ سرمایه‌گذاری و سود آن به سرمایه‌گذاران پرداخت شده است.
وی در خصوص میزان سود پرداختی به مشارکت کنندگان در طرح های تامین مالی جمعی گفت : تا پایان مهرماه 1402 جمعا بیش از 974 میلیارد ریال سود مشارکت به دارندگان گواهی‌های شراکت طرح‌های تأمین مالی جمعی پرداخت شده است که به طور متوسط ماهیانه 283 میلیارد ریال از بستر آی‌بی‌کراد به سرمایه‌گذاران، سود مشارکت پرداخت می‌گردد. رکن ضامن در بیش از 90 درصد از طرح‌های منتشر شده 9 بانک می‌باشندکه برای این طرح‌ها ضمانت‌نامه تعهد پرداخت بانکی صادر کرده‌اند.
دکتر علی بیگ زاده درباره طرح های در دست اقدام شرکت گفت : تعداد طرح‌های در دست انتشار سکوی آی‌بی‌کراد 27 طرح به ارزش 6700 میلیارد ریال می‌باشد که سکوی آی‌بی‌کراد در ماه‌های آتی نسبت به انتشار آن اقدام خواهد نمود.
دکتر علی بیگ زاده ، مدیر عامل شرکت تامین سرمایه تمدن در ادامه گفتگو با خبرنگار ما درباره پراکندگی جغرافیایی طرح های تامین مالی جمعی آی بی کراد گفت :  پراکندگی جغرافیایی طرح‌های تأمین مالی جمعی سکوی آی‌بی‌کراد نشان می‌دهد محل اجرای طرح‌های تأمین مالی جمعی سکوی آی‌بی‌کراد از استان‌های تهران، قم، قزوین، همدان، یزد، اصفهان، خوزستان، البرز، سمنان، گیلان، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی می‌باشند و صنایع مربوط به طرح‌های تأمین مالی جمعی سکوی آی‌بی‌کراد نیز شامل صنعت آرایشی بهداشتی، صنعت پیمانکاری، صنعت لوازم خانگی، صنعت ساختمان، صنعت کاغذ، صنعت خودرویی، صنعت غذایی، صنعت دارویی، صنعت ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی، صنعت چوب، صنعت منسوجات،صنعت محصولات کامپیوتری، صنعت محصولات شیمیایی، صنعت فلزات اساسی، خدمات و بازرگانی می باشد .
چشم‌انداز آتی تأمین مالی جمعی
مدیر عامل تامین سرمایه تمدن ضمن اشاره به افزایش ضریب نفوذ بازار تأمین مالی جمعی از سبد تأمین مالی شرکت‌ها و شناخت بیشتر این ابزار توسط سرمایه‌گذاران پیش‌بینی کرد:  این صنعت در سال‌های پیشِ رو رشد مناسبی را تجربه و در سیستم اقتصادی کشور نقش مهمتری را ایفا خواهد کرد. همچنین تخصیص منابع به طرح های پر پتانسیل ریسک نکول این طرح ها را کاهش داده است.
دکتر علی بیگ زاده در پایان توسعه محصولات جدید بر بستر سکوی تأمین مالی جمعی را از برنامه های آتی تمدن اعلام و در ادامه تصریح کرد: چشم انداز شرکت تأمین سرمایه تمدن در حوزه تأمین مالی جمعی افزایش پراکندگی جغرافیایی طرح‌های متقاضی در سراسر کشور است تا استان‌های کم برخوردار نیز از این ابزار بهره‌مند گردند. همچنین گسترش شبکه فروش گواهی‌های شراکت تأمین مالی جمعی نیز یکی دیگر از برنامه‌های شرکت تأمین سرمایه تمدن در راستای توسعه این بازار محسوب می‌شود.

نوشته های مرتبط