اقتصاد کلان

رئیس‌ کل سازمان امور مالیاتی :فقط از اجرت و سود طلا، مالیات‌ می گیریم

توفیق اقتصادی: رئیس‌ کل سازمان امور مالیاتی کشور ضمن تکذیب مجدد افزایش ۲۵ درصدی مالیات طلا فروشان، گفت: سازمان امور مالیاتی مکلف است فقط از اجرت و سود طلا، مالیات اخذ کند و اصل طلا معاف از مالیات است.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، سید محمد هادی سبحانیان در نشست هم اندیشی با صنف طلا و جواهر تهران با بیان اینکه به موجب قانون اساسی افزایش هیچ نرخ و پایه مالیاتی از طرف سازمان امور مالیاتی انجام نمی‌شود و نظام مالیاتی مجری مصوبات قانونی است، اظهار کرد: شایعاتی که در فضای مجازی برای تهییج افکار عمومی مبنی بر افزایش مالیات صنف طلا و جواهر شده، کاملا بی اساس است و از طرف سازمان تکذیب شد.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: طبق مقررات قانون‌مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال ۱۴۰۰، ارزش اصل طلا، جواهر و پلاتین به کار رفته در مصنوعات ساخته شده از فلزات مزبور، معاف ازمالیات و عوارض ارزش افزوده بوده و صرفاً اجرت ساخت، حق‌العمل و سود فروشنده کالاهای مذکور مشمول مالیات است.
فقط از اجرت و سود طلا، مالیات‌ می گیریم
سبحانیان افزود: سازمان امور مالیاتی مکلف است فقط از اجرت و سود طلا، مالیات‌اخذ کند و اصل طلا معاف است و برای اجرای دقیق این قانون نیاز به شفافیت و اطلاعات دقیق داریم.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان را یکی از قوانین مترقی کشور برای اجرای شفافیت و اجرای دقیق تر مطالبه صنف طلا مبنی بر معاف بودن اصل طلا ازمالیات و جلوگیری از بی عدالتی ها درمالیات ستانی دانست.
وی ادامه داد: در پارادایم پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان برخلاف پارادایم سنتی نظام مالیاتی، اصل بر صحت ادعای مودی است و هر چه مودیان‌مالیاتی اعلام می‌کنند از طرف سازمان امور مالیاتی پذیرفته می‌شود، مگر آنکه خلاف آن ثابت شود.
نادر بذر افشان رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با تقدیر از مسیر تعامل سازمان امورمالیاتی در دوره جدید، برگزاری میزهای خدمت را یکی از ابتکارات نظام‌مالیاتی برای ارتباط نزدیک تر با اصناف و تعامل دو طرفه دانست.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با تأکید بر همراهی صنف طلا و جواهر بر اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان برای اجرای شفافیت در اقتصاد کشور گفت: برای جلوگیری از شایعات و ایجاد نگرانی، نیازمند اطلاع رسانی و آموزش اصناف و اتحادیه ها در خصوص اجرای قانون هستیم.
منبع:

نوشته های مرتبط