بازار پول زوم

رئیس اسبق بانک مرکزی : بانک مرکزی و دولت نمی‌توانند کاری بر ضد سپرده گذار انجام دهند

توفیق اقتصادی:طهماسب مظاهری گفت: چیزی که امروز در کشور شاهد هستیم تورم ما سالانه ۳۰ تا ۴۰ درصد رشد کرده و رشد تولید سالانه ۲ تا ۳ درصد، یا باید رشد تولید را بالا ببریم یا رشد نقدینگی را پایان ببریم.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، طهماسب مظاهری در سی امین همایش سیاست‌های پولی و ارزی گفت: چیزی که امروز در کشور شاهد هستیم تورم ما سالانه ۳۰ تا ۴۰ درصد رشد کرده و رشد تولید سالانه ۲ تا ۳ درصد، یا باید رشد تولید را بالا ببریم یا رشد نقدینگی را پایان ببریم
مظاهری افزود: رشد نقدینگی عامل آن ناترازی بانک‌ها است، اما ریشه این ناترازی تسهیلات تکلیفی است که دولت بر عهده گذاشته است.
وی اضافه کرد: دولت وقتی تسهیلات تکلیفی را این گونه به بانک‌ها تحمیل کرده نمی‌تواند انتظار داشته باشد که ترازنامه بانکی خیلی دقیق باشد، باید ریشه تسهیلات تکلیفی را قطع کرد.
رئیس اسبق بانک مرکزی گفت: آقای خاندوزی اشاره کردند به مقاله جان تیلور و این که باید آن را اجرایی کرد و بنده در این رابطه به شدت موافق هستم.
مظاهری در پایان گفت: دوم اینکه از موضوع وکالت سواستفاده شده است، بانک وکیل پول‌های مردم است، بانک مرکزی و دولت نمی‌توانند کاری بر ضد سپرده گذار انجام بدهند زیرا بانک‌ها وکیل سپرده گذار هستند یعنی باید به نفع موکل خود عمل کند.

نوشته های مرتبط